top of page

Enerji ve değerli metaller - haftalık inceleme ve genel görünüm

Sonunda, 2023'ün ilk çeyreği Tabiat Ana ve birkaç banka iflası ile geldi. Ticaretin hangi tarafında olduklarına bağlı olarak, dünyanın en tanınmış hedge fonları ya iyi durumdaydı ya da şimdiye kadarki en kötü şanslarından bazılarını yaşıyordu.

Doğal gaz, mevsim dışı ılık geçen kış nedeniyle üç aylık bir süreçte en kötü düşüşünü yaşadı. Altın, petrolü de neredeyse çift haneli üç aylık kayıpla bırakan bir bankacılık krizi sayesinde iki çeyrek üst üste benzeri görülmemiş bir ralli yaşadı ve bu uzun vadeli ham petrol Mart ayının son haftasında kesmeyi başardı. 2022'de en iyi performans gösteren koruma fonu stratejileri, temel emtia, isteğe bağlı ve niceliksel, trendi takip eden CTA'lar veya Emtia Ticareti Danışmanları alt stratejileri dahil olmak üzere makro idi.

Muhtemelen, geçen yıl CTA'lar için daha kolaydı. Daha sonra, Rusya'nın Ukrayna'yı işgali petrolden buğdaya hemen hemen her hammaddenin arzını alt üst ettiğinden ve yılın büyük bir bölümünde (veya en az altı ila dokuz ay arasında) çoğu emtia tek yönlü ticaretti - giderek daha da yükseliyordu - ve dünyayı sarstı. küresel ekonomi. Sadece ikinci yarıda bir miktar arz istikrarı ortaya çıkmaya başladı ve bu da bazı trend takipçilerini yanlış tarafta tuzağa düşüren piyasa oynaklığına neden oldu.

Bu geç fiyat dalgalanmalarına rağmen, emtiaları takip eden ve Serbest Fon Araştırma İstihbaratı bayrağı altında işleyen HFRI 500 Endeksi, hisse senedi ve sabit getirili piyasalardan ve özellikle teknoloji hisse senetlerinden büyük ölçüde daha iyi performans gösterdi - 3.000 baz puan, endeksin başlangıcından bu yana en geniş marj .

Ancak bu yıl, birkaç CTA'nın tahmin edebileceği tamamen farklı bir zorluk getirdi. ABD'de başlayan ve Avrupa'da hızla yayılan bankacılık krizi, neredeyse tüm büyük varlık sınıflarının risk/getiri profillerini değiştirdi. Riskten korunma fonu yöneticileri oyun kitaplarını ayarlamak zorunda kaldı. Bunu hızla yapabilenler, kendi yollarına çıkan yöneticilerden daha iyi performans gösterdi. Bazı durumlarda, daha küçük fonlar, daha hızlı adapte olmalarını sağlayan daha büyük muadillerinden daha çevikti.

Agecroft Partners'ın kurucusu ve CEO'su Don Steinbrugge, Cuma günü Reuters tarafından yapılan yorumlarda, para kaybeden makro fonların yatırımcılar tarafından itfa edilebileceğini söyledi. Steinbrugge, "CTA'lara yatırım yapan insanlar, keskin geri dönüşleriniz varsa, onlarla kalmanın pek iyi olmayacağını anlıyorlar" dedi.

Reuters raporunda, hedge fonlara yatırım yapan bir emeklilik fonu direktörünün, bu nedenle, trend takip eden fonların bu yıl çalışmayı durduran işlemlerde daha hızlı kurtarıldığını söyledi. Ancak, stratejilerinin yıl boyunca işe yarayacağına inandığı için trend fonlarına yaptığı yatırımı azaltmayı planlamıyor.

Alternatif danışmanlık firması Sussex Partners'ın baş yatırım yetkilisi Jim Neumann, birçok fonun ülke borç piyasalarında kısa pozisyonlarda hazırlıksız yakalandığını söyledi. Bankalardaki patlama, yatırımcıların tahvillerin güvenliğine kaçmasına neden olarak getirileri 2008 mali krizinden bu yana kaydedilmemiş bir oranda düşürdü. Neumann, "Küresel faiz piyasalarındaki şiddetli dalgalanmalar, pek çok isteğe bağlı ve sistematik (CTA) yöneticiyi olumsuz etkiledi," dedi ve portföy yöneticilerinin satışların ardından ortalama risk maruziyetini %50 oranında azalttığını ekledi.

