top of page

Enerji ve değerli metaller - haftalık inceleme ve genel görünüm

Petrol ve altının makro tablosu değişiyor mu? Haziran ayı için beklenenden daha zayıf gelen ABD istihdam rakamları, doların Şubat ayından bu yana yüzde bazında bir gün içinde en büyük düşüşünü yaşamasıyla hem ham petrolün hem de sarı metalin Cuma günü ralli yapmasına neden oldu. Şimdi tüm gözler , kontrol altına alınırsa daha fazla risk iştahını serbest bırakabilecek olan önümüzdeki haftaki enflasyon okumasında .

Yine de, tüm bu yaygaranın ana noktası olan Federal Rezerv'in, yıl bitmeden en az iki kez daha faiz artırmayı yeniden düşündüğüne dair bir işaret yok .

Bildiğimiz gibi Fed, pandemi öncesindeki %0,25'lik faiz oranlarını %5,5'lik bir zirveye çıkardı. Merkez bankası faiz artırım döngüsünü geçen ay duraklatmış olsa da, bir sonraki faiz gözden geçirmesi için 26 Temmuz'da toplandığında buna devam etme şansı çok yüksek.

Elbette, Chicago Fed başkanı Austan Goolsbee, iş raporu yayınlandıktan kısa bir süre sonra CNBC'ye şunları söyledi:

“Hala enflasyon verilerini görmek istiyorum. Bu yıl bir iki faiz artışı daha yanlış diyen bir şey görmedim. Bu yıl bir veya iki faiz artışı daha alabiliriz.”

Çalışma Bakanlığı'nın Cuma günkü verilerine göre, 16 ay sonra ilk kez ekonomistlerin tahminlerinin altında gelen ABD'li işverenler Haziran'da 209.000 iş ekledi ve bu da Fed'in daha yüksek faiz oranlarıyla enflasyonla mücadele çabasında ilerlemeye işaret ediyor.

Yine de önemli bir uyarı vardı: İşsizlik oranı %3,6'da değişmeden kalırken, ücretler Mayıs'taki %0,3'lük büyümeden %0,4 arttı .

Önümüzdeki Çarşamba günü herkesin merakla beklediği Tüketici Fiyat Endeksi, Mayıs ayında yıllık %4 büyüdü. Fed'in favori fiyat göstergesi Kişisel Tüketim Harcamaları veya PCE Endeksi ise %3,8 arttı.

Her ikisi de Fed'in hedefinin iki katı. Ancak Wall Street'in ekonomistleri haklıysa, Haziran ayında TÜFE %3,1'e kadar düşebilir.

Goolsbee, "Fed'in Temmuz'da faiz oranları konusunda ne yapması gerektiği konusunda hala kararsızım" dedi. "Bu yıl 1-2 faiz artışının yanlış olduğunu söyleyen bir şey görmedim."

Ham ralli, petrol boğalarının faiz artışı endişelerinde nihayet bir mola verebileceklerini düşündüklerini gösteriyor. Bu arada altın, ABD işgücü piyasasının nihayet soğuyabileceğine dair işaretlerle 1.900 $'daki kontrolünü korudu.

Çevrimiçi ticaret platformu OANDA'nın analisti Craig Erlam, Cuma günkü piyasa yorumunda, "İki aylık konsolidasyonun ardından nihayet petrol fiyatlarında bir kırılma görmek üzere olabilir miyiz?" Aralık diplerinden yükseliş "oldukça güçlüydü ve momentumla desteklendi."

Ancak FutureAdvisor'ın baş yatırım danışmanı Simon Moore, bir Forbes yorumunda birçok kişinin gözden kaçırdığı bir şeye dikkat çekti: Hem manşet hem de çekirdek (enerji dışı) enflasyon, geçen yıl enerji maliyetlerindeki düşüşle düşürüldü. Petrol fiyatları bundan sonra yükselmeye devam ederse, bunun enflasyona ne yapabileceğini tahmin edebilirsiniz.

Petrol: Piyasa Yerleşimleri ve Aktivite

ABD ham petrolü, Cuma günü New York merkezli WTI veya West Texas Intermediate ile bir ayın en yüksek seviyesine ulaştı ve 5 Haziran'dan bu yana ilk kez yaklaşık 74 $'a ulaştı ve varil başına gün içi en yüksek seviyesi 73.91 $ oldu. ABD ham petrol endeksi, seansı resmi olarak gün için 2,06 $ veya %2,9 artışla 73,86 $'dan kapattıktan sonra 73,71 $'lık nihai bir işlem yaptı. Hafta için, WTI %4.6 arttı ve önceki haftaki %2.1'lik kazancı ekledi.

