top of page

Enerji ve değerli metaller - haftalık inceleme ve genel görünüm

Bu yılki İşçi Bayramı'na dört hafta daha var – genellikle yaz aylarında petrol talebinin zirvesini belirlemek için kullanılan zaman çizelgesi; tipik olarak, çünkü petrol talebi yılın herhangi bir zamanında herhangi bir yöne gidebilecek kadar dinamiktir.

Federal Rezerv, yedi hafta içinde faiz oranlarıyla ilgili başka bir karar verecek . ABD'de Temmuz'daki iyi huylu istihdam artışının ardından ekonomistler, merkez bankasının parasal sıkılaştırmaya yeniden ara vermesini bekliyor.

Ancak ABD'deki istihdam artışının hızı gerilerken ve bundan sonra ücret baskıları soğuyabilirken, enerji kaynaklı enflasyon , ham petrol fiyatlarının zaten üç ayın en yüksek seviyesinde olduğu ve daha fazla tırmanma tehdidiyle Fed için yeni bir endişe olabilir. Ve böylece, evet, Fed faiz kararıyla şaşırtabilir .

Kuzey Atlantik kasırga sezonu resmen Haziran ayında başladı. Ancak ABD'nin Meksika Körfezi Kıyısındaki petrol endüstrisi tesislerine zarar verebilen tropikal siklon faaliyeti bazen Kasım ayı sonuna kadar ortaya çıkıyor. Atlantik kasırga sezonunun zirvesi genellikle Eylül ortasından öncedir ve çoğu aktivite Ağustos ortası ile Ekim ortası arasında gerçekleşir.

Ve 4 Ekim'e kadar, Suudilerin Kasım ayı üretimlerini günde bir milyon varil daha kısıp kısmayacağına karar verme zamanı gelecek. Varil fiyatlarını yükseltmek için kesinti çılgınlığı yaşayan krallığın ham petrol piyasasını boğmaya devam etmesi bekleniyor.

Tüm bunların ortasında, hala büyük bir soru işareti oluşturan Çin'in petrol talebi var.

Bloomberg bu haftanın başlarında, 1 numaralı petrol ithalatçısındaki ekonomik sıkıntıların Covid Zero'dan tam bir toparlanma yolunda durmaya devam etmesi nedeniyle Çin'in akaryakıt ve plastik gibi diğer petrol türevi ürünlere olan iştahının bu yıl zirve yapmış olabileceğini bildirdi.

Analistlere göre, Çin ham petrol ithalatına ilişkin son manşet rakamlar güçlü petrol talebine işaret etse de, bu arzın büyük bir kısmı benzin ve dizele dönüştürülmek yerine stoklandı. Ülkenin ekonomik toparlanması, bu yıl, imalat ve altyapı sektörlerindeki zayıf göstergeler aracılığıyla, emtia görünümünü baskılayan baskı işaretleri göstermeye devam ediyor.

Ayrıca, bu yıl yurt dışına seyahat eden daha az Çinli turistin, jet yakıtı sevkiyatlarının henüz zirveye çıkmamasının ana nedeni olduğu söyleniyor.

New York enerji koruma fonu Again Capital'in ortağı John Kilduff, "Bir fikir birliğine varmak için yakın vadede ham petrol için farklı arz-talep zaman çizelgelerini alırsanız, yakıtlar için yetersiz tüketim elde edersiniz" dedi. "Suudilerin bunu maskelemek ve petrol fiyatları üzerindeki yukarı yönlü baskıyı sürdürmek yerine oldukça tıkanmış bir arz durumu yaratmak istemesi şaşırtıcı değil." Benzin stokları son altı haftada net 2.322 milyon varil düşerken , ısıtma yağı ve motorinin ham bileşeni olan distilat stokları aynı dönemde 2.867 milyon arttı.

Amerikan Otomobil Derneği veya AAA, benzin fiyatlarındaki artışların, galon başına Haziran 2022'deki rekor seviye olan 5 Dolar'a ulaşabileceklerine dair ilk endişelere rağmen bu yaz aslında iyi huylu olabileceğini söylüyor.

AAA Pazartesi günkü bir blog yazısında, bir galon benzin için ulusal ortalamanın yaz aylarındaki U dönüşüne devam ettiğini belirtirken, fiyat artışlarının yavaşladığını ve daha fazla rahatlamanın yolda olabileceğini kaydetti.

Petrol: Piyasa Yerleşimleri ve Aktivite

Suudi Arabistan'ın Cuma günkü aylık toplantısından önce Eylül ayındaki üretimini günde bir milyon varil daha düşüreceğini duyurmasıyla, Suudi üretim kesintileri kumarı, OPEC'in her toplantısında talep edilen bir tekrar gibi, bu hafta yeniden gündeme geldi.

