top of page

Fed Başkanı Powell'ın konuşması öncesi dolar yükselişte

Fed Başkanı Powell, bugün ABD Senatosunda yarın da Temsilciler Meclisinde sunum yapacak.


ABD’de Ocak ayında %0,5 oranında artış gösteren enflasyondaki yükselişin dinamikleri ve gelecek aylara dair enflasyon tahminleri önemli olacak. Ayrıca Fed’in enflasyonu dizginlemek için koruduğu sıkı para politikası çerçevesinde faiz artışlarına ne kadar daha devam edeceğine dair vereceği mesaj yakından takip edilecek.


Piyasalar, Fed’in bu ayki FOMC toplantısından önce açıklanacak Şubat verisini dikkate alarak faiz kararı vereceğini bilse de genel kanı 25 baz puanlık faiz artışı yapılması yönünde.

Powell’ın enflasyon-faiz ilişkisi ve öngörülere dair söylemlerinin fiyatlamalarda etkili olması beklenirken öncesinde dolar bugün küresel piyasalarda hafif alıcılı işlem görüyor.10 yıllık tahvil faizi %4 altında seyrederken dolar endeksi104,50 üzerinde işlem görüyor.

Dolar bugün euro karşısında 1,9655, sterlin karşısında 1,984 ve Avustralya doları karşısında 0,660 seviyesinden işlem görürken gelişen ülke paraları arşısında ise en çok Güney Afrika randı ve Macaristan forinti karşısında yükseliş yaşıyor.


Dolar/TL ise bugün 18,90-18,93 aralığında işlem görüyor.16 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Σχόλια


bottom of page