Londra merkezli Brent, bir ayın en yüksek seviyesi olan 78.53$'dan sonra 1.95$ veya %2.6 artışla 78.47$'a yerleşti. Brent, önceki haftaki %1,4'lük artışın ardından bu hafta %4,8 arttı.

Petrol: Fiyat Görünümü

SKCharting.com baş teknik stratejisti Sunil Kumar Dixit, önümüzdeki haftaya girerken WTI'nin kırılma bölgelerini yeniden test etmesinin beklendiğini söyledi.

Ancak konsolidasyon, ABD ham petrolünü yine de 50 günlük EMA veya Üstel Hareketli Ortalama ile 71,70 ABD Doları ile sınırlayabilir ve bu - eğer kırılırsa - 70,30 ABD Dolarına ve hatta 68 ABD Dolarına doğru bir düzeltme için baskı yaparak ayıların kontrolü yeniden kazanmasına neden olabilir.

Dixit, daha büyük bir olasılığın, "yükseliş trendini sürdürmesi çok muhtemel" olan destek alanlarından gelen ivme birikimi olduğunu belirterek şunları ekledi:

"Hedef, 73,90 Dolar'lık yüksek seviyeyi yeniden test etmek ve ardından, 77,30 Dolar'lık 200 günlük SMA ve ardından 78,60 Dolar'lık 50 haftalık EMA olan bir sonraki ayak için direncin üzerinde güçlü bir kırılma."

Altın: Piyasa Yerleşimleri ve Aktivitesi

Altın, Cuma günü 1.900$ ortalarına yaklaşırken, altının spot fiyatı, Haziran ayı için açıklanan ABD istihdam raporunun, merkez bankasının politika yapıcıları kendi yerlerine oturduklarında Fed'in şahinliğinde bir miktar yumuşama olduğunu göstermesinin ardından bundan çok uzak değil. üç hafta sonra bir sonraki oran incelemesi.

New York Comex'teki ön ay Ağustos altın kontratı, seansı resmi olarak gün için 17.35$ veya %0.9 artışla 1.932.50$'dan kapattıktan sonra 1.930.50$'lık son bir işlem yaptı . Hafta boyunca, gösterge altın vadeli işlem sözleşmesi neredeyse yataydı ve 3 doların biraz üzerinde değer kazandı. Ağustos altını için Cuma gününün en yüksek seviyesi olan 1.940.90 $, geçen haftaki üç ayın en düşük seviyesi olan 1.900.60 $'a kıyasla.

Külçe cinsinden fiziki alım satımları yansıtan ve bazı tüccarlar tarafından vadeli işlemlerden daha yakından takip edilen altının spot fiyatı 1.925,30 dolardan işlem gördü . Gün içi en yüksek seviyesi olan 1.926,90 Dolar, geçen haftaki üç ayın en düşük seviyesi olan 1.893,01 Dolar ile tezat oluşturuyor.

OANDA'dan Craig Erlam, Çalışma Bakanlığı'nın ABD'li işverenlerin Haziran ayında 209.000 tarım dışı bordro eklediğini bildirmesinin ardından "Altın baskı altına girdi... ancak 1.900 doların üzerinde tutunmayı ve hatta kayıplarının bir kısmını telafi etmeyi başardı" dedi.

Altın: Fiyat Görünümü

SKCharting'den Dixit, altının 1.931 Dolarlık Günlük Orta Bollinger Bandının üzerinde kabulünün ardından 5 haftalık 1934 Dolarlık EMA'nın 50 günlük 1.945 Dolarlık EMA'ya doğru daha fazla yükseliş yolunu kolaylaştıracağını söyledi.

Bunun, 1.804 dolardan 2081 dolara kadar ölçülen %50 Fibonacci geri çekilme seviyesiyle çakışacağını da sözlerine ekledi.

Dixit, "Bir sonraki direnç kümesi, 100 günlük 1.948 Dolarlık SMA ve 1.952 Dolarlık Haftalık Orta Bollinger Bandında görülüyor" dedi.

“Bu bölgenin üzerinde kesin bir kırılma yapılmaması, düşüş düzeltmesi şansını geçerli kılacak ve sonunda 1915-1910 $ destek alanının yeniden test edilmesine yol açacaktır; aşağı yönlü hedef.”

Dixit, 1.945-1.952$'ın üzerinde bir günlük/haftalık kapanışın, altının kısa vadede yükselişe geçeceğini, 1.975$'ın acil yukarı hedef olduğunu ve kısa vadeli direncin 1.935$-1.945-1.952$ aralığında olduğunu söyledi.

1.910-1.900$ aralığının altında bir günlük/haftalık kapanış, altının düzeltmesini genişleterek 1.885$-1.866$-1.845$ seviyelerine doğru iteceğini de sözlerine ekledi.

