top of page

Faiz indirimindeki rallinin zayıflamasıyla Asya borsaları tatil sevincini az görüyor

Asya borsaları Salı günü, ABD enflasyon verilerinin zayıf olması nedeniyle Fed'in 2024'te faiz indirimine gideceği yönündeki bahisleri artırmasıyla yataydan düşük bir aralıkta hareket etti, ancak hamlenin zamanlamasına ilişkin belirsizlik sürüyor .

Bölgesel piyasalar, Fed'in tercih ettiği enflasyon göstergesi olan PCE fiyat endeksinin beklenenden zayıf okunmasından pek az olumlu ipucu aldı ; zira düşük borç verme faiz oranlarına ilişkin yükseliş artık zayıflamış görünüyor.

Wall Street endekslerinin geçen hafta yeni zirveleri görmesiyle ABD piyasalarında daha fazla kazanç elde edileceğine dair şüpheler de hissiyatın azalmasına neden oldu. ABD hisse senedi endeksi vadeli işlemleri Salı günü sessiz kaldı.

Bazı büyük piyasalarda Noel tatili nedeniyle zayıf ticaret hacimleri de Asya piyasalarına pek yön vermedi.

Yine de, Fed'in faiz oranlarını artırmayı bitirdiğini ve 2024'te faiz indirimlerini değerlendireceğinin sinyalini vermesinin ardından çoğu bölgesel piyasa 2023'te güçlü kazanımlar elde etti.

Ancak piyasalar, faiz indirimlerinin zamanlaması konusunda belirsizliğini koruyor; birçok Fed yetkilisi, faiz indirimlerinin erken yapılacağı yönündeki beklentilere karşı çıkıyor. Küresel ekonomik koşulların kötüleştiğine dair işaretler de risk iştahının azalmasına neden oldu.

Japonya hisseleri, BOJ'un politika eksenini görüşmesiyle yatay seyrediyor

Japonya'nın Nikkei 225 endeksi Salı günü Japonya Merkez Bankası Başkanı Kazuo Ueda'nın bankanın %2'lik yıllık enflasyon hedefine doğru ilerleme kaydettiğini belirtmesinin ardından hafif hareket etti.

Enflasyon hedefine doğru ilerleme, BOJ'un yedi yılı aşkın süredir negatif faiz oranlarından sonra aşırı güvercin duruşuna son verme şansının daha yüksek olduğuna işaret ediyor. Ueda'nın yorumları, geçen hafta Japon enflasyonunun Kasım ayında önemli ölçüde düştüğünü gösteren verilerin ardından geldi.

Ancak gevşek parasal koşulların bu yıl bölgesel piyasalarda yaşanan muhteşem yükselişin ana itici gücü olduğu göz önüne alındığında, bu hareket Japon hisse senetleri için kötü bir işaret. BOJ, faiz oranlarını ultra düşük tutma konusunda büyük küresel merkez bankaları arasında önemli bir aykırılık sergilerken, emsallerinin çoğu geçtiğimiz yıl faiz oranlarını keskin bir şekilde yükseltti.

Bu düşünce, Japon ekonomisindeki bir miktar dirençle birleştiğinde Nikkei 225'in işlem görmesini 33 yılın en yüksek seviyelerinde tuttu. Endeks aynı zamanda 2023'te Asya'nın en iyi performans gösterenleri arasında yer aldı ve bu yıl %27'lik bir artışa doğru ilerliyordu.

Daha geniş Asya piyasaları, yıl sonu tatillerinin ticaretin durgun kalmasını sürdürmesi nedeniyle çok az hareket etti. Güney Kore'nin KOSPI endeksi yatay seyrederken, Hindistan'ın Nifty 50 endeksi vadeli işlemleri sessiz bir açılışa işaret etti.

Çin hisse senetleri, ekonomik gerginliklerin devam etmesiyle kayıplarını artırıyor

Çin'in Shanghai Shenzhen CSI 300 ve Shanghai Composite endeksleri Salı günü sırasıyla yüzde 0,9 ve yüzde 0,7 düştü. Bluechip CSI 300'ün neredeyse beş yılın en düşük seviyesine ulaşmasıyla iki endeks de son kayıplarını sürdürdü.

Çin hisse senetleri bu yıl Asya'da en kötü performansı gösterenler oldu; CSI300 ve SSEC sırasıyla %14 ve %6 düşüş yaşadı.

Çin ekonomisinde COVID sonrası toparlanma bu yıl büyük ölçüde gerçekleşmedi; Pekin'in politika desteği sunma konusundaki isteksizliği de yatırımcıların yerel piyasalara karşı büyük ölçüde olumsuz yaklaşmasına neden oldu.

Şu anda odak noktası, ülkedeki iş faaliyetlerine ilişkin daha fazla ipucu için önümüzdeki hafta yayınlanacak olan Çinli satın alma yöneticileri endeks okumaları. Kasım ayına ait resmi veriler imalat faaliyetinin daralmakta olduğunu, imalat dışı faaliyetin ise yavaşladığını gösterdi.

7 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page