Geçen yıl daha yüksek oranlara bahis oynayarak kâr elde eden trend takipçileri arasında, 18 milyar dolarlık Graham Capital Management'ın Taktik Trend fonu, firmayı tanıyan kişilerin söylediğine göre Cuma gününe kadar ay boyunca yaklaşık %10 kaybetti. Stockholm merkezli Lynx Asset Management'ın çeşitlendirilmiş trend takip stratejisi Lynx Programı da dönem için kabaca %10 kaybetti.

Bu arada, ünlü petrol tüccarı Pierre Andurand, bankacılık krizinin emtia piyasalarında şok dalgaları göndermesinin ardından bu yıl en çok hedge fon kaybedenlerden biri olarak ortaya çıkıyor. Bloomberg, konu hakkında bilgisi olan kişilere atıfta bulunarak, Londra merkezli tüccarın amiral gemisi Andurand Emtia İsteğe Bağlı Zenginleştirilmiş Fonu'nun bu yıl şimdiye kadar yaklaşık %40 oranında düştüğünü söylüyor. Kayıpların çoğu, ABD ham petrolünün bir noktada 15 ayın en düşük seviyesi olan varil başına 65 doların altına düşmesiyle Mart ayında meydana geldi. Yaklaşık 1,4 milyar doları yöneten Andurand'ın amiral gemisi fonu bu ay Mart ortasına kadar %23 düştü.

Fonu risk limiti olmayan yüksek inançlı bir stratejiyle yöneten Andurand, bu yıl petrol fiyatlarının 140 doları geçebileceğini tahmin ediyor. Son düşüşün temeller tarafından desteklenmediğini ve kullandığı tüm göstergelerin daha fazla yükseldiğini söyledi. Bu yılki kayıplar, Andurand'ın 2020'deki tüm kazanımlarını silmeye yetiyor. Fonu 2020'de %154, 2021'de %87 ve 2022'de %59 arttı. Geçen yıl bir noktada fonu %160'a kadar yükseldi, ancak bu artışın çoğundan yılın ikinci yarısında fiyat düştükçe vazgeçti. petrol battı.

Bu yıl piyasa hareketlerinden etkilenen birkaç yüksek profilli koruma fonu tüccarı arasında yer alıyor. Said Haidar'ın Jüpiter makro para havuzu, çılgın tahvil dalgalanmalarının ardından bu yıl %44 düştü. Milyarder Chris Rokos'un fonunun Şubat ortasına kadar yıl boyunca yaklaşık %10 kaybettiği ve bu yılki tüm kazançları sildiği bildirildi.

Petrol: Piyasa Yerleşimleri ve Aktivite

Her şeye rağmen, petrol boğaları, iki hafta önce ABD bankacılık krizinin dayattığı kayıpları keskin bir şekilde azaltan, art arda ikinci haftada da yükseldi. Yine de Mart ayını olumlu bir aya çeviremediler ve çeyrek için daha da büyük bir darbe aldılar.

Investing.com verilerine göre, New York'ta işlem gören West Texas Intermediate veya WTI ham petrol Cuma günü 75,70$'lık nihai bir işlem yaptı. İki haftalık bir zirveye işaret eden 75.72 $'lık bir seansın ardından, gün için 1.30 $ veya %1.8 artışla seansı resmi olarak 75.67 $'da kapattı. Hafta için, WTI %9.2 arttı. Toplamda, son iki hafta, WTI'nin üç hafta önce katlandığı %13'lük düşüşü %11 azalttı. Yine de ay için ABD ham petrol göstergesi %1,8 düşerken, çeyrek için %6 kayıp gösterdi.

Investing.com verilerine göre, Londra'da işlem gören Brent ham petrol Cuma günü 79,94 $'lık son bir işlem yaptı. Brent, seansı resmi olarak gün için 50 sent veya %0,6 artışla 79,77 dolardan kapattı. Hafta boyunca Brent %6,4 yükseldi. Ay için, küresel ham gösterge neredeyse %5 düştü ve çeyrek için %7,3 kayıp gösterdi.

