top of page

Enerji ve değerli metaller - haftalık inceleme ve genel görünüm.

Doğal gazdaki oynaklıktan milyarlar kazanan ilk tacir olan John Arnold bile, bir aydan biraz uzun bir süre içinde ısıtma yakıtı fiyatlarına olanlardan dolayı şaşkına dönebilir.

1 Aralık'ta mmBtu veya milyon metrik İngiliz ısıl birimi başına 7 doların üzerinde bir zirveden, New York Ticaret Borsası Henry Hub'daki ön ay gaz sözleşmesi Cuma günü 19 ayın en düşük seviyesi olan 3.417 dolara ulaştı ve bu altı zirveden %52 düştü. haftalar önce. Bundan önce, gaz Ağustos ayında 14 yılın en yüksek seviyesi olan 10 doları gördü.

Enron'da başlayan ve devasa bir muhasebe dolandırıcılığında patlamadan hemen önce o enerji ticaret firmasından ayrılan Arnold, 2002'de doğal gazda bir noktada 5 milyar doları bulan bir hedge fon olan Centaurus'u kurdu.

Sonraki on yılda, piyasa Aralık 2005'te mmBtu başına 15 doların üzerindeki rekor seviyeden Eylül 2006'da yaklaşık 6 dolara düşerken, doğal gaz ticaretinden o kadar çok para kazandı ki - raporlar yaklaşık 3 milyar dolar - bir kongre duruşmasında sorguya çekildi. , 2008/9 mali krizinin ardından.

2012'de 38 yaşında emekli olduğundan beri Arnold, bir hayırsever olarak amacına sadık kalarak ve Twitter hesabında "statüko önyargısıyla sonsuza dek mücadele ediyor" dediği gibi, gaz piyasası hakkında neredeyse hiç yorum yapmadı.

Arnold, zamanında benzin fiyatlarında en büyük zirveleri görmüş olsa da, piyasanın oynaklığı o zamanlar şimdiye göre biraz daha ölçülü görünüyordu.

Örnek nokta: Eylül 2006'ya kadar %60'lık bir düşüşle yaklaşık 6 $'a ulaşmak için Aralık 2005'in 15 $'ın üzerindeki rekor zirveye ulaşması dokuz ay sürdü. Bununla karşılaştırıldığında, Henry Hub Ağustos 2022 ortasından %65 kayıpla 3,50 $'ın altına indi bu yıl Ocak ortasına kadar: sadece beş ay süren bir düşüş. Aslında, Aralık ayında 7 doların üzerinde olan piyasa sadece altı haftada %52 yükseldi.

2022'nin büyük bölümünde aşırı hava koşullarından kaynaklanan patlayıcı yukarı yönlü fiyat hareketi ve Ukrayna işgalinin ardından Rusya'nın gaz üretimindeki siyasi ve diğer kesintilerin neden olduğu arz sıkışıklığının ardından, doğal gaz vadeli işlemleri geçen ay aniden çöktü. Değişiklik, öncelikle, hem ABD hem de Avrupa ısıtma pazarlarını yeterince tedarik eden mevsim dışı sıcak kış sıcaklıklarına atfedildi.

Henry Hub'da Cuma günkü düşüş, Enerji Bilgi İdaresi'nin 6 Ocak'ta sona eren hafta için gaz depolamasında 11 bcf (milyar fit küp) artış bildirmesinin ardından geldi . Bu, bir Ocak ayı boyunca yapılan ilk gaz depolama tesisiydi.

Son 20 yılın en sıcak kış başlangıcı olarak tanımlanan dönemde gerçekleşen gaz stoklarındaki artış, geçen hafta 10 bcf'nin altında artış bekleyen bazı endüstri analistlerinin tahminlerinin üzerindeydi. Bu arada Reuters'in anket yaptığı 14 kadar analist, geçen hafta depolamadan ortalama 15 bcf'lik bir çekim olacağını tahmin etmişti.

LNG veya sıvılaştırılmış doğal gaz ihracatı da Haziran ayından bu yana Teksas'taki Freeport sıvılaştırma tesisinin kapatılmasıyla sınırlandı. Freeport kesintisi günde yaklaşık 2 bcf veya ayda kümülatif 60 bcf gaz atıldı. Bu, hava cephesinde olanlardan bağımsız.