ABD West Texas Intermediate veya WTI ham petrolü, Suudi açıklamasının ardından 1.09 $ veya %1.34 artışla 82.64 $'lık nihai bir işlem yaptı.

WTI için seansın yükseği 83.23 dolardı ve bu, Nisan başından beri görülmemiş bir zirve. Hafta boyunca, ABD ham petrol göstergesi %2,8 yükselerek Temmuz'daki yaklaşık %16'lık artışa katkıda bulundu.

Londra merkezli Brent ham petrolü seansı 1.01 $ veya %1.19 artışla 86.15 $'dan kapattı.

Brent için gün içi zirve, Nisan ortasından bu yana en yüksek seviye olan 86.64 dolardı. Temmuz ayında yaklaşık %14 yükseldikten sonra, bu hafta küresel petrol karşılaştırması neredeyse %2 arttı.

Petrol: WTI Fiyat Görünümü

Teknik grafikçi Sunil Kumar Dixit, WTI'daki momentumun ciddi bir direnç ortaya çıkmadan önce 86$'a kadar sürebileceğini öne sürse de, rallinin daha erken tükenebileceğini söyledi.

Dixit, "100 günlük SMA veya Basit Hareketli Ortalama için 85.45$'lık açık hedefler ve aylık Orta Bollinger Bandı 86.90$ ile 4 Saatlik Stokastikleri hala yukarı yönlü alana sahip olmasına rağmen, WTI aşırı alım piyasası görünümünde" dedi. SKCharting.com'da baş teknik stratejist olan.

Dixit, 78.70$'a doğru bir önceki düzeltme WTI'nin rallisini yeniden başlatmış olsa da, "5 günlük EMA'nın veya Üstel Hareketli Ortalama'nın (81.45$) altında bir anlaşma, yorgunluğun ilk işareti olacaktır" diye ekledi.

Altın: Piyasa Yerleşimleri ve Aktivitesi

New York Comex'teki en aktif Aralık altını , seansı resmi olarak 1.976.10$'a sabitledikten sonra Cuma günü ons başına 1.978.20$'ı gösterdi - gün için 7.30$ veya %0.4 ve haftalık %0.9 artışla.

Külçe cinsinden fiziksel alım satımları yansıtan ve bazı tüccarlar tarafından vadeli işlemlerden daha yakından takip edilen altının spot fiyatı 1.942,90 dolarda sabitlendi .

Altın: Fiyat Görünümü

SKCharting.com'dan Dixit, spot altının düşüşünü üç hafta üst üste sürdürürken, 5. Dalgayı tamamladığının görülebileceğini söyledi.

“Başlangıçta, 50 Günlük EMA veya 1.949 Dolarlık Üstel Hareketli Ortalama ve 1.954 Dolarlık Günlük Orta Bollinger Bandının üzerindeki spot altın ticaretinin temizlenmesi, ardından 4 Saatlik 100 SMA veya Basit Hareketli Ortalamanın üzerinde alım ivmesinin gelmesi gerekiyor. 1.958 dolar," dedi Dixit.

“Altın bu kritik seviyelerin üzerinde güç göstermeyi başarırsa, bir sonraki zorluk 100 günlük SMA olan 1.969 Dolar olacak. Boğaların ve ayıların kontrolün kimin elinde olduğuna karar vermekte zorlanacağı yer burasıdır.”

Bu noktadan veya daha önceki 1.954-1.958 $ aralığından bir ret, ayılar için zafere işaret edecek, diye ekledi.

Doğal gaz: Piyasa Yerleşimleri ve Aktivitesi

New York Ticaret Borsası Henry Hub'daki Eylül gaz kontratı, Cuma günkü seansı resmi olarak gün için 1,2 sent veya %0,5 artışla 2,577 Dolar'dan kapattıktan sonra 2,579 Dolar'lık son bir işlem yaptı .

Hafta için, Eylül gazı %2,3 düştü.

Doğal gaz: Fiyat Görünümü

SKCharting'den Dixit, doğal gaz vadeli işlemlerinin nötr kaldığını ve 200 günlük SMA'nın (2,65 $) altında geçici düşüş konsolidasyonu ile yatay işlem gördüğünü kaydetti.

"Haftalık orta Bollinger Bandı 2,40$ ile uyumlu olan 100 günlük SMA, Günlük/Haftalık kapanış bazında bozulmadan kaldığı sürece, başlangıçta 2,84$'lık yüksek salınımı yeniden test etmeyi ve ardından 3,00$'ı yakından takip etmeyi hedefleyen yukarı yönlü toparlanmanın yeniden başlaması geçerli kalacaktır" dedi. .

Dixit, 2,40 doların altındaki kesin kırılmanın, 2,10 dolara ve ardından 2 dolara potansiyel düşüşle ivmeyi düşüşe çevireceğini de sözlerine ekledi.13 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page