top of page

Faiz görünümü farklılaştıkça Yen düşüyor; Yeni Zelanda doları düşüyor

Yen, Pazartesi günü, ABD istihdam verilerinin Fed'in daha fazla faiz artırımı için durumu desteklemesi ve merkez bankasının gösterge getiriyi sıfıra yakın tutmaya devam ettiği Japonya ile artan eşitsizliği vurgulamasının ardından önde gelen emsalleri karşısında düştü.

Bu arada, riske duyarlı Yeni Zelanda ve Avustralya doları, Pekin'in Antipodean ülkeleri için önemli bir ticaret ortağı olmasıyla, Tayvan konusunda artan ABD-Çin gerilimleri arasında zayıfladı.

Yen, ABD doları karşısında %0,4 düşerek 132,70'e geriledi ve verilerin ABD ekonomisinin Mart ayında hızlı bir şekilde istihdam yaratmaya devam ettiğini gösterdiği Cuma günündeki düşüşünü sürdürdü.

Paskalya tatili için Cuma günü kısaltılmış işlemlerde on yıllık Hazine getirileri %3.413'e ulaştı. Asya ve Avrupa'daki birçok piyasanın kapalı kalacağı Pazartesi günü Tokyo'da getiri %3,3719'da yüksek kaldı.

Euro karşısında yen %0.5'in üzerinde düşüşle 144.635'e geriledi. Sterlin karşısında kabaca %0.3 düştü.

Mizuho analistleri Masafumi Yamamoto ve Masayoshi Mihara bir müşteri notunda, enflasyona ve keskin faiz oranlarındaki artışlara rağmen ABD işgücü piyasasında devam eden güçlü büyüme nedeniyle doların yen karşısında güçlendiğini yazdı.

"Euro bölgesi, İngiltere ve Avustralya gibi yerlerdeki getiriler ABD'deki getirileri daha yüksek takip edecek, bu nedenle getiri açığında büyük bir genişleme olmayacak" dediler. "Onlara göre, getiri farkları Japonya'da çok daha büyük bir etki görecek."

Bununla birlikte, istihdamdaki artış önceki aya göre daha azdı ve ortalama saatlik ücretlerdeki artış, ekonomistlerin tahmininden daha azdı ve Mizuho analistleri, bunun ABD getirilerindeki sürekli artışla tutarlı olmadığını söylediler.

Çarşamba günü ABD tüketici fiyat verilerinde yukarı yönlü bir sürpriz olması dışında, doların yen karşısında mevcut seviyelerden yükselmek için sınırlı alanı olduğunu eklediler.

Yeni Japonya Merkez Bankası Başkanı Kazuo Ueda, Pazartesi günü Haruhiko Kuroda'dan görevi devraldı ve büyük çapta teşvikleri şimdilik yerinde tutması bekleniyor.

Bu arada, Yeni Zelanda doları yaklaşık %0,7 düşüşle 0,62325 $'a düştü ve Avustralya Doları %0,13 düşüşle 0,6665 $'a geriledi. Her iki ülkede de hisse senedi ve tahvil piyasaları Paskalya Pazartesi tatili nedeniyle kapalı.

Dolar, açık deniz ticaretinde %0,05 artışla 6,8784 yuan'a yükseldi.


Çin, Tayvan Devlet Başkanı Tsai Ing-wen'in ABD'ye yaptığı kısa bir ziyaretten dönmesinin ertesi günü, Cumartesi günü Tayvan'a karşı hassas saldırılar simüle eden üç günlük askeri tatbikatlara başladı.

Diğer para birimlerinde sterlin %0,02 düşüşle 1,2410$'a gerilerken, euro %0,02 artışla 1,0899$'a ulaştı.6 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page