top of page

Fed erken faiz indirimi umutlarını geri çekse de altın fiyatları yükseliyor!!

Altın fiyatları Perşembe günü yükseldi ve Fed'in faiz oranlarını daha uzun süre yüksek tutacağını belirtmesi karşısında yılmadı; Orta Doğu'da devam eden çatışmaların ortasında güvenli liman alımları da sarı metale destek verdi. 

Fed'in yorumları, Çarşamba günü başta hisse senetleri olmak üzere risk odaklı piyasalarda keskin bir dönüşe yol açtı. Bu da altına yönelik güvenli liman talebinin artmasına neden oldu. ABD liderliğindeki güçler ile Yemen merkezli Husi Grubu arasındaki çatışmanın kötüleşmesiyle birlikte artan talep de sarı metale destek verdi. 

Spot altın %0,3 artışla ons başına %2.045,21'e yükselirken, Mart ayında vadesi dolan altın vadeli işlemleri TSİ 00:22'de (04:22 GMT) %0,2 düşüşle ons başına 2.062,40 dolara geriledi. Eşitsizlik, fiziksel altına yönelik kısa vadeli talebin daha fazla olduğunu ortaya çıkardı.

Sarı metalin daha fazla yükselişi , yedi haftanın en yüksek seviyelerine yakın işlem gören  dolardaki keskin toparlanma nedeniyle engellendi .

Fed'den Powell Mart ayı faiz indirimlerini küçümsedi; Piyasalar mayıs ayında kesinti görüyor 

Fed Başkanı Jerome Powell, enflasyonun hala yapışkan olduğu göz önüne alındığında, merkez bankasının özellikle Mart ayında faiz oranlarını düşürmeyi düşünmesi için çok erken olduğunu söyledi. 

Ancak bu şahin söylem, Powell'ın bu yıl faiz oranlarında nihai indirimler için kapıyı hala açık bırakmasıyla bir şekilde karşılandı. Powell ayrıca ABD ekonomisindeki dayanıklılığın sürdüğünü ve önümüzdeki aylarda enflasyonun daha da düşmesini beklediğini belirtti.

Powell'ın yorumları, Fed'in Mayıs ayından itibaren faiz indirimine başlayacağı yönündeki iddiaları artırdı. CME Fedwatch aracı, yatırımcıların Fed'in Mayıs toplantısında 25 baz puanlık bir indirim için %63 şansla fiyatladığını gösterdi. Araç aynı zamanda trader'ların ABD gösterge faizinin 2024'ü şu anki en yüksek seviyesi olan %5,25 ila %5,5'ten %3,75 ila %4,0 aralığında bitirme olasılığının daha yüksek olduğunu fiyatladığını da gösteriyor. 

Goldman Sachs analistleri mayıs ayında faiz indirimi öngörürken, Fed'in 2024'te toplam beş kez faiz indirimi yapacağı öngörüsünü korudu. 

Yüksek faiz oranlarının külçe satın almanın fırsat maliyetini artırdığı göz önüne alındığında, borç verme faiz oranlarının düşük olması ihtimali altın için iyiye işaret. 

Bakır fiyatları bir ayın en yüksek seviyesine çıktıktan sonra geriledi, Çin'in görünümü karışık

Endüstriyel metaller arasında bakır fiyatları, trader'ların karlarını bir önceki seanstaki yükselişten bir ayın en yüksek seviyelerine sabitlemesiyle Perşembe günü düştü. 

Mart ayında vadesi dolan bakır vadeli işlemleri %0,6 düşüşle pound başına 3,8705 dolara geriledi.

Kırmızı metalde yakın zamanda yaşanan yükseliş, dünyanın en büyük bakır ithalatçısının ekonomik toparlanmayı desteklemek için daha fazla teşvik önlemi uygulamaya koymasıyla Çin'e yönelik artan iyimserlikten kaynaklandı. 

Ancak Ocak ayına ait veri baskıları ekonomik zayıflığın devam ettiğini gösteriyor. Çarşamba günü yayınlanan resmi satın alma yöneticileri endeks verileri imalat sektörünün daralmaya devam ettiğini gösterirken, Perşembe günü yayınlanan özel bir anket sektördeki büyümenin durağanlaştığına işaret etti. 

Çin'in emlak sektöründe derinleşen kriz de, kuşatılmış geliştirici China Evergrande Group'un (HK: 3333 ) mahkemeler tarafından tasfiye edilmesi emri verilmesinin ardından hissiyata zarar verdi.5 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page