top of page

Enerji ve değerli metaller

İşte burada: piyasalardaki yatırımcıların beklediği hafta; Federal Rezerv'in 16 aylık enflasyonu oran artışlarıyla dizginleme ve bundan sonra ekonomik güçlerin işini yapmasına izin verme serüveninin bitip bitmediğini söyleyecektir - yine de daha yüksek enerji fiyatlarına yol açabilecek ve merkez bankası için işleri karmaşıklaştırabilecek bir hareket.

Fed, Mart 2022'den bu yana ilk kez Haziran'da faiz artırımını atladığından beri, merkez bankasının 13 Aralık'taki nihai politika toplantısından önce başka bir artırım yapılabileceğini gösteren tahminlerine rağmen, bu yılki son artırımının Çarşamba günü olacağına dair spekülasyonlar yaygın .

26 Temmuz faiz kararı öncesinde, Fed çay yaprakları okuması, merkez bankasının geçen ay ABD'deki istihdam, ücretler ve tüketici fiyatlarındaki cesaret verici gerilemeyi kendisinin de kenara çekilmesi gerektiğinin bir işareti olarak kabul edip etmeyeceğini ayırt etmeye başladı.

Ekonomistler, ABD'nin bir gerilemeden kaçacağı konusunda şimdiden umutlular. Enflasyon Haziran'da soğudu, işsizlik ise Haziran'da düştü. Bu iki faktörün normalde ters bir ilişkisi vardır.

Aylık işgücü piyasası büyümesi, koronavirüs pandemisinin sona ermesinden bu yana en yavaş büyümesini gösterse de, işverenler hâlâ nüfustaki artışı karşılamaya yetecek kadar iş yarattı ve işe alımlar, 2019'daki salgın öncesi döneme göre hâlâ daha hızlı.

Avrupa Merkez Bankası bu ayın başlarında Eylül ayından itibaren faiz artırımlarına ara vermeye hazır olabileceğinin sinyalini vermişti. Bu arada Kanada'da enflasyon, Mart 2021'den bu yana ilk kez Kanada Merkez Bankası'nın kontrol aralığına düştü. ​

Bu nedenle, Başkan Jay Powell'ın Haziran ayındaki basın toplantısında merkez bankasının yıl bitmeden iki faiz artırımı daha yapabileceği yönündeki duruşu dikkate alındığında, dikkatler önümüzdeki hafta Fed'in sadece ne yaptığına değil, aynı zamanda ne söylediğine de çevrilecek.

Analistler, düşen küresel tahvil getirilerinin de yatırımcıları Hazine tahvillerinden çıkıp altın gibi daha iyi potansiyel sığınaklara ve petrol ve hisse senetleri gibi gerçek riskli varlıklara yönelmeye ittiğini söyledi.

Ve Fed'in eylemleri ve düşünceleri kadar önemli olan, 15 ayın en düşük seviyelerine gerileyen dolar, Fed toplantısının hemen öncesinde toparlanmadan önce petrolün son dört haftadaki %9'luk rallisini turboşarj ediyor.

Kenardan seyreden petrol boğaları, dünyanın en büyük petrol ithalatçısı olan Çin'deki zayıf ekonomik rakamlardan kaynaklanan ham petrol fiyatlarının sürekli düşüşünü dengeleyebilecek herhangi bir gelişme için can atıyor.

Powell, Fed'in bu yılki zamlarının bittiğini söylerse veya uzaktan da olsa ima ederse, petrolün varil başına 80 doları dirence değil desteğe çevirmek için daha iyi bir şansı olabilir.

ABD faiz artırımlarının kesin olarak sona ermesi, altının 1.900$'lık uykusundan çıkmasına ve ons başına 2.000$'a doğru yeniden yarışa girmesine neden olabilir.

Ancak Powell'ı tanıdığından, muhtemelen Fed'in enflasyonu yavaşlatma konusunda kaydettiği ilerlemeden cesaret aldığını söyleyecektir - TÜFE'ye göre bu, bir yıl önceki %9,1'lik 40 yılın zirvesine kıyasla Haziran'da yılda yalnızca %3 arttı. Bir zafer turu atarken, Fed başkanı muhtemelen enflasyonun yeniden yükselmesi durumunda başka bir zam için kapıyı açık bıraktığını ekleyecektir.

Ve Powell'ın, Fed'in enflasyon araç setini açık tutmak için iyi bir nedeni olabilir.

Sarah Foster, Bankrate.com'daki bir blogda, 30 yıllık sabit oranlı ipotek ve ev rehni kredileri gibi kredilerdeki borçlanma maliyetlerinin şu anda yirmi yılı aşkın bir süredir en yüksek seviyede olduğunu ve bunun karşılanabilirlik sorunları yarattığını ve hanehalklarına kredi akışını sıkılaştırdığını belirtti.

"Ancak bazı umut verici şeyler de oldu: Ülkenin en büyük tasarruf hesaplarındaki getiriler son 15 yılın en yüksek seviyesi" diye ekledi.

Daha inatçı hizmetler, barınma, tıbbi bakım ve sigorta kategorilerindeki enflasyonu düşürme süreci daha fazla zaman alabilir ve Fed yetkilileri muhtemelen şu anda çekirdek fiyat artışlarının ne kadar yüksek olduğundan henüz tatmin olmuş değil. Ekonomistler, Fed'in muhtemelen seçeneklerini açık tutmak isteyeceğini söylüyor.

Enflasyon, kısmen borçlanma maliyetlerinde gerekli sıkılaştırmanın bir kısmını gevşeten finansal koşullarda bir gevşemeye yol açabileceği için, yetkililerin işi bitirdiklerini açıkça belirtmeleri halinde daha da kötüleşebilir. Petrol boğalarının salyaları, yazın talebin artması ve Suudilerin ve OPEC'teki diğer üreticilerin üretim kesintileriyle ikiye katlanması durumunda ham petrolün 90$ veya üzerinde fiyatlanacağı beklentisiyle salyaları akıyor.

Şimdi neredeyse herkes, Fed'in faiz artırım kolundan çekilmesini istiyor. Wall Street'te, neredeyse bir buçuk yıllık faiz artışlarının sona ermesiyle kutlama havası belirgin. Merkez bankasının ihtiyatlı davranması tavsiye edilir. Faizler konusunda şimdi her şey açıksa ve bir durgunluk nedeniyle rotayı tersine çevirirse, Fed için alkış olmayacaktır .
8 görüntüleme0 yorum

Commentaires


bottom of page