top of page

Faiz artırımıyla ilgili belirsizlik ortamında altın, 1 ayın en düşük seviyesinde


Cuma günü altın fiyatları, yükselen kısa vadeli getirilerin baskısıyla bir ayın en düşük seviyesinde seyretti ve piyasaların, Fed’den daha fazla faiz artırımı beklentilerini yeniden değerlendirmesiyle üst üste ikinci haftayı da kayıpla kapatmaya yöneldi.

Sarı metal, geçen hafta kaydettiği ciddi kayıpları telafi etmekte zorlandı – bu yıl şimdiye kadarki en kötü haftası. Fed Başkanı Jerome Powell ve diğer bazı konuşmacıların, faizlerin muhtemelen daha da yükseleceği uyarısında bulunmasıyla, Fed yetkililerinden gelen bir dizi şahin sinyal de sarı metali baskı altında tuttu.

Ancak beklenenden yüksek gelen işsizlik başvuruları verileri, istihdam piyasasına ilişkin karışık bir tablo çizdi, zira Ocak ayına ilişkin güçlü bir tarım dışı istihdam okuması, geçen hafta altın piyasalarını sarsmıştı.

Spot altın 1.861,76 dolar civarında yatay seyrederken altın vadeli işlemleri, %0,3 düşüşle 1.872,80 dolara geriledi. Her iki enstrüman da bu hafta yaklaşık %0,2 değer kaybetme yolunda.

ABD'de resesyona ilişkin belirsizlik, getiri eğrisinde derinleşen tersine dönüşün, ekonomiye dair uyarı işaretleri göndermesiyle de arttı. Yükselen kısa vadeli getiriler de altın gibi getirisi olmayan varlıklar üzerinde baskı yarattı.

Altındaki yeni yıl rallisi, yatırımcıların Fed’in daha fazla faiz artırımı yapacağı beklentilerini yeniden değerlendirmeleriyle birlikte artık hızını kaybetmiş gibi görünüyor. Potansiyel bir ABD resesyonunun nihayetinde altına fayda sağlaması beklenirken metal, yükselen faiz oranlarından kaynaklanan daha kısa vadeli sorunlarla karşı karşıya kalabilir.

Diğer değerli metaller de artan getirilerin baskısı altında kaldı. Platin %0,1 düşüşle 959,65 dolara gerilerken gümüş %0,9 düşüşle 21,940 dolara indi. Her iki metal de haftalık bazda sert düşüşlere yöneldi.

Endüstriyel metaller arasında bakır fiyatları, dünyanın en büyük kırmızı metal ithalatçısı olan Çin'deki talep toparlanmasına ilişkin bazı iyimserliklerin, resesyon korkularını hafifletmesiyle haftayı sakin bitirmeye hazırlanıyor.

Birinci sınıf bakır, %0,1 düşüşle 4,0635 dolara geriledi ve haftayı büyük ölçüde değişmeden tamamlayacak gibi görünüyor.

Bu hafta; ülkenin, COVID-19 kısıtlamalarının çoğunu gevşetmesinin ardından Ocak ayında harcamaların artıp artmadığını ölçecek Çin enflasyon verilerine odaklanılacak. Geçen hafta açıklanan verilere göre Ocak ayında ticari faaliyetlerde karışık bir toparlanma görüldü.

7 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page