Doğal gaz: Piyasa Yerleşimleri ve Aktivitesi

Yakın vadeli sıcaklık görünümü karışık eğilimler gösterdiğinden, ABD hava durumu modelleri son üç haftadaki sıcak hava dalgasında hafifleme gösterdiğinden, doğal gazın 3$'a ulaşması biraz daha beklemek zorunda kalabilir.

Ağustos , en aktif doğal gaz sözleşmesi New York Ticaret Borsası'ndan Henry Hub 2,7 sent veya %1 düşerek mmBtu veya milyon metrik İngiliz ısı birimi başına 2,609 ABD dolarına ulaştı. Hafta boyunca, gösterge gaz vadeli işlem sözleşmesi %8 kaybetti. Beş hafta içinde ilk haftalık benzin kaybı oldu.

Ağustos gazı için Cuma gününün en düşük seviyesi olan 2.543$, aynı zamanda iki hafta içinde ilk kez 2$ orta seviyelerine dönüşünü işaret ediyor. Geçen Pazartesi, Ağustos benzini 2.936 dolarla zirve yaptı ve Henry Hub'da Mart ayından bu yana bir ön ay gaz sözleşmesi için en yüksek seviye.

Gazdaki en son düşüş, ABD Enerji Bilgi İdaresi veya EIA tarafından yayınlanan haftalık gaz depolama raporunun 72 milyar fit küp veya bcf ile tahmin edilenden daha yüksek bir yapı göstermesinin ardından geldi.

Investing.com tarafından takip edilen sektör analistleri, ABD kamu hizmetlerinin geçen hafta depolamaya yaklaşık 64 bcf eklemesini bekliyorlardı - geçen yıl aynı haftadaki 63 bcf'lik enjeksiyondan ve beş yıllık (2018-2022) ortalama artıştan çok az değişiklik 64 mö Önceki hafta, kamu hizmetleri depolamaya 76 bcf ekledi.

Son dört haftadır Teksas'ı ve güney ABD bölgesini etkisi altına alan sıcak hava dalgasının dağılmasıyla klima ve elektrik yakma talebini azalttıkça gaz fiyatları da düştü. ABD'deki Texans ve diğer Güneylilerin soğutma ihtiyaçlarının tavan yapmasıyla, doğal gaz Haziran ayında yaklaşık bir yılın en büyük aylık rallisini yaşadı ve %24 arttı.

New York ve diğer Doğu ABD eyaletleri bu hafta 90 derece Fahrenheit sıcaklıklarla ilk oynaşmalarını yaşarken ve Kaliforniya ve Batı Kıyısı yazı da hızlanırken, geçiş yoğun ya da talebi geri çekilmeden alacak kadar yumuşak değildi. güney sıcağı, dedi hava modellerini takip edenler.

Houston merkezli enerji piyasaları danışmanı Gelber & Associates'in analistleri, doğal gazdaki müşterilerine bir notta, "Bugün elektrik tüketimindeki -2,9 bcf/d düşüş, birden fazla bölgeden kaynaklandı ve bu da talepte yaygın bir düşüş olduğunu gösteriyor" dedi. "Bu, ResComm'da 0,9 Bcf/d artış ve üretimde 0,45 bcf/d artış dahil olmak üzere temellerdeki diğer değişiklikleri gölgede bıraktı."

Rescomm, doğal gaz piyasasında elektrik üretimi, endüstriyel ve konut artı ticari talepten oluşan üç ana tüketici segmentini ifade eder.

Doğal gaz: Fiyat Görünümü

SKCharting'den Dixit, kırılma bölgelerinin yeniden test edilmesinden kaynaklanan doğal bir düzeltme gibi görünen bir durumda, doğal gazın daha fazla konsolide olabileceğini söyledi.

Dixit, 34/43'teki Günlük Stokastik daha fazla düşüşü desteklerken, 51'deki Günlük RSI veya Göreceli Güç Endeksi tarafsızlığın üzerinde, yani daha fazla düşüş 100 günlük 2,38 dolarlık SMA ile sınırlı olabilir, dedi Dixit

“Yukarıda belirtilen destek bölgesinden momentum birikmesi durumunda, yükseliş trendinin yeniden test edilmesi ve ardından 100 aylık SMA'nın 3,25 $ olarak hedeflenmesiyle 2,93 $'ı yeniden test etmesi çok muhtemel. 200 haftalık SMA'nın 3,75 Dolar ve 50 haftalık EMA'nın 3,77 Dolar olduğu bir sonraki ayağa ulaşmak için bu bölgenin üzerinde güçlü bir kırılma gerekecek.”


23 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page