top of page

Fed, altın fiyatlarının enflasyon karşısında mücadele ettiğini gösteriyor; Güçlü hafta için bakır seti.

Altın fiyatları Cuma günü dar bir aralıkta kaldı ve kilit enflasyon verileri ve Fed toplantısının odak noktası olmasıyla birlikte ABD faiz oranlarına ilişkin daha fazla işaret beklentisinin traderları ürkek tutmasıyla üst üste ikinci haftayı da kırmızıyla tamamladı.

Öte yandan bakır fiyatları, büyük ithalatçı Çin'in daha fazla teşvik önlemi uygulamaya koymasının ve kırmızı metale olan talebin güçlü kalacağına dair umutları artırmasının ardından güçlü bir haftalık performans sergilemeye yöneldi.

Çin'in teşvik önlemleri, risk iştahında bir miktar iyileşme görülmesine neden olurken, Wall Street'teki bir dizi rekor yükselişle birlikte altına olan talebin daha da azalmasına neden oldu.

Beklenenden güçlü gelen gayri safi yurt içi hasıla verilerinin ardından dolardaki güçlenme de külçe fiyatları üzerinde baskı yarattı ve onları geçen hafta belirlenen 2.000-2.050$ işlem aralığında sağlam bir şekilde tuttu.

Spot altın ons başına 2.021,41 dolarda sabit kalırken, Şubat ayında vadesi dolan altın vadeli işlemleri TSİ 23:46'da %0,2 artışla ons başına 2.021,10 dolara yükseldi. Her iki enstrüman da bu hafta yaklaşık %0,3 kayıp yaşadı.

Yine de sarı metaldeki daha büyük kayıplar, İsrail-Hamas savaşı ve Orta Doğu'da büyüyen çatışmanın kötüleşmesiyle birlikte bazı güvenli liman talepleri nedeniyle engellendi.

PCE enflasyonu ve Fed toplantısı odak noktasında

Piyasalar artık ABD para politikasına ilişkin, Fed'in tercih ettiği enflasyon göstergesi olan PCE fiyat endeksi verilerinin Cuma günü açıklanmasıyla başlayacak yeni ipuçlarını bekliyordu . Okumanın, enflasyonun Aralık ayında inatçı kaldığını yinelemesi bekleniyor.

Yapışkan enflasyon, ABD ekonomisindeki artan dayanıklılık işaretleri ile birleştiğinde, Fed'e faiz oranlarını daha uzun süre yüksek tutma konusunda daha fazla hareket alanı sağlıyor. Bu düşüncenin önümüzdeki aylarda altının büyük yükselişini sınırlaması bekleniyor.

Fed'in önümüzdeki hafta toplanması planlanıyor ve faiz oranlarını sabit tutması bekleniyor . Piyasaların ayrıca merkez bankasının Mart toplantısındaki beklemeyi fiyatladığı görüldü ve bu da daha önceki 25 baz puanlık indirim beklentilerini tersine çevirdi.

Yüksek oranların sarı metale yatırım yapmanın fırsat maliyetini artırdığı göz önüne alındığında, ABD faiz oranlarının uzun vadede daha yüksek olacağı bir görünüm altın fiyatları için kötü bir işaret.

Bakır fiyatları geriledi ancak Çin'in iyimserliğiyle haftanın güçlü geçmesi bekleniyor

Mart ayında vadesi dolan bakır vadeli işlemleri yüzde 0,2 düşüşle pound başına 3,8617 dolara geriledi, ancak üç haftanın en yüksek seviyelerine ulaştıktan sonra bu hafta yüzde 2'nin üzerinde artış göstermesi bekleniyor.

Bakırdaki kazanımlar büyük ölçüde en büyük ithalatçı Çin'deki daha fazla parasal teşvikten kaynaklandı ve bu da talepte baş gösteren yavaşlamaya ilişkin endişelerin bastırılmasına yardımcı oldu.

Ancak analistler, Çin'in tüketici ve işletme harcamalarında ciddi bir yavaşlamayla boğuştuğu göz önüne alındığında, daha fazla parasal teşvikin ne kadar ekonomik destek sağlayacağını hâlâ sorguluyor. COVİD sonrası ekonomik toparlanma da 2023'te gerçekleşemedi ve Çin'e yönelik hissiyatı büyük ölçüde olumsuz tuttu.

Şimdi odaklar , ekonomiye dair daha fazla ipucu için önümüzdeki hafta açıklanacak olan ülkeden satın alma yöneticileri endeks verilerine çevrildi .6 görüntüleme0 yorum
bottom of page