top of page

Faiz belirsizliğinin devam etmesiyle altın fiyatları 2.000 dolardan geri çekildi.

Güçlü işgücü piyasası verilerinin ABD faiz oranlarının gidişatına ilişkin belirsizliği artırmasıyla altın fiyatları, Perşembe günü Asya ticaretinde gecelik ticarette önemli seviyelerden geri çekildikten sonra hafif yükseldi.

Sarı metal, Fed'in mevcut döngüde faiz oranlarını artırmayı bitirdiğine dair artan iyimserliğin etkisiyle bu hafta güçlü bir yükseliş kaydetti. Altın fiyatları Salı günü kısa süreliğine ons başına 2000 doları aştı.

Ancak ABD işgücü piyasasındaki dayanıklılık işaretleri ve Fed'in son toplantı tutanaklarından gelen şahin sinyaller altının yükselişini durdurdu. Doların yaklaşık üç ayın en düşük seviyelerinden toparlanması da külçe fiyatları üzerinde baskı yarattı.

Spot altın yüzde 0,2 artışla ons başına 1.994,43 dolara yükselirken, Aralık ayında vadesi dolan altın vadeli işlemleri TSİ 00:11 itibarıyla ons başına yüzde 0,1 artışla 1.995,20 dolara ulaştı.

Altın ticaret hacimleri de bu hafta ABD ve Japonya'daki piyasa tatilleri nedeniyle bir miktar sınırlı kaldı.

Altındaki yükseliş, güçlü işsizlik maaşı başvuruları verilerinin ardından durakladı

Çarşamba günkü veriler, ABD'de işsizlik başvurularının geçen hafta beklenenden daha az düştüğünü gösterdi; bu da işgücü piyasasının yatırımcıların beklediği kadar hızlı soğumadığını gösteriyor.

Yatırımcılar merkez bankasının faiz oranlarını artık artırmayacağına ikna olmuş olsa da, güçlü bir işgücü piyasası Fed'i yakın vadede nispeten şahin bir tutum içinde tutabilir.

Fed tutanaklarının hâlâ bankanın daha uzun faiz oranları için daha yüksek olacağı yönündeki görüşünü yinelediği göz önüne alındığında, yüksek faiz oranlarının külçe yatırımının fırsat maliyetini artırdığı göz önüne alındığında, altın fiyatlarının önümüzdeki aylarda sınırlı bir yükseliş görmesi muhtemel.

Yine de dünya genelinde ekonomik koşulların kötüleştiğine dair işaretler, sarı metale yönelik güvenli liman talebini artırabilir.

Bakır fiyatları düşüşte, Çin'den daha fazla teşvik bekleniyor

Endüstriyel metaller arasında bakır fiyatları, hafta başındaki güçlü yükselişlerin ardından Perşembe günü bir miktar kar elde etti.

Bakır vadeli işlemleri yüzde 0,1 düşüşle pound başına 3,7633 dolara geriledi ancak bu hafta şu ana kadar yüzde 0,8 artış gösterdi.

Hükümet, daha fazla finansmana erişim için gayrimenkul geliştiricilerinin beyaz listesini hazırladığından, odak noktası büyük ölçüde Çin'in daha planlı teşvik önlemlerine odaklandı. Emlak sektörü Çin'in bakır talebinin önemli bir itici gücüdür.

Arz cephesinde, Panama ve Peru'daki bakır madenlerinin kapatılmasının 2024'e girerken arzı daraltma potansiyeli olduğu üzerinde duruluyor. Böyle bir senaryo, kırmızı metale yönelik artan taleple birleştiğinde fiyatlar için olumlu bir görünüm sunuyor.


1 görüntüleme0 yorum
bottom of page