top of page

Emtiada yeni rekor

Küresel enflasyon endişelerini yukarı taşıyan emtia fiyatlarındaki ralli durmak bilmiyor. Bloomberg tarafından derlenen emtiaların yer aldığı endeks yeni rekor seviyeye yükseldi.

Küresel piyasalarda artan talebe karşılık hammade arzında yaşanan sıkıntılar bir yandan enflasyon endişelerini tırmandırırken, bir yandan da Bloomberg Emtia Endeksi’nin rekor kırmasını sağladı.


23 enerji, metal ve tarım ürününü takip eden Bloomberg Emtia Endeksi’nin vadeli kontratları pazartesi günü %1,12 yükselişle en son 2011’de kırdığı rekoru egale etti.


Endeks, geçen yıl mart ayında gördüğü 4 yılın en düşük seviyesinden %90’ın üzerinde değer kazanmış durumda.***En sert yükselişler enerji tarafında***

Emtia fiyatlarında en keskin yükselişler enerji tarafında görüldü. Avrupa ve Çin’de yaşanan enerji krizi dünyanın geri kalanını da tehdit ederken, doğalgaz fiyatındaki artış dikkat çekici seviyelere ulaştı. Petrol fiyatları da, OPEC+ üyelerinin kademeli üretim artışlarına devam etme kararı sonrası yaklaşık 7 yılın zirvesine çıktı. Diğer taraftan koronavirüs pandemisi önlemlerinin dünya genelinde gevşetilmesi ve ekonomilerin açılmasıyla ulaşımda kullanılan yakıt ve üretimde kullanılan emtiaya talep tırmanışa geçti. Ancak aynı dönemde yeni madencilik ve petrol üretimi hız kesti, Çin de tarım ürünleri stoklarını artırıyor, kötü hava koşulları da dünyanın en büyük tarım ihracatçılarını olumsuz etkiliyor. Alüminyum ve bakır fiyatları arz sıkıntısı ile yükselirken, Brezilya’daki kuraklık kahve şeker fiyatlarını yükseltti. Pamuk fiyatları geçen hafta kötü hava koşullarının etkisiyle 10 yılın zirvesine çıktı


8 görüntüleme0 yorum
bottom of page