Çevrimiçi ticaret platformu OANDA analisti Craig Erlam, "Petrol fiyatları kademeli olarak toparlanmaya devam ediyor, ancak bankacılık öncesi mini kriz seviyelerinin çok altında" dedi. Erlam, "Geçen ayki uzun süreli ekonomik yara, bir durgunluğa neden olmasa bile ekonomiyi yavaşlatacak" dedi ve mucitlerin bu ayki bankacılık krizinin daha düşük faizle daha uzun vadeli sonuçlarını öğrendikçe toparlanmanın yavaş olabileceğini de sözlerine ekledi. Oran beklentilerinin pek yardımcı olması pek mümkün değil.

Bu endişelere rağmen, bu haftaki petrol kazanımları hem ham petrol hem de benzine ilişkin yukarı yönlü talep verileriyle desteklendi.

Ham petrol fiyatları, son aylarda üretim kesintisi vaatlerinden çok sözlerle piyasa desteği sağlayan üretici grubu OPEC+'nın toplantısından gelecek hafta daha fazla destek görebilir.

Suudi liderliğindeki 13 üyeli Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü ve Rusya liderliğindeki 10 bağımsız petrol üreticisinin ittifakı olan OPEC+'nın günlük iki milyon varillik bir üretim kesintisi uygulaması bekleniyor. Ancak grup tarafından aşırı üretim, piyasanın hala dengeli olduğu nakaratıyla birlikte, yaygın olarak rapor ediliyor.

Geçen hafta Moskova'dan çıkan manşetler, Rusya'nın ham petrol üretiminin Mart ayının ilk üç haftasında günde 300.000 varil düşerek günde 9.78 milyon varile düştüğünü söylüyordu. Ancak bu, Kremlin tarafından taahhüt edilen günlük 500.000 varillik kesintinin hala altındaydı.

Rusya'nın Ukrayna savaşıyla ilgili Batı yaptırımlarına uygun olarak Ural ham petrolünü varil başına 60 dolardan veya daha düşük bir fiyattan "ateş satışı", petrol piyasasının sürekli olarak yüksek bir fiyata hükmedememesinin nedenlerinden biri olarak gösteriliyor. WTI ve Brent için. Hindistan ve Çin gibi büyük ham petrol alıcıları, aylardır Rusya'dan ucuz tedarik sağlıyor ve Suudi Arabistan da dahil olmak üzere diğer petrol üreticilerinden gelen daha pahalı arzı azalttı.

Petrol: WTI Teknik Görünüm

SKCharting.com baş teknik stratejisti Sunil Kumar Dixit, ABD ham petrolünün momentumunun devam etmesi halinde önümüzdeki hafta 80 doların üzerindeki hedeflere ulaşabileceğini söyledi.

Dixit, Basit Hareketli Ortalama'ya atıfta bulunarak, "WTI, haftalık orta Bollinger Bandı olan 76.55$'dan ve 100 Günlük SMA olan 76.93$'dan birkaç santim uzakta olan 75.67$'da yükselişle kapanarak güçlü bir toparlanma yaşadı" dedi. Dixit, ABD ham petrolünün mevcut yükseliş yapısının, 73,75 Dolar'lık 5 Günlük Üstel Hareketli Ortalama veya EMA tarafından desteklendiğini ve 72,60 Dolar'lık Günlük Orta Bollinger Bandına geçtiğini söyledi. 74,90 $'lık 50 Günlük EMA ile bir başka örtüşmenin, devam eden rallinin daha da devam etmesini destekleyeceğini de sözlerine ekledi.

"İleriye dönük olarak, haftalık 76,55 Dolarlık Orta Bollinger Bandı ve 76,93 Dolarlık 100 Günlük SMA, ya ralliyi durdurabilecek ya da kararlı bir şekilde aşılırsa, yukarı yönlü hareketi 79 Dolarlık 5 aylık EMA'ya doğru uzatabilecek acil zorluklar olacak." dedi Dixit. "Yükseliş momentumunun 76.55 - 76.93$'ın üzerinde devam etmesi durumunda, WTI'da 50 haftalık EMA'nın ana direnç bölgesi olan 82.66$'a ve ardından 84.50$'daki 100 haftalık SMA'ya doğru daha fazla kazanç göreceğiz."