Houston merkezli enerji ticareti danışmanı Gelber & Associates, Cuma günü müşterilerine yazdığı bir notta, "Şubat görünümüne ilişkin tüm önemli hava tahmini modelleri arasında daha iyi anlaşmalar sağlanana kadar, gaz piyasası muhtemelen herhangi bir kış salgınına şüpheyle bakacaktır" dedi. doğal gaz.

Bazı okuyucular, daha fazla soğuğa doğru dönüşün zaten gerçekleşip gerçekleşmediğini merak edebilir. Örneğin bugünün sıcaklıkları, New York'ta 29 Fahrenheit (-1.7 Santigrat) dereceye düşerek bu yılın en soğukları arasında yer alıyor. Gelber, gelecek haftaki gaz depolama verileri için "erken dönem piyasa tahminlerinin" 13 Ocak'ta sona eren hafta için 69 ila 75 bcf arasında bir yapı olduğunu söyledi.

Bazıları, gaz fiyatlarındaki düşüşün temellerle hiçbir ilgisi olmadığını, daha çok büyük hedge fon yöneticilerinin "gizli anlaşma veya fiyat tespiti" ile ilgili olduğunu iddia ediyor.

Bu hafta aldığım okuyucu geri bildirimleri arasında, kıtanın başka yerlerinde yaşanan ılımlı sıcaklıklara kıyasla Kanada ve Kuzey ve Doğu Amerika Birleşik Devletleri'nde havanın daha soğuk olduğu da vardı. Üretim maliyetleriyle hemen hemen başa baş noktasında olduğu için mevcut fiyatlandırmanın sürdürülebilir olmadığı söylendi. Piyasa ne kadar düşerse arz duracaktır uyarısı bana verildi. Ayrıca, açığa satış yapan satıcıların satışlarını başlatmak için daha yüksek fiyatlara ihtiyaçları var ve duyduğuma göre fiyatlar kısa süre sonra tekrar yukarı çekilecek.

Benim cevabım, Henry Hub iki kat daha yüksek işlem görürken bile stokların yıldan yıla sabit kalmasıyla, benzinin zaten aylardır aşırı pahalı olduğuydu. Aralık ayı geldiğinde, sözde depolama sıkışıklığının gerçekleşmeyeceği ve Avrupa'nın Vladimir Putin'in insafına o kadar da kalmadığı (aslında tam tersiydi; Rusya başkanı havanın insafına kalmıştı) belli oldu. tanrılar). Böylece, son altı haftanın piyasa çöküşü.

Gerçekten de "gizli anlaşma veya fiyat tespiti" piyasayı aşağı çektiyse, o zaman yükselen ve yükselen fiyatlar Ağustos'un 10 dolarlık zirvesine yol açtı - belki de Putin'in meşum sesi dışında - temeller açısından çok az şey vardı.

Doğal Gaz: Piyasa Yerleşimleri ve Faaliyetleri

Henry Hub'ın Şubat ayı ön ayı gaz sözleşmesi, Cuma günkü seansı resmi olarak gün için 27,60 sent veya %7,5 düşüşle 3,419 Dolar'dan kapattıktan sonra, mmBtu başına 3,481 Dolar'da son bir işlem yaptı. Şubat gazı daha önce 25 Haziran 2021'den bu yana en düşük seviye olan 3,417 $ ile seans dip seviyesine ulaştı.

Şubat gazı, haftayı %8 düşüşle kapatmadan önce Çarşamba ve Perşembe günleri birleşik %1,5 arttı. Kümülatif olarak, ılık kış havası sadece altı haftada piyasa değerinin %52'sini sildi.

Petrol: Piyasa Yerleşimleri ve Aktivite

Amerika Birleşik Devletleri'ndeki yumuşayan enflasyon oyunu, petrol boğalarının dışarı çıkmasına yardımcı oluyor, ancak artan ham petrol fiyatları kendi başlarına nihayetinde daha yüksek enflasyona yol açabilir.

New York'ta işlem gören WTI veya West Texas Intermediate, Şubat vadeli ham petrol , resmi oturumu 1,47$ veya %1,9 artışla 79,86$'dan 79,86$'a sabitledikten sonra Cuma günü 80,07$'lık son bir işlem yaptı. ABD ham petrol göstergesi, bir hafta öncesine göre kayıpları tamamen silerek haftada %8.4 arttı.

