top of page

Fed’den güvercin sinyaller sonrasında dolarda görülen düşüş sürüyor


ABD doları Cuma günü Avrupa ticaretinde düşüş yaşayarak Fed’den gelen güvercin sinyaller üzerine haftayı kayıpla bitirme yolunda ilerlemeyi sürdürdü.


Dolar Endeksi%0,1 düşüşle 105,840'a gerilerken hafta bazında %1'den fazla düşüşle geçen hafta gördüğü üç ayın en düşük seviyesi olan 105,30'a yaklaştı.


ABD'nin parasal sıkılaştırma temposunun önümüzdeki aydan itibaren daha az agresif olacağı yönündeki beklentilerin, Cuma günü ABD Hazine tahvili getirilerini yedi haftanın en düşük seviyesine indirmesiyle dolar da son dönemde negatif bir seyir izledi.


ING analistleri bir notta, "Fed tutanakları güvercin tarafta sürpriz yaparak daha yavaş faiz artışları için güçlü ve Powell'ın, faizlerin daha uzun süre daha yüksek olacağı yönündeki söylemi için daha zayıf destek verildiğine işaret etti." dedi. "Dolar bir süre daha baskı altında kalabilir ancak muhtemelen şu anda Fed ile ilgili olumsuzlukların büyük kısmını bünyesinde barındırıyor."


Yatırımcıların, Perşembe günkü Şükran Günü tatilinden yararlanarak uzun bir hafta sonunun tadını çıkarmasıyla Cuma günü faaliyetlerin sınırlı olması muhtemel ve dikkatler hızla gelecek haftaya ve ABD’nin iş ve büyüme verilerine kayacak.


Almanya ekonomisinin üçüncü çeyrekte başlangıçta düşünülenden biraz daha fazla büyüdüğünü gösteren verilerin yardımıyla, euro/dolar %0,1 artarak 1,0418'e yükseldi ve geçen hafta ulaştığı dört ayın en yüksek seviyesi olan 1,0481'e yaklaştı.


Almanya’nın GSYİH verisi, ilk okumada bildirilen %0,3 yerine %0,4 oranında büyüdü.


Ayrıca pazar araştırma şirketi GfK, Alman tüketici güveninin Aralık ayında üst üste ikinci kez iyileşme kaydettiğini ancak -40,2 ile tüm zamanların en düşük seviyesine yakın kaldığını söyledi.


Sterlin/dolar %0,2 azalışla 1,2087'ye gerilese de parite, haftalık %2'ye yakın kazanç yolunda ilerlerken bir önceki seansta ulaştığı üç ayın en yüksek seviyesi olan 1,2153'e yakın olmaya devam ediyor.


Tokyo'da enflasyon Kasım ayında 40 yılın en yüksek seviyesine ulaşarak ülke için artan enflasyonist baskının habercisi olduğunu göstermesinin ardından dolar/yen %0,2 artışla 138,81'e yükseldi.


Riske hassas AUD/USD %0,1 artışla 0,6765'e ulaşırken NZD/USD %0,1 düşüşle 0,6257'ye geriledi. Çin ekonomisi günlük COVID-19 vakalarındaki rekor artışla mücadele ederken yuanın değer kaybetmesi ile dolar/yuan çifti de %0,1 artışla 7,1574'e yükseldi.


Fed’den güvercin sinyaller sonrasında dolarda görülen düşüş sürüyor
5 görüntüleme0 yorum

Comentarios


bottom of page