Ancak öte yandan, eğer 76,55 - 76,93 dolar petrol ayılarını çekerse, Dixit, 200 haftalık 66,35 dolarlık SMA'nın yeniden test edilmesinden önce fiyatların 73,50 dolara ve 69,50 dolarlık yatay desteğe doğru düşmesini sağlayacak bir satış hareketinin garantilenebileceğini de sözlerine ekledi.

Doğal gaz: Piyasa Yerleşimleri ve Aktivitesi

ABD doğal gaz fiyatları, son çeyrekteki en büyük düşüşünü yaşadı ve alışılmadık derecede sıcak bir kış, kullanılan yakıtın büyük bir envanterine yol açtığı için, Aralık-Mart döneminde uzaydaki boğalara %50'den fazla kayıp verdi. ısıtma.

Investing.com verilerine göre, Mayıs vadeli doğal gaz Cuma günü 2,6125 $'lık son bir işlem yaptı. New York Ticaret Borsası Henry Hub'da oturumu resmi olarak mmBtu veya milyon metrik İngiliz ısı birimi başına 2,216 $'dan, gün içinde 11,2 sent veya %5,3 artışla kapattı. Gösterge gaz kontratı hafta için %6 düşerken, ay için %19 kaybetti. En kötüsü,% 50 düştüğü çeyrekti.

Enerji Enformasyon İdaresi veya EIA'nın yayınladığı raporda, gaz satışlarının, ABD {ecl-386||depolama}}'da 1.853 trilyon fit küp veya tcf gaz bırakan normalden zayıf ısınma talebi nedeniyle geldiği belirtildi. 24 Mart ile biten hafta için son envanter okuması.

EIA, mevcut ABD gaz depolamasının bir yıl önceki aynı zamana göre %31 ve beş yıllık depolama ortalamasına göre %21 daha yüksek olduğunu söyledi. 2023 için gaz dengesi, yakın zamandaki en yüksek gaz dengesi ve alışılmadık derecede sıcak bir kış mevsiminin daha az ısıtma talebine yol açmasından ve aşırı ısınmaya yol açmasından önce, sadece aylar önce keyif aldıkları muhteşem bir ralliyi yeniden başlatmaya çalışan piyasadaki boğaların başına bela olmaya devam ediyor. depoya gaz beslemesi.

Analistler, gaz boğaları için ileriye dönük yolun, soğutma için yakıtın normalden daha yüksek depolama çekişlerine yol açacak aşırı büyük yaz talebini ummak olacağını söyledi. Wood Mackenzie analisti Eric McGuire, naturalgasintel.com tarafından taşınan yorumlarında, kavurucu ve uzun bir yaz dışında, "bu piyasayı dengelemek için bu yaz aşağı doğru düzgün bir arz hareketine ihtiyacımız var" dedi.

Doğal gaz: Fiyat Görünümü

SKCharting'den Dixit, 5 haftalık EMA'nın altındaki tutarlı baskıya rağmen, doğal gazdaki daha düşük seviyelerin satıcıları gerçekten cezbetmediğini söyledi. "Ayı isteksizliği açıkça görülüyor" dedi.

Dixit, günlük ve haftalık grafiklerin, doğal gaz fiyatlarının daha düşük dipler yapması ve Göreceli Güç Endeksi'nin daha yüksek dipler yapması konusunda net bir ayrışma gösterdiğini söyledi. "Düşüş düzeltmesinin sonuna yaklaşıyor olabiliriz ve diplerden toparlanma yakında şekilleniyor olabilir, bu da 3,03 doların en yüksek seviyesi çıkarıldığında ve büyük bir geri dönüş için güverteyi temizlediğinde onaylanacak" dedi. "Burada toparlanmanın/geri dönüşün belirli temel fiyat koşullarının yerine getirilmesini gerektirdiğini anlamak önemlidir."

