top of page

Faiz korkuları ve yavaşlayan büyüme nedeniyle petrol 5 haftanın en düşük seviyesine yakın


Pazartesi günü petrol fiyatları Asya ticaretinde düştü ve artan faiz oranları ve yavaşlayan ekonomik büyümeye ilişkin endişelerin, bu yıl talepte bir toparlanma beklentilerini büyük ölçüde azaltmasıyla beş haftanın en düşük seviyesine yaklaştı.

Küresel imalat faaliyetlerine ilişkin karışık sinyaller, piyasaları daha da tedirgin ederken İngiltere ve Euro Bölgesi’nden gelen veriler sürekli bir düşüşe işaret etti. ABD'de üretim faaliyeti Nisan ayında beklenenden daha fazla büyürken, analistler bunun enflasyona yansıyabileceği konusunda uyarıda bulundu.

ABD'de faiz artırımlarının devam edeceğine ilişkin endişeler, petrol piyasaları üzerinde de ağırlığını hissettirdi zira dolar, kayıplarının bir kısmını geri aldı ve Fed’in faiz artırım döngüsünü ne zaman duraklatacağına ilişkin belirsizlik devam etti.

Ham petrol piyasaları son beş haftanın ilk haftalık kaybını yaşadı ve fiyatlar bir kez daha varil başına 80 dolar seviyesinin altına düşmeye yaklaştı.

Brent %0,6 düşüşle 80,97 ve WTI %0,6 düşüşle 77,39 dolara geriledi. Her iki kontrat da geçen hafta yaklaşık %5 değer kaybetti.

OPEC+’nın beklenmedik üretim kesintisinden kaynaklanan fiyat artışı, petrol fiyatlarının son haftalardaki kazancının çoğunu tersine çevirmesiyle birlikte büyük ölçüde etkisini yitirmiş görünüyor.

OPEC+ kesintilerinin Mayıs ayında devreye girmesiyle arz sıkılaşacakken piyasalar, kötüleşen talebin beklenenden daha az sıkılaşmaya neden olacağından endişe ediyor. Beklenenden daha zayıf gelen ABD şirket kazançları da yüksek faiz oranlarının ticari faaliyetler üzerindeki etkisini yansıtarak bu düşünceyi destekledi.

Bu hafta, büyümenin bir önceki çeyreğe göre yavaşladığını göstermesi beklenen 2023 yılının ilk çeyreğine ilişkin ABD ve Avrupa GSYİH verilerine odaklanılacak.

Mayıs ayının ilk haftası aynı zamanda bazı merkez bankalarının faiz kararına sahne olacak. Fed ve Avrupa Merkez Bankası'nın enflasyonla mücadele için faiz oranlarını daha da artırması bekleniyor.

Bu eğilimin bu yıl ekonomik büyümenin yavaşlamasıyla sonuçlanması ve büyük ithalatçı Çin'deki toparlanmaya rağmen ham petrol talebini azaltması bekleniyor. Son veriler, üç yıllık COVID-19 karantinasının ardından yeniden açılan ülkenin, Mart ayında rekor miktarda ham petrol ithal ettiğini gösterdi.

11 görüntüleme0 yorum
bottom of page