top of page

EUR/USD, piyasa hissiyatının değişmesi ve FOMC tutanaklarının beklenmesiyle 1,10 seviyesine yaklaştı

EUR /USD döviz kuru, artan risk algısı ve Fed'in faiz artırımlarını duraklatabileceği beklentilerinin etkisiyle zayıflayan ABD dolarının ortasında 1,0900'lerin ortalarında işlem görerek 1,10 seviyesine yaklaşıyor. Bu, ABD tahvil getirilerinin iki ayın en düşük seviyesine gerilemesi ve para politikası yönünde potansiyel bir değişime işaret etmesiyle ortaya çıktı.

Piyasa analistleri bu eğilime katkıda bulunan çeşitli faktörlere dikkat çekiyor. Pazartesi günü aralarında Bundesbank Başkanı Joachim Nagel ve ECB Yönetim Konseyi üyesi Robert Holzmann'ın da bulunduğu Avrupa Merkez Bankası (ECB) yetkilileri, erken parasal gevşemeye karşı uyarıda bulunarak şahin bir duruş sergiledi. Onların yorumları euroya destek sağladı ve bazı tahminlerin kesinti öngörmesine rağmen ECB'nin faiz artırımlarına devam edebileceğini gösterdi.

Buna karşın ABD'de Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) verilerinin beklenenden zayıf gelmesi, piyasaların Fed'in Mart ayı başlarında olası bir faiz indirimi öngörmesine yol açtı. Federal Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC) Şükran Günü'nden birkaç dakika önce açıklanmasının, enflasyon baskılarının azaldığını gösteren son raporların ardından merkez bankasının yaklaşımı hakkında daha fazla ipucu sunması bekleniyor.

Avrupa Merkez Bankası Başkanı Christine Lagarde'ın Berlin'deki görünümüne ilişkin beklenti, Avrupa para politikasının gelecekteki yolu hakkında ek rehberlik arayan yatırımcıların da tedirgin olmasına neden oldu.

Öte yandan, bu haftanın ilerleyen dönemlerinde küresel ekonomik göstergeler yakından izlenecek. Dünyanın dört bir yanından gelen Flash Satın Alma Yöneticileri Endeksi (PMI) verileri hem euronun hem de doların dayanıklılığını test edecek. Avrupa, pozitif Alman ZEW ve Sentix endeksleriyle, diğer yerlerdeki genel olarak zayıf PMI'ların aksine, bir miktar ekonomik dayanıklılık sergiledi. ABD ekonomisi, konut kira büyümesindeki yavaşlama, sanayi üretimindeki düşüş ve işsizlik başvurularındaki artış gibi olumsuzluklarla karşı karşıya olmasına rağmen PMI rakamlarında hafif iyileşmeler gösterdi.

Petrol fiyatları Cuma günü toparlanmadan önce geçen hafta dalgalı bir seyir izledi ve bu durum, faiz artırımlarının sona erdirilmesine ve doların yeniden satılmasına ilişkin spekülasyonlara katkıda bulundu. Bu, Japonya'nın tatil nedeniyle kısaltılmış bir haftaya girmesiyle ortaya çıktı ve potansiyel olarak piyasa dinamiklerini etkiledi.

Yatırımcılar artık önemli Avro Bölgesi verilerinin yokluğunda dikkatlerini ABD dinamiklerine çeviriyor. Yaklaşan ABD Mevcut Konut Satışları rakamları ve merkez bankası tutanaklarından elde edilen öngörülerin yakın vadede EUR/USD paritesinin gidişatını etkilemesi muhtemel. Richmond Fed Başkanı Thomas Barkin'in ısrarcı enflasyona ilişkin son yorumları gelecekteki faiz indirimlerine ilişkin soruları gündeme getirerek piyasa tahminlerine yeni bir karmaşıklık katmanı ekledi.4 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page