top of page

Fed Faiz Artış Bahisleri Artarken Altın 1.700 Doların Altını Kırmaya Yakın

Spot altın fiyatları, ABD ekonomisindeki güçlenme işaretlerinin Federal Rezerv'in faiz oranlarını hızlı bir şekilde yükseltmeye devam edeceği beklentilerinin artmasına yol açmasının ardından Çarşamba günü kısa bir süreliğine 1.700 doların altına düştü.
Spot altın %0,5 kadar düşerek 1,699,97$'a düşerken, altın vadeli işlemleri 19:18 ET'ye (11:29 GMT) kadar %0,1 düşüşle 1,711,0$'a düştü. Her iki enstrüman da Salı günü sırasıyla %0,5 ve %0,7 düştü ve en son Temmuz sonunda görülen en düşük seviyelerin etrafında geziniyordu.
Altın, verilerin ABD hizmet sektörü faaliyetinin Ağustos ayında genişlemeye devam ettiğini göstermesinin ardından Salı günü yükselen ABD dolarının güçlenmesiyle yeniden baskı gördü. ISM'nin imalat dışı satın alma yöneticileri endeksi Ağustos için 56.9, 55.1 ve Temmuz ayı 56.7 beklentilerinin üzerinde gerçekleşti.
Geçen hafta iş piyasasından gelen olumlu sinyallerle birlikte okuma, ABD ekonomisinin bir miktar güç kazandığını ve Fed'e faiz oranlarını keskin bir şekilde yükseltmesi için daha fazla alan sağladığını gösteriyor.
Dolar endeksi %0.4 artışla 20 yılın en yüksek seviyesi olan 110.25'e yükselirken, dolar endeksi vadeli işlemleri de yükseldi. 10 yıllık ABD Hazine getirileri iki ayın en yüksek seviyesinde işlem görürken, kısa vadeli Hazine tahvillerinin oranları arttı.
Yatırımcılar şimdi , Fed'in Eylül ayında faiz oranlarını 75 baz puan artıracağı konusunda %72'lik bir şans bekliyor.
FED'in bu yıl faiz oranlarını artırmaya başlamasıyla külçe fiyatları 2022 zirvelerinden keskin bir şekilde düştü. Sarı metal fiyatları, potansiyel bir küresel ekonomik yavaşlama karşısında artan güvenli liman talebinden çok az fayda sağladı. Diğer değerli metallerde de bu yıl benzer kayıplar yaşandı.
Endüstriyel metaller arasında bakır fiyatları, bu haftanın başlarında güçlü kazançlar kaydetmesinin ardından yatay işlem gördü.
Bakır vadeli işlemleri , dünyanın en büyük kırmızı metal ithalatçısı olan Çin'in ekonomik büyümeyi artırmak için daha fazla teşvik önlemi açıklamasının ardından daha önce yaklaşık %2 yükseldi. Ancak bakır için görünüm, dünya genelinde durgun ekonomik faaliyet nedeniyle sınırlı kalmaya devam ediyor.
Çin'in imalat sektörü iki ay üst üste küçüldü ve Pekin'in sıfır-COVID politikasından kaynaklanan sürekli ters rüzgarlarla karşı karşıya.


6 görüntüleme0 yorum
bottom of page