top of page

Enflasyonun yakıt talebini etkilemesi beklendiği için petrol düşüyor

Petrol fiyatları, piyasanın merkez bankalarından daha agresif faiz artırımlarının küresel bir ekonomik yavaşlamaya ve yakıt talebini yumuşatmasına yol açabileceğinden korkmasıyla önceki seanstan elde edilen kazanımların bir kısmını geri alarak Salı günü düştü.
Ekim uzlaşması için Brent ham petrol vadeli işlemleri, Pazartesi günü bir aydan fazla bir süre içinde en büyük artış olan %4.1 tırmandıktan sonra 81 sent veya %0.7 düşerek 0359 GMT'ye kadar varil başına 104.28 $'a geriledi.
Ekim kontratı Çarşamba günü sona eriyor ve daha aktif olan Kasım kontratı %0,6 düşüşle 102,33$ seviyesindeydi.
ABD West Texas Intermediate ham petrolü, bir önceki seanstaki %4.2'lik artışın ardından 33 sent veya %0.3 düşüşle 96.68$/varil seviyesinde yer aldı.
Enflasyon, dünyanın en büyük ekonomilerinin çoğunda, yarım yüzyıla yakın bir süredir görülmeyen bir seviye olan çift haneli bölgeye yakın ve bu, Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa'daki merkez bankalarını daha agresif faiz artırımlarına başvurmaya sevk edebilir.
Haitong Vadeli İşlemleri'nden analistler, "Risk iştahı, Federal Rezerv'in faiz oranlarını artırmaya devam edeceği beklentisiyle soğudu... Avrupa'da doğal gaz fiyatlarının geri çekilmesi de enerji krizi tablosuna belirsizlikler ekliyor" dedi.
Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) başkanı Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Rusya'nın petrol üretiminin Ukrayna'daki savaşın ardından beklentileri aştığını ve fiyatlar üzerinde baskı oluşturduğunu söyledi. Ancak, Ukrayna'daki eylemlerini "özel bir operasyon" olarak nitelendiren Moskova'nın, Batı yaptırımları sertleşmeye başladıkça üretimi sürdürmekte giderek daha zor olacağını söyledi.
Ajansın başkanı ayrıca, IEA üye ülkelerinin mevcut plan sona erdiğinde gerekli görürlerse stratejik petrol rezervlerinden (SPR) daha fazla petrol çıkarabileceklerini söyledi.
Ancak Pazartesi gecesi OPEC'in en büyük ikinci üreticisi olan Irak'ta yaşanan siyasi şiddet fiyatları destekledi.
Hükümet güvenlik güçleri ve Şii din adamı Mukteda es-Sadr'a sadık milisler, başkent Bağdat'ta hükümet karargahları ve büyükelçiliklerin bulunduğu Yeşil Bölge çevresinde çatıştı, 20 kişiyi öldürdü, son seçimlerden bu yana yeni bir hükümetin kurulması konusunda uzun süredir devam eden bir anlaşmazlıkta 20 kişiyi öldürdü. yıl.
Haitong'un analistleri, "Günde 4 milyon varilden fazla üretime sahip büyük bir petrol ihracatçısı olarak, (Irak'ın) yerel durumunun petrol fiyatları üzerinde İran'dan daha az etkisi yok" dedi.
Ayrıca fiyatlara bir miktar destek sunmak da arzın kısıtlı olması. Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü'nün (OPEC) en büyük üreticisi Suudi Arabistan, geçen hafta üretim kesintisi olasılığını gündeme getirdi ve kaynaklar, Batı ile nükleer bir anlaşmaya varması durumunda İran'dan gelen arzın artmasıyla aynı zamana denk gelebileceğini söyledi.
OPEC, Rusya ve müttefik üreticilerden oluşan OPEC+, 5 Eylül'de politika belirlemek için toplanıyor.

Bir endüstri grubu olan American Petroleum Institute, Salı günü ABD Enerji Bakanlığı'nın istatistik kolu olan Energy Information Administration ile Çarşamba günü ABD ham petrol stoklarına ilişkin verileri yayınlayacak .
Reuters'in Pazartesi günü yaptığı ön ankete göre, ABD ham petrol stokları distilatlar ve benzin stoklarının da düşmesiyle muhtemelen 600.000 varil düştü.


8 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page