top of page

Enflasyon düştükçe ve resesyon korkuları arttıkça altın yükseldi

Beklenenden daha zayıf gelen ABD enflasyon verilerinin Federal Rezerv'in faiz artırımına erken ara vereceğine yönelik bahisleri teşvik etmesi ve artan resesyon korkularının da güvenli liman alımlarını desteklemesi ile Perşembe günü Asya ticaretinde altın fiyatları yükseldi.

Sarı metal bu hafta 2.000$ seviyesinin üzerine çıktı ve şimdi 2020 rekor seviyesinden yaklaşık 50$ uzakta. Piyasalar Fed'in faiz artırım döngüsünü Haziran ayında durduracağı ihtimalini fiyatlamaya başladığından, beklenenden zayıf gelen ABD tüketici enflasyonu verileri altının son rallisinin tetikleyicisi oldu.

Fed'in Mart ayı toplantı tutanakları, politika yapıcıların faiz artırımlarına ara vermeyi düşündüklerini gösterdi. Ancak aynı zamanda, bir bankacılık krizinin ardından ve yükselen faiz oranlarının ekonomik büyümeyi yavaşlatmasıyla birlikte, bu yıl içinde "hafif bir durgunluk" yaşanabileceği konusunda da temkinli davrandılar.

Spot altın %0,1 artışla ons başına 2.017,86 $'a yükselirken, vadeli altın %0,4 artışla 22:44 ET (02:44 GMT) itibariyle ons başına 2.032,05 $'a yükseldi. Her iki enstrüman da art arda üçüncü bir kazanç gününe ayarlandı.

Mart ayında birkaç ABD bankasının iflas etmesi, tacirlerin geleneksel güvenli limanlara yönelmesiyle birlikte altının bir ay süren yükselişini tetikledi.

Yaklaşan bir bankacılık krizi korkuları o zamandan beri yatışmış olsa da, sarı metal ABD ekonomisinin bu yıl küçülebileceğine dair endişeler arasında nispeten iyi teklif vermeye devam ediyor. Fed tutanakları bu endişeleri destekledi.

Kötüleşen ekonomik koşulların işaretleri, tıpkı dolar ve ABD Hazine getirilerindeki zayıflık gibi, altın fiyatlarına daha fazla fayda sağlayacaktır . Dolar, Çarşamba günkü enflasyon okumasının ardından düştü ve iki ayın en düşük seviyesine yakın işlem görüyordu.

Diğer değerli metaller, bu haftaki güçlü kazanımlarının ardından Perşembe günü biraz karıştı. Platin vadeli işlemleri ons başına 1.028,60 dolarda yatay seyrederken, gümüş vadeli işlemleri %0,8 artışla ons başına 25,675 dolara yükseldi.

Endüstriyel metaller arasında, bir durgunluk beklentisi, zayıf bir dolardan gelen olumlu ipuçlarına ve faiz oranlarındaki artışlardaki olası bir duraksamaya büyük ölçüde ağır bastığından, bakır fiyatları yatay seyretti.

Bakır vadeli işlemleri pound başına 4.070 dolar civarında sabitlendi.

Şimdi , dünyanın en büyük bakır ithalatçısı hakkında daha fazla ipucu için günün ilerleyen saatlerinde açıklanacak olan Çin ticaret verilerine odaklanıldı . Çin'den beklenenden daha zayıf okumalar, bu yıl ülkede kademeli bir ekonomik toparlanmaya ilişkin endişeleri artırdı.
15 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page