top of page

Euro, İngiltere'deki ekonomik sıkıntıların ortasında sterlin karşısında altı ayın en yüksek seviyesi

Euro, Sterlin karşısında altı ayın zirvesine yükseldi ve EUR/GBP çiftinin 0,8750'ye yaklaşmasıyla haftayı tutarlı kazançlarla kapattı. Bu artış, hem Avrupa Birliği'nden hem de Birleşik Krallık'tan gelen karışık ekonomik verilere rağmen gerçekleşti; Birleşik Krallık'ın rakamları tahminleri aşsa bile oldukça düşük performans gösterdi.

Haftanın kapanışında Euro'nun gücü, Pound karşısında neredeyse 0,8750'ye ulaşarak belirginleşti. Yükseliş eğilimi, EUR/GBP'nin 0,8520 civarında düşük seviyeler gördüğü Ağustos ayından bu yana tutarlıydı. Momentum, 0,8660'tan şu anda 0,8690 yakınında olan 200 günlük SMA'nın yükseliş kesişimine doğru hızlanan 50 günlük Basit Hareketli Ortalama (SMA) tarafından gösterilmektedir.

Piyasanın düşüş beklentilerinin aksine, Birleşik Krallık'ın Gayri Safi Yurtiçi Hasılası (GSYİH) Eylül ayında yıllık bazda %1,5 seviyesinde sabit kaldı. Ek olarak, Birleşik Krallık İmalat Üretimi %3,1'e yükseleceği yönündeki tahminlerin aksine %3 seviyesinde sabit kaldı. Bu durgunluk, daha önce yüzde 28'den yüzde 3'e dramatik bir ayarlamanın ardından geldi.

İleriye baktığımızda, önümüzdeki hafta bir dizi temel ekonomik gösterge açıklanacak. Salı günü yatırımcılar AB'nin üçüncü çeyrek GSYİH rakamlarının yanı sıra İngiltere'deki işgücü ve ücret verilerini de izleyecek. Çarşamba günü İngiltere'nin Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) enflasyon verileri ve AB'nin Sanayi Üretimi rakamları gün yüzüne çıkacak. Hafta, Cuma günkü Birleşik Krallık Perakende Satışları ve AB Harmonize Tüketici Fiyatları Endeksi (HICP) duyurularıyla sona erecek.

Yatırımcılar ve analistler, Avrupa'nın önde gelen iki ekonomisinden gelen karışık sinyallerin ağırlık kazandığı bir piyasada, ekonomik sağlık göstergeleri ve döviz değerlemeleri üzerindeki potansiyel etkiler açısından bu açıklamaları yakından takip edecekler.

7 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page