top of page

FAIZ INDIRIMI SONRASI PIYASALARIN DURUMUTCMB Para Politikası Kurulu, piyasa beklentisinden ayrışarak 200 bps indirim yaptı. Kararın açıklanmasının ardından dolar/TL 9,51 TL seviyesini test ederek rekor tazeledi. Kurul, gerçekleştirdiği faiz indirimi için çekirdek enflasyona ilişkin gelişmeler ve arz şoklarının yarattığı etkilerin ayrıştırılmaya çalışması önemli rol oynadı. Toplantı karar metninde politika faizinde yapılan aşağı yönlü düzeltme için yıl sonuna kadar sınırlı bir alan kaldığı Kurul tarafından değerlendirildiği belirtildi.

Eylül ayında açıklanan çekirdek enflasyonu yüzde 16,98 seviyesinde gerçekleşmişti. Buna göre Para Politikası Kurulu 200 baz puanlık indirimle birlikte politika faizini çekirdek enflasyonunda altına çekti ve böylelikle TCMB faizi TÜFE'nin 3.58 puan altına indi. Ekim ayında yayımlanan Piyasa Katılımcıları anketine göre yıl sonu enflasyon beklentisi yüzde 17,63 seviyesinde gerçekleşti. Son olarak, küresel ölçekte artan emtia fiyatlarıyla birlikte Sonbahar – Kış döneminde gelmesi muhtemel zamlarla birlikte manşet enflasyonun baz etkisinin pozitif katkısına rağmen düşüş eğilimine girmesini zorlaştırıyor. Ödemeler dengesindeki iyileşme ile ihracattaki artışın devam etmesi ekonomi için en önemli parametre olması bekleniyor.

Mali Eylem Görev Gücü (FATF) Türkiye’yi kara parada aldığı tedbirlerin yetersiz olduğu gerekçesiyle Gri listeye alınmasına yönelik açıklamada bulundu. Hazine ve Maliye Bakanlığı alınan kararın hak edilmediğini belirterek en kısa sürede bu listeden çıkmanın sağlanacağı belirtildi. FATF ile ilgili atılan tüm adımların bütün açıklığıyla ortaya konulmasına rağmen yetkili kuruluş tarafından yeterli görülmediği bakanlık tarafından dikkat çekilirken bundan sonraki süreçte FATF ve ilgili diğer kurumlarla iş birliği içerisinde kalınmaya devam edileceği vurgulandı.

Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan veriye göre son 24 saat içerisinde 28 bin 465 vatandaşımızın testi pozitif çıkarken 198 vatandaşımız hayatını kaybetti. Her iki dozunu yaptırmış tam anlamıyla aşılanmış vatandaşların nüfusa oranı ise yüzde 77,04 seviyesinde gerçekleşti. Sağlık bakanı Koca, vaka sayılarındaki yaş ortalamasının düştüğünü ve yoğun bakımda yatan vatandaşların çoğunluğunun yaşlılar ve kronik hastalığı olanlar oluşturduğunu belirtti.


USDTRY

TCMB’nin faiz kararı piyasa beklentisinden ayrışarak 200 bps indirim gerçekleştirdi. Sürpriz faiz indirimi ile dolar/TL’de yeni rekor seviyesi oluştu. Açıklanan faiz kararının etkisinin önümüzdeki günlerde devam etmesi bekleniyor. Yaşanacak gelişmeler çerçevesinde yukarı yönlü hareketin devam etmesi beklenilen kurda 9,55 ve 9,62TL direnç seviyeleri önem arz ediyor. Olası satışların görülmesi durumunda ise 9,45 ve 9,38 TL destek seviyeleri test edilmesi bekleniyor.


