top of page

Faiz artırımı korkuları sürerken altın 2.000 doların altına sabitlendi

Altın fiyatları, Federal Rezerv'in yaklaşan faiz artırımına ilişkin korkular ve Hazine tahvil getirilerindeki son artış gibi sarı metale olan iştahı azalttığı için baskı altında kalarak Pazartesi günkü son kayıpların ardından yükseldi.

Altın fiyatları, Fed yetkililerinden gelen şahin yorumlar ve beklenenden daha güçlü bazı ekonomik verilerin Fed'in bu yıl faiz oranlarını artırmaya devam edeceğine dair korkuları artırmasıyla birlikte iki hafta üst üste kayıplar kaydetti.

Böyle bir senaryo, artan borç verme oranlarının getiri sağlamayan külçe tutmanın fırsat maliyetini artırdığı düşünülürse, altın için daha fazla aşağı yönlü baskının habercisidir. Bu fikir, doların güçlenirken altının 2.000 $ sınırını kaybettiğini gördü .

Spot altının onsu 1.983,94 dolarda sabit kalırken, altın vadeli işlemleri %0,2 artışla 20:48 ET (00:48 GMT) itibariyle ons başına 1.993,95 dolara yükseldi. Her iki enstrüman da önceki hafta %1'in üzerinde kayıp yaşadı.

Altının iki haftalık düşüşü, piyasaların bu yıl olası bir bankacılık krizi ve resesyondan korkmasıyla, büyük ölçüde artan güvenli liman talebinin etkisiyle sarı metalin rekor seviyelere yaklaşmasından kısa bir süre sonra geldi .

Özellikle ABD faiz oranlarının daha da artmasıyla birlikte resesyon korkularının , güvenli liman statüsü göz önüne alındığında sarı metale bir miktar destek sağlaması bekleniyor.

Fed Fonu vadeli fiyatları , piyasaların Fed'in önümüzdeki hafta yapacağı toplantıda faiz oranlarını 25 baz puan (bps) artırma ihtimalini yaklaşık %90 olarak fiyatladığını gösteriyor. Merkez bankasının daha sonra Haziran'da bir duraklama sinyali vermesi beklenirken, piyasalar Haziran'da küçük ama büyüyen bir başka 25 baz puanlık zam olasılığını fiyatlıyor.

Son zamanlarda birkaç Fed konuşmacısı, ABD enflasyonunun hala merkez bankasının hedef aralığının oldukça üzerinde seyretmesi nedeniyle faiz oranlarının daha da artacağının sinyallerini verdi. Avrupa Merkez Bankası ve Avustralya Merkez Bankası da dahil olmak üzere diğer büyük merkez bankalarının faiz artırım kararları da bundan sonra gelecek .

Küresel parasal koşullarda herhangi bir sıkılaşma, altın üzerinde daha fazla baskının habercisidir.

Diğer değerli metaller Pazartesi günü karıştı, platin vadeli işlemleri %0,8 düşerken, gümüş vadeli işlemleri %0,3 arttı.

Endüstriyel metaller arasında, bakır vadeli işlemleri, yavaşlayan endüstriyel aktivite korkularının ağır basmasıyla geçen haftaki keskin kayıplarını genişleterek hafifçe düştü. Bakır vadeli işlemleri %0,1 düşüşle pound başına 3,9888 dolara geriledi.

Dünyanın en büyük bakır ithalatçısı olan Çin'deki ekonomik toparlanmaya ilişkin artan belirsizlik de kırmızı metalin cazibesini zedeledi.
15 görüntüleme0 yorum

Komentáře


bottom of page