top of page

Fed, faiz artırımlarını yavaşlatabilir

Fed, faiz artırımlarını yavaşlatabilir, ancak politika yapıcılar daha fazlasına ihtiyaç olduğunu söylüyor
Yavaşlayan ABD enflasyonu, Fed'in yaklaşan faiz artırımlarının hızını azaltması için kapıyı açmış olabilir, ancak politika yapıcılar, fiyat baskıları tamamen kırılana kadar para politikasını sıkılaştırmaya devam edeceklerinden şüphe duymadılar.
Çarşamba günü ABD Çalışma Bakanlığı'nın tüketici fiyatlarının Haziran ayına kıyasla Temmuz ayında hiç yükselmediğini gösteren bir raporu, politika yapıcıların uzun bir süreç olacağını söylediği süreçte sadece bir adımdı, hararetli bir iş piyasası ve aniden yükselen hisse senedi fiyatları ekonominin ihtiyaç duyduğuna işaret ediyor daha yüksek borçlanma maliyetlerinden gelecek olan soğutmanın daha fazlası.
Minneapolis Federal Rezerv Bankası Başkanı Neel Kashkari, TÜFE raporundaki "hoş geldiniz" haberlerine rağmen Aspen Fikirler Konferansı'nda yaptığı açıklamada, Fed'in enflasyon üzerinde "zafer ilan etmekten çok çok uzakta" olduğunu söyledi.
Kashkari, Fed'in politika faizini yıl sonuna kadar %3,9'a ve 2023'ün sonuna kadar %4,4'e yükseltme ihtiyacını "değiştiren hiçbir şey görmediğini" söyledi.
Oran şu anda %2,25-%2,5 aralığında.
Kashkari, kuşkusuz Fed'in en şahin üyesidir; 18 meslektaşının çoğu, fiyatları daha iyi kontrol altına almak için biraz daha az politika sıkılaştırmasının yeterli olabileceğine inanıyor.
Enflasyonu "kabul edilemez" yüksek olarak nitelendiren Chicago Fed Başkanı Charles Evans, Fed'in politika faizini bu yıl %3,25-3,5'e ve gelecek yılın sonuna kadar %3,75-%4'e yükseltmesi gerekeceğine inandığını söyledi. Fed Başkanı Jerome Powell'ın Temmuz ayındaki son toplantısından sonra verdiği sinyal.
Yine de, TÜFE raporunun, Fed'in Mart ayında faiz oranlarını artan artışlarla artırmaya başlamasından bu yana enflasyonla ilgili ilk "pozitif" okumayı işaret ettiğini söyledi -başlangıçta yüzde çeyrek puan, sonra yarım puan ve sonra üç- hem Haziran hem de Temmuz aylarında yüzde çeyrek puan.
Çarşamba günkü TÜFE raporunun ardından, Fed'in gösterge faiz oranına bağlı vadeli işlem tüccarları, 20-21 Eylül'deki politika toplantısında üst üste üçüncü 75 baz puanlık artış bahislerini azalttı ve şimdi daha olası seçenek olarak yarım puanlık bir artış görüyorlar. .
Hisse senedi piyasaları, S&P 500'ün %2,1 yükselmesiyle daha az agresif bir merkez bankası beklentilerine benzer bir işaret aldı .
Mali piyasalar şu anda yıl sonuna kadar %3,75'lik bir en yüksek federal fon oranı fiyatlıyor ve gelecek yıl, muhtemelen politika yapıcılar ekonomik zayıflığa karşı koymak için hareket ettikçe, faiz indirimleri yapılacak.
Kashkari bu senaryoyu gerçekçi bulmadı ve Fed politika yapıcılarının faiz oranlarını Fed'in %2 hedefine indirme konusundaki kararlılıklarında "birleştiğini" söyledi. Durgunluk riski, bunun için gerekli olanı savunmaktan "beni caydırmayacak" dedi.
DOKUNMADAKİ VERİLER
Fed'in ölçeğini küçültmesi için, taze enflasyon verilerinin fiyat artışlarının yavaşladığı fikrini doğrulaması gerekecek.
Çarşamba günkü rapora göre, tüketici fiyat endeksi Temmuz ayında bir önceki yıla göre %8.5 arttı. Bu, Haziran'daki %9,1 oranından bir düşüşe işaret ederken, fiyatlar hala 1970'lerin ve 1980'lerin başlarındaki yüksek enflasyon döneminden bu yana görülmeyen seviyelerde yükseliyor. Temmuz ayında gıda fiyatları bir önceki yıla göre %11 arttı ve özellikle düşük gelirli aileler için yıkıcı oldu.
Ancak şu an için analistler, hızlanan fiyat baskılarının Fed politika yapıcılarını 1980'lerden bu yana herhangi bir zamanda olmadığı kadar hızlı bir şekilde kredi koşullarını sıkılaştırmaya ittiği aylardan sonra, enflasyon verilerinin sonunda diğer yönde şaşırttığı gerçeğine odaklandı.
III Capital Management baş ekonomisti Karim Basta, "Fed'in (enflasyonu yavaşlatmak için) çok daha fazla kanıta ihtiyacı var... ama bu iyi bir başlangıç," dedi. Ağustos ayı tüketici enflasyonu verileri, Fed toplantısından bir hafta önce 13 Eylül'de açıklanacak ve enerji ve diğer bazı fiyatlardaki son eğilimler göz önüne alındığında, rapor "enflasyon patikasına da dost olmalı ve 50 baz puanlık bir artış yapmalı. tercih edilen seçenek."
Yine de, Fed'in yüksek enflasyonla savaşı henüz bitmedi.
Uçucu gaz ve gıda fiyatlarını çıkaran ve gelecekteki enflasyonun daha iyi bir tahmincisi olarak görülen çekirdek tüketici fiyat endeksi, Haziran ayına göre %0,3 ve bir önceki yıla göre %5,9 arttı.
Fed, %6'dan daha düşük, ancak yine de yüksek bir oranda yükselen farklı bir endekse dayalı olarak %2 enflasyonu hedefliyor.

Medyan Tüketici Fiyat Endeksi olarak bilinen ve ekonomideki fiyat baskılarının genişliğinin iyi bir görünümü olarak kabul edilen Cleveland Fed tarafından derlenen alternatif bir tüketici fiyatları ölçümü, Haziran ayındaki %6'ya kıyasla Temmuz ayında yıllık bazda %6,3 arttı. .
Önümüzdeki ay 75 baz puanlık faiz artırımı çağrısına sadık kalan Yüksek Frekans Ekonomisi'nden Rubeela Farooqi, "Genel olarak, fiyatlar rahatsız edici derecede yüksek kalıyor" diye yazdı. "İstihdam artışı ve ücretlerdeki güçle birleştiğinde, veriler Eylül ayında bir başka agresif faiz artırımı durumunu destekliyor."



1 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page