Londra'da işlem gören Mart vadeli Brent ham petrolü, seansı gün içinde 1.25$ veya %1.5 artışla 85.28$'da kapattıktan sonra Cuma günü 85.49$'lık son bir işlem yaptı. Brent için gün içi zirve 85,34 dolardı. Hafta boyunca, küresel ham petrol göstergesi %8,5 artarak, WTI gibi önceki haftanın tüm düşüşünü telafi etti.

Çalışma Bakanlığı Perşembe günü yaptığı açıklamada, Tüketici Fiyat Endeksi veya TÜFE tarafından belirtilen enflasyonun Aralık ayına kadar olan 12 ayda %6,5 arttığını söyledi. Bu, Ekim 2021'den bu yana TÜFE için en yavaş yıllık artış oldu ve fiyat baskılarını azaltmak için geçen yıl oranları agresif bir şekilde artıran Federal Rezerv'in önünde daha küçük oranlı artışlara işaret ediyor.

Çalışma Bakanlığı verilerine ek olarak, Michigan Üniversitesi'nin yakından izlenen tüketici anketi Cuma günü, Amerikalılar arasındaki yıl öncesi enflasyon beklentilerinin Ocak ayında art arda dördüncü ayda düşerek Aralık ayındaki %4,4'ten %4,0'a düştüğünü söyledi. Anket, Nisan 2021'den bu yana fiyat baskıları için en düşük okuma olduğunu söyledi.

Düşük enflasyon okumaları, Federal Rezerv'in bu yıl daha küçük faiz artırımlarına devam edeceğine dair beklentileri destekliyor ve bu da, geçen yıl piyasalarda sarsıntılara neden olan agresif artışların ardından ülkedeki işletmelere büyük ölçüde yardımcı olacak. Bu beklentiler, bu hafta petrol de dahil olmak üzere birçok biçimde risk iştahını artırdı.

Altın: Piyasa Yerleşimleri ve Aktivitesi

Altın Cuma günü dokuz ayın en yüksek seviyesine yaklaşarak ons ​​başına 1.950 dolarlık kilit dirence yaklaştı.

New York Comex'te Şubat vadeli altının onsu, gün için 22.90$ veya %1.2 artışla seansı resmi olarak 1.921.70$'a sabitledikten sonra 1.923.35$'da son bir işlem yaptı. 1.925,25 Dolar'lık seans zirvesi, 25 Nisan'daki 1.935,50 Dolar'lık zirveden bu yana Comex altında bir ön ay kontratı için en yüksek seviye oldu.

ABD altın vadeli işlem sözleşmeleri, 2023'ün başlamasından bu yana %5 arttı ve Aralık'a göre yaklaşık %4 ve Kasım'a göre %7'ye yakın kazancını genişletti.

Bazı tüccarlar tarafından vadeli işlemlerden daha yakından takip edilen altının spot fiyatı , gün için 23,22 dolar veya %1,2 artışla 1.920,13 dolara yerleşti. Spot altının gün içi zirvesi, aynı zamanda 25 Nisan'dan bu yana en yüksek seviyesi olan 1.921,97 dolardaydı.

Altın, Federal Rezerv'in bu yıl 2022'ye kıyasla faiz artırımlarında çok daha az agresif olacağı ve hatta parasal sıkılaştırmayı 2022'den önce tamamlayabileceği beklentileri üzerine düşen enflasyonun tahvil getirilerini ve doları düşürmesiyle son üç ayda yükseldi. 2023.

Çevrimiçi ticaret platformu OANDA analisti Ed Moya, "Wall Street, Fed'in faiz artırmayı neredeyse bitirdiğinden emin olarak büyürken altın fiyatları yükseliyor" dedi. "Faizsiz altın, tahvil getirilerindeki düşüşü seviyor ve kazançlar beklenenden daha yumuşak geldikçe bu durum devam edebilir."

Gösterge niteliğindeki 10 yıllık ABD Hazine tahvilinin getirisi , Ekim zirvesi olan %4,34'e karşı Cuma günü %3,49'daydı. Doları euro ve yenin de dahil olduğu altı rakip majör para birimine karşı karşılaştıran Dolar Endeksi , Eylül'ün 107'nin üzerindeki zirvelerinden düştükten sonra 102'nin biraz üzerinde sabitlendi.

Feragatname: Barani Krishnan, hakkında yazdığı emtia ve menkul kıymetlerde pozisyon sahibi değildir.


19 görüntüleme0 yorum

コメント


bottom of page