top of page

Fed bu kez dolarda baskı yaratacak mı?

Küresel piyasalarda Fed'in sıkılaşma patikasının dolar üzerinde baskı kuracağına ilişkin öngörüler daha yüksek sesle ifade edilmeye başladı. Rabobank Döviz Stratejisi Direktörü Jane Foley'e göre getiri eğrisindeki düzlük, piyasanın ‘faiz artışları nedeniyle, çok uzak olmayan bir gelecekte büyümenin yeniden yavaşlayacağını’ düşündüğünü gösteriyor. Foley bu durum yılın ikinci yarısında dolar üzerinde bir etki yaratacağı görüşünde.

Wall Street ve Londra’daki bazı stratejistler, ABD Merkez Bankası Fed’in faiz artırımlarına başlamasının alışılagelmiş etkinin aksine dolar üzerinde baskı kurmasını bekliyor.

Stratejistler faiz artırımlarının ilerleyen dönemlerde ekonomideki toparlanmanın önüne geçeceğini belirtirken, dolar alım opsiyonlarına talep 9 ayın en düşük seviyesine geriledi.

Hisse senetlerinde satışların derinleştiği ocak ayının ikinci yarısında %2 yükselen Bloomberg Dolar Endeksi de yıl başından bu yana elde ettiği kazançları da silmiş ve yataya dönmüş durumda.

Rabobank Döviz Stratejisi Direktörü Jane Foley, “Getiri eğrisindeki düzlük, piyasanın ‘faiz artışları nedeniyle, çok uzak olmayan bir gelecekte büyümenin yeniden yavaşlayacağını’ düşündüğünü gösteriyor. Bu da yılın ikinci yarısında dolar üzerinde bir etki yaratacak” dedi.6 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page