top of page

Fed belirsizliği ve bankacılık krizi, petrol fiyatlarında düşüşe yol açtı

Salı günü petrol fiyatları Asya ticaretinde düşerek piyasaların, bu hafta Fed’in faiz kararı öncesinde durgunlaşmasıyla, 15 ayın en düşük seviyelerinden kısa bir toparlanmaya son verirken bankacılık krizine ilişkin endişeler temkinli ticareti teşvik etmeye devam etti.

Likiditeyi desteklemek ve bankacılık sektöründeki zayıf oyuncuları konsolide etmek için alınan düzenleyici tedbirlerin, yakın bir krize ilişkin bazı endişelerin hafiflemesine yardımcı olmasının ardından ham petrol piyasaları, Pazartesi günü 2021'in en düşük seviyelerinden toparlanmaya çalışmıştı.

Ancak bu durum, yatırımcıların, bankanın potansiyel bir bankacılık çöküşü karşısında politikasını nasıl değiştireceğini görmeyi beklediği bu haftaki Fed toplantısı öncesindeki belirsizlikle, büyük ölçüde etkisini yitirdi.

Brent %0,8 düşüşle 73,23 dolara gerilerken WTI %0,8 düşüşle 67,31 dolara indi. Her ikisi de Pazartesi günü dalgalı bir seansın ardından sırasıyla yaklaşık %1,1 ve %0,5 yükseldi.

Bankacılık sektöründeki aksaklıklar, küresel ekonomideki yavaşlamanın bu yıl petrol talebini düşüreceği endişelerine yol açtı.

Bu nedenle fiyatlar 2021'in en düşük seviyelerine yakın seyrediyordu.

Piyasalar ayrıca bankacılık sistemi üzerindeki baskıya rağmen merkez bankasının yüksek enflasyonla mücadeleyi ana önceliği olarak koruması beklenen Fed'in, Çarşamba günü 25 baz puanlık bir artış ihtimalini de fiyatlıyordu.

Fed, diğer bazı büyük merkez bankalarıyla birlikte, bankacılık sektörü için acil likidite önlemlerini de devreye soktu – bu, bankanın geçtiğimiz yılki parasal sıkılaştırma eylemlerini bir şekilde zayıflatabilecek bir eğilim.

Ekonomik yavaşlama korkuları, geçtiğimiz hafta petrol fiyatlarında keskin kayıplara yol açtı ve bunun sonucunda uzun pozisyonların büyük bir kısmı tasfiye edildi.

ABD'nin stoklarındaki artış ve Rusya'nın petrol ihracatının, Avrupa'nın son yaptırımlarına ve Moskova'nın üretimi kısma tehditlerine rağmen güçlü kaldığını gösteren veriler nedeniyle yüksek ham petrol arzına ilişkin işaretler de fiyatlar üzerinde baskı yarattı.

Petrol boğaları şimdi OPEC+’dan daha fazla fiyat desteği bekliyor. Kartel, Nisan ayı başlarında yapılacak toplantıda üretim kesintilerini artırmayı düşünüyor.

Grup en son Ekim 2022'de, üretimi günde 2 milyon varil azaltma konusunda anlaşmıştı.20 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Commentaires


bottom of page