top of page

EUR/USD toparlanıyor, ECB'nin faiz artırımına ara verebileceğini ima etmesiyle birlikte USD yumuşadı

EUR/USD döviz çifti bugün hafif bir toparlanma yaşadı ve ABD dolarında yaşanan geniş çaplı satış dalgası ve Japon yenine yönelik artan alım ilgisi nedeniyle altı günlük düşüş eğilimini durdurdu. Parite 14 Kasım'dan bu yana birkaç haftanın en düşük seviyesine geriledi ancak 1,0700'lerin ortasında bir miktar destek buldu. Bu toparlanma, zayıf hisse senedi piyasalarının ABD dolarının kayıplarını sınırlayabileceği ve euronun kazançlarını sınırlayabileceği beklentilerine rağmen geldi.

Piyasanın Avrupa Merkez Bankası'nın (ECB) para politikasında olası bir değişime ilişkin beklentisi euronun hareketini etkiledi. ECB İcra Kurulu üyesi Isabel Schnabel'in Salı günü yaptığı yorumlar, merkez bankasının düşen enflasyon oranları nedeniyle faiz artırımlarını duraklatmayı düşünebileceğini öne sürdü. Bu güvercin ton, 2024 yılında toplam 142 baz puanlık tahminlerle, ECB'nin önemli bir faiz indirimine ilişkin piyasada spekülasyonlara yol açtı.

Avro bölgesinin ekonomik tablosuna ek olarak, Almanya'nın sanayi üretimi Ekim ayında beklenenden fazla %0,4 oranında düştü ve bu da potansiyel ekonomik olumsuzlukların sinyalini verdi. Yatırımcılar artık, döviz hareketlerine dair daha fazla ipucu bulmak için İşsizlik Başvuruları ve özellikle Cuma günü beklenen Tarım Dışı İstihdam (NFP) raporu da dahil olmak üzere yaklaşan ABD istihdam verilerini yakından izliyor.

Diğer döviz haberlerinde USD/CAD çifti, Kanada Merkez Bankası'nın faiz oranlarını %5'te koruma kararı almasının ardından yükseldi. Bu arada GBP/USD , ABD dolarına yönelik güçlü talebin devam etmesi ve Fed'in en azından Temmuz ayına kadar faiz artırma ihtimalinin düşük olduğu ve Birleşik Krallık'ta faiz oranlarının sabit kalacağının tahmin edilmesiyle baskı altında kalmayı sürdürdü.

EUR/GBP gibi döviz çiftleri, zayıf perakende satış verilerinin ardından yatay seyretmesi beklenen Euro Bölgesi GSYİH tahmini öncesinde konsolidasyona giriyor. AUD /USD, Çin'deki ekonomik zorluklar ve Avustralya Merkez Bankası'nın faiz indirimine ilişkin spekülasyonlar nedeniyle devam eden satış baskısıyla karşı karşıya. Ancak Fed'in güvercin tutumuna ilişkin beklentiler bu para birimlerinin daha fazla kayıp yaşamasını sınırlayabilir.


9 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page