Altın: Piyasa Yerleşimleri ve Aktivitesi

Bu ayki ABD bankacılık krizinin hatırası, risk varlıkları son zamanlardaki düşük seviyelerinden toparlansa bile güvenli liman talebini koruduğundan, benzeri görülmemiş bir kazanç gibi görünen altın fiyatları iki çeyrektir arka arkaya %9 arttı.

Investing.com verilerine göre New York Comex'te Haziran vadeli altının onsu Cuma günü 1.986,70 dolardan işlem gördü. Resmi olarak Mart ayının son işlem gününü ons başına 1.986.20 Dolar'dan 11.50 Dolar veya %0.6 düşüşle tamamladı. Hafta boyunca, referans ABD altın vadeli kontratı da, bir önceki Cuma günü 2.001,70 $ olan anlaşmaya kıyasla 15,50 $ veya %0,8 düşerek düşüş yaşadı. Ancak ay için %8 arttı ve daha da önemlisi, çeyrek için %9'a yakın bir galibiyete dönüşen 160 $'lık bir kazanç elde etti.

Investing.com verileri, altının ilk kez arka arkaya üç ayda bir bu kadar büyük bir artış kaydettiğini gösterdiğinden, bu üç aylık kazanç özellikle önemlidir. Eylül ve Aralık arasındaki önceki çeyrekte altın vadeli işlemleri 154 $ veya %9.2 kazanç kaydetti.

Altın pastanın üzerindeki kremaya bir kiraz eklemek, metalin bu ayın büyük bölümünde 2.000$'a yakın olmasıydı. Geçtiğimiz iki hafta içinde, Comex vadeli işlemleri altı kez 2.000 doları aştı ve yeni bir rekor kırmak için zamanı geldiğinde 2.100 dolara ulaşacağı yönündeki beklentileri güçlendirdi.

Altın zirveleri , S&P 500 son üç hafta içinde %6 tırmanırken, Avrupa bankacılık sektöründe de sorunlar yaşanırken iki bankanın çökmesine ve bir diğerinin kurtarılmasına yol açan ABD bankacılık krizinin bulaşma endişelerini bir kenara bırakırken bile geldi .

“Altın için yıla çok iyi bir başlangıç ​​oldu ve Mart ayındaki bankacılık kargaşası altın için bir diğer çok yükseliş katalizörü oldu; OANDA online ticaret platformu analisti Craig Erlam, "Faiz oranı beklentileri neredeyse geri döndüğünden ve getiriler düşük kaldığından, bu kazançların hiçbirini zar zor geri verdi" dedi.

Son 13 ayda dokuz faiz artışıyla ABD faiz oranlarına 475 baz puan ek yapan Merkez Bankası'nın, Mayıs-Haziran ayları arasındaki sıkılaştırma döngüsünü sonlandırması bekleniyor. Analistler bundan tam olarak emin olmasa da, merkez bankası bu yıl için herhangi bir faiz indirimi olasılığını dışladı.

Altın: Fiyat Görünümü

SKCharting'den Dixit, altının güçlü aylık ve üç aylık kapanışına rağmen önümüzdeki hafta konsolidasyona yönelebileceğini söyledi. “42 doları aylık en yüksek seviye olan 2.010 doların altında kapatmak, yüksek seviyelere karşı yeterli konsolidasyon için yer açıyor ve dinamik olarak 1.955 dolara kayabilecek olan 5 haftalık EMA'nın yeniden test edilmesini bekliyoruz.” Dixit dedi.

1.960-19.55$ destek tabanının altındaki zayıflığın altını daha fazla baskı altına alacağını ve fiyatları 1.932-1.928$ ana destek bölgesine doğru aşağı çekeceğini ekledi. Öte yandan, Dixit, 1.960 $'ın üzerindeki konsolidasyonun altının 1.988-1.993 $'ı yeniden test etmesine ve 2010 $'ı geri kazanmasına yardımcı olacağını söyledi. "Günlük grafik, 1.934-2.010$ aralığında bir flama oluşumu gösteriyor ve 1.988-1.993$'ın üzerinde sürekli bir kırılma, başlangıçta 2060$'a, ardından 2086$'a ulaşmayı hedefleyen bir kırılmaya işaret edecek."

Feragatname: Barani Krishnan, hakkında yazdığı emtia ve menkul kıymetlerde pozisyon sahibi değildir.27 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page