top of page

Fed öncesi dolar 5 yılın zirvesine yakın; Avustralya, Çin riskleri arasında zayıf

Yatırımcılar, arka planda Ukrayna savaşı ve Çin'in artan COVID-19 vakaları ile birlikte Federal Rezerv politikası kararını beklerken, dolar Çarşamba günü yen karşısında beş yılın en yüksek seviyesine yakın işlem gördü.

Hazine getirileri, Federal Açık Piyasa Komitesi kararından önce yükseldi ve doları Japon emsaline karşı yükseltti, tüccarlar üç yıl içinde ilk faiz oranlarını tam olarak fiyatlandırdı ve yüzde 13'lük bir yarım puanlık artış ihtimali verdi.

Piyasaların Rusya-Ukrayna müzakerelerinin düşmanlıklara son verebileceğine dair iyimser kalmasıyla birlikte emtia fiyatlarının çok yıllı zirvelerden geri çekilmesinin ardından dolar da bu ayın Avustralya karşısında en yüksek seviyesine yakın seyrediyordu.

Avustralya'nın para birimi de, Çin'in yeni COVID vakalarının Salı günü iki katından fazla artarak iki yılın en yüksek seviyesine ulaşmasıyla baskı altına girdi ve bu da hastalığı kontrol altına almaya yönelik sıfır tolerans politikalarının artan ekonomik maliyetlerine ilişkin endişeleri artırdı.

Bu arada euro, bu ayın başlarında yaklaşık 22 ayın en düşük seviyesine gerilemesinden toparlanmaya devam etti.

Bu, dolar endeksinin geçen haftanın başındaki 99.415'e kadar çıkarak 99,0 civarında kalmasına yardımcı oldu.

National Australia Bank döviz stratejisi başkanı Ray Attrill, "İster umutsuz olsun, ister başka bir şekilde, Rusya ve Ukrayna'nın hala konuştuğu gerçeğinden (gelen) kalıcı bir iyimserlik var gibi görünüyor" dedi. OTC: NABZY ).

Dolar için, "daha büyük soru, Fed'in sıkılaştırma döngüsüne başlar başlamaz doların zirve yaptığına dair birçok tarihsel kanıtın olması olacak, bu yüzden Fed'in yaptığının bir şey olup olmadığı konusunda çok fazla ilgi var. Attrill, dolar endeksinin 100 civarında zirve yapmasıyla zirve açısından bir dönüm noktası" dedi.

Dolar endeksi en son Salı gününe göre hafif düşüşle 98.880 seviyesinde bulunuyordu. Euro, 7 Mart'ta 1.08060$'lık dip seviyesinden %0.14 artarak 1.09695$'a yükseldi.


Avustralya Doları, 28 Şubat'tan bu yana ilk kez bir önceki seansta 0,71650$'a düştükten sonra %0,08 artışla 0,72015$'a yükseldi.

Dolar, bir gecede 118.45'i gördükten sonra Ocak 2017'den bu yana en güçlü seviyesini gördükten sonra 118.21 yen'de işlem gördü.13 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page