top of page

Faiz artırımı korkularının devam etmesiyle altın fiyatları zayıfladı ve spot 1.900 doların altına ge

Federal Reserve'den gelen şahin sinyallerin ardından faiz oranlarının artacağı yönündeki ısrarlı korkuların yatırımcıların büyük ölçüde doları tercih etmesiyle altın fiyatları Çarşamba günü önemli seviyelerin altına düşerek son zamanlardaki düşüşünü sürdürdü.

Dolar bu hafta son 10 ayın en yüksek seviyelerine tırmandı ve faiz oranlarının artmasıyla bu yıl tercih edilen güvenli liman olarak altını büyük ölçüde geride bıraktı. Fed'in 2023'te bir faiz artırımı daha ve gelecek yıl daha az faiz indirimi sinyali vermesiyle bu eğilimin devam etmesi bekleniyor.

Artan Hazine getirileri de altının cazibesini baskıladı; 10 yılın göstergesi bu hafta 16 yılın en yüksek seviyesine ulaştı.

Aralık ayında vadesi dolacak altın vadeli işlemleri %0,2 düşüşle ons başına 1.914,95 dolara geriledi ve TSİ 00:31 (04:31 GMT) itibarıyla bir ayın en düşük seviyelerinde işlem gördü. Her iki enstrüman da kayıplarını art arda üçüncü seansa taşıdı.

Artan faiz oranları, altına ve diğer getirisi olmayan varlıklara yatırım yapmanın fırsat maliyetini artırıyor. Bu ticaret geçen yıl boyunca sarı metali hırpalamıştı.

ABD faiz oranlarının daha uzun süre yüksek kalması ihtimali de altının toparlanmasına gölge düşürüyor.

Altın, hükümetin kapanması yaklaşırken bile güvenli liman talebini az görüyor

Piyasalar ABD hükümetinin kapanmasına ilişkin endişelerin artmasına rağmen sarı metal çok az güvenli liman akışı gördü. Kongrenin Eylül ayı sonuna kadar bir harcama tasarısını geçirmesi gerekiyor, ancak politika yapıcılar daha geniş bir harcama tasarısı üzerinde fikir birliğine varılacağına dair çok az işaret gösterdi.

Analistler, 2023'teki kapanmanın, özellikle yüksek faiz oranları ve yapışkan enflasyonla boğuşan ABD ekonomisi için daha büyük sonuçlar doğurabileceği konusunda uyardı.

Ancak geçmişteki kapanmaların risk odaklı varlıklar, özellikle de hisse senetleri üzerinde sınırlı bir etkisi olduğu göz önüne alındığında, bu düşüncenin altına çok az girişe yol açtığı görülüyor.

Bakır olumlu Çin verilerine rağmen zayıflıyor, emlak endişeleri derinleşiyor

Endüstriyel metaller arasında bakır fiyatları, Çin'in endüstriyel karlarının neredeyse bir yıl süren düşüşün ardından Ağustos ayında toparlandığını gösteren verilere rağmen Çarşamba günü düştü.

Bakır vadeli işlemleri yüzde 0,2 düşerek pound başına 3,6402 dolara geriledi ve bir ayın en düşük seviyesine yaklaştı.

Çin verilerine ilişkin iyimserlik, emlak piyasası krizine ilişkin korkuların kötüleşmesiyle büyük ölçüde dengelendi.

Basında çıkan haberlerde, kuşatılmış geliştirici China Evergrande Group'un (HK: 3333 ) başkanının , Hengda Real Estate birimine yönelik bir soruşturma nedeniyle borç yeniden yapılandırma planını askıya almasından sadece birkaç gün sonra polis gözetimi altına alındığı belirtildi.

Evergrande dünyanın en borçlu emlak geliştiricisi ve son üç yılda ekonomik büyümeyi olumsuz etkileyen Çin'de derinleşen borç krizinin merkezinde yer alıyor.

Çin'in emlak piyasası, bakır talebinin ana kaynağı konumunda olup, sektörün geçen yıl bakır fiyatlarını olumsuz etkilemesine ilişkin endişeler bulunmaktadır.17 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page