EURTRY

TCMB bir kez daha piyasaları şaşırttı ve faiz oranlarını 200 bps indirime gitti. Açıklanan karar sonrasında ülke risk priminde ve döviz kurunda sert yükselişin yaşandığı görüldü. Avrupa Bölgesi TÜFE verisi beklentiye paralel bir şekilde yıllık yüzde 3,4 aylık ise yüzde 0,5 olarak açıklandı. Seyrine devam etmesi beklenilen kurda 11,10 ve 11,15 direnç seviyelerinin takip edilmesi gerekiyor. Olası satış baskısının görülmesi durumunda ise 11,00 ve 10,90 destek seviyeleri önemini koruyor.


EURUSD

ABD işsizlik hakkı başvuruları 290 bin seviyesinde gerçekleşti. Avrupa Bölgesi TÜFE verisi beklentiye paralel bir şekilde yıllık yüzde 3,4 aylık ise yüzde 0,5 olarak açıklandı. ABD’de açıklanan ekonomik veriler beklentinin altında kalmaya devam ediyor. ABD sanayi üretimi beklenti yüzde 0,2 iken yüzde 1,3 azalış gösterdi. Teknik açıdan inceleyecek olursak, yukarı yönlü hareketin oluşması durumunda 1,1645 ve 1,1670 direnç seviyelerinin takip edilmesi gerekirken satış baskısının gelmesi halinde ise 1,1605 ve 1,1585 destek seviyelerinin test edilmesi gerekiyor.


Ons Altın

ABD işsizlik hakkı başvuruları 290 bin seviyesinde gerçekleşti. Dolar endeksi geri çekilirken ons altının 1800 dolar seviyesini tekrar test etmesi bekleniyor. ABD 10 yıllık tahvil faizlerinin 1,60 seviyesinin üzerini test etmesine rağmen ons altın seyrini koruyor. Teknik açıdan incelendiğinde yukarı yönlü hareketin oluşması durumunda 1790 ve 1800 dolar direnç seviyelerinin takip edilmesi gerekiyor. Satış baskının görülmesi durumunda ise 1780 ve 1770 dolar destek seviyeleri yakından izlenecek.


GBPUSD

ABD’de sanayi üretimi beklenti yüzde +0,2 iken yüzde 1,3 azalış gösterdi. ABD 10 yıllık tahvil faizlerinin 1,60 seviyesinin üstünü tekrardan test etmesi pariteyi etkilemeye devam ediyor. Hareketine devam etmesi beklenen paritede olası yukarı yönlü hareketin oluşması durumunda halinde 1,3825 ve 1,3845 direnç seviyelerinin takip edilmesi gerekiyor. Aşağı yönlü seyrin oluşması durumunda ise 1,3775 ve 1,3750 destek seviyeleri önem arz ediyor.


USDJPY

Japonya’da TÜFE yıllık yüzde 0,1 açıklanırken hizmet PMI verisi 50,7 olarak açıklandı. ABD’de sanayi üretimi beklentinin altında yüzde 1.3 azalış gösterdi. Dolar endeksinin 94 seviyesinin altındaki seyri devam ediyor. Teknik açıdan bakılacak olursa, yukarı yönlü hareketini sürdürmesi durumunda 114,60 ve 115,40 direnç seviyeleri takip edilecek. Satış baskısının oluşması durumunda ise 113,10 ve 112,50 destek seviyelerinin test edilmesi bekleniyor.


Brent Petrol

ABD’de haftalık ham petrol stoklarında beklenti 1,857M iken 0,431M varil azalış gösterdi enerji fiyatlarındaki dalgalanma tedarik sorunu nedeniyle devam ediyor. Teknik açıdan bakılacak olursa, yukarı yönlü hareketine devam etmesi beklenilen brent petrolde 84,40 ve 85,60 dolar direnç seviyelerinin takip edilmesi gerekiyor. Yaşanan gelişmelerle beraber aşağı yönlü bir seyrin oluşması halinde ise 82,60 ve 82,00 dolar destek seviyeleri önem arz ediyor.


40 görüntüleme0 yorum
bottom of page