top of page

Euro/dolarda yeni tahminler

Euronun dolar karşısında 20 yılın en düşük seviyesine gelmesi sonrasında dikkatler bu hareketin nereye kadar derinleşebileceğine çevrildi. Küresel piyasa aktörleri son hareketin ardından euro/dolarda yeni öngörülerini açıkladı.


Euronun dolar karşısında 2002’den bu yana en zayıf seviyeye inmesi sonrası bazı yatırım bankaları bu düşüşün başlangıç olduğunu belirtiyor.

Morgan Stanley, Fed’in parasal sıkılaşmada daha şahin bir yol izleyeceğini belirtti ve euronun 0,97 dolara kadar gerileyerek 2000’lerin başından bu yana en düşük seviyeye ineceğini öngördü.

Nomura ise eylül sonuna kadar euronun 0,975 dolara gerileyeceğini tahmin etti. Japonya merkezli yatırım bankasına göre eylül sonrası enerji arzına yönelik risklerin artması sonucu euro 0,95 veya daha da düşük bir seviyeye gerileyebilir.

ING ise euronun zayıflaması sürecinde bazı ülkelerin euro cinsi rezervlerini azaltabileceğini vurgulayarak para biriminde zayıflama öngördü.

Asya ülkelerinin para birimlerini korumak için Dövize müdahale etmeleri sonucu rezervlerinde dengesizlik yaşadığını belirten ING Küresel Piyasalar Başkanı Chris Turner, bu ülkelerin rezervlerindeki ağırlıkları dengelemek için euro satabileceğine dikkat çekti.

Fed’in Avrupa Merkez Bankası’na göre daha hızlı faiz artırması sonrası euro bu yıl dolara karşı yüzde 13’e yakın değer kaybetti.

11 görüntüleme0 yorum

Σχόλια


bottom of page