top of page

Fed faiz kararı yaklaşırken Asya dövizi sessiz kaldı, dolar sakin

Asya para birimlerinin çoğu Çarşamba günü çok az hareket ederken, dolar, Fed'in günün ilerleyen saatlerinde açıklayacağı faiz oranı kararı öncesinde piyasaların daralmasıyla altı ayın en yüksek seviyeleri yakınlarında sakin kaldı.

Piyasalar Fed'in potansiyel olarak şahin bir görünüm sergilemesinden korktuğundan, çoğu bölgesel para birimi son seanslarda büyük kayıplar yaşadı. Dolar da altı ayın en yüksek seviyelerinin hemen altında işlem gördü ve son haftalarda piyasada güçlü kazanımlar elde etti.

Hindistan rupisi bu hafta en kötü performans gösteren bölgesel para birimlerinden biri oldu ve dolar karşısında 83 seviyesinin üzerinde yeni rekor düşük bir seviyeye geriledikten sonra kayıplarını bir miktar toparladı.

Hindistan'ın ham petrol ithalatına büyük bağımlılığı göz önüne alındığında, petrol fiyatlarında yakın zamanda yaşanan artış, rupiyi sert bir şekilde etkiledi. Ancak rupideki zayıflığın Hindistan Merkez Bankası'nın döviz piyasasına daha fazla müdahale etmesine neden olması bekleniyor.

Bazı zayıf ekonomik göstergeler de ağırlık yarattı. Japon yeni, büyük ihracat hedefi Çin'deki zayıf talep nedeniyle ülkenin ticaret açığının Ağustos ayında beklenenden çok daha fazla arttığını gösteren verilerle dolar karşısında yatay seyretti.

Ancak Japon para biriminin üst düzey yetkilileri yendeki daha fazla zayıflamaya karşı uyarıda bulundu ve yen desteklemeye yönelik herhangi bir müdahale konusunda ABD'li yetkililerle yakın temas halinde olduklarını belirtti.

Uyarıları aynı zamanda merkez bankasının negatif faiz oranlarından potansiyel bir uzaklaşma konusunda daha fazla ipucu sunacağı Japonya Merkez Bankası toplantısından sadece birkaç gün önce geldi .

Çin yuanı, PBOC'nin faiz oranlarını değiştirmemesiyle yatay seyrediyor

Çin Halk Bankası'nın (PBOC) kredi faiz oranlarını rekor düşük seviyelerde sabit tutmasının ardından Çin yuanı da offshore yuan gibi çok az hareket etti . Bu hamle piyasalar tarafından büyük ölçüde bekleniyordu.

PBOC ayrıca ekonomik toparlanmayı teşvik etmek ve yuanın daha fazla zayıflamasını önlemek arasında bir denge kurmaya çalışırken, Çarşamba günü yuan için beklenenden daha güçlü bir günlük orta nokta belirledi.

Çin'e ilişkin belirsizlik Avustralya dolarının %0,1 düşmesine neden olurken, Güney Kore wonu ve Singapur doları da dahil olmak üzere Çin'in maruz kaldığı diğer para birimleri hafif zayıfladı.

Dolar, Fed'in ufukta görünmesiyle sakinleşiyor

Dolar endeksi ve dolar endeksi vadeli kontratları Çarşamba günü Asya ticaretinde çok az hareket etti, ancak Eylül ayının başındaki altı aylık zirveye yakın işlem görüyorlardı.

Piyasalar, günün ilerleyen saatlerinde merkez bankasının faiz oranlarını sabit tutmasının yaygın olarak beklendiği iki günlük Fed toplantısının sonucuna odaklandı .

Ancak ABD enflasyonundaki son yükselişin Fed'de şahin bir görünüm ortaya çıkarması ve bu yıl en az bir faiz artırımı ihtimalinin önünü açması bekleniyor. Fed Başkanı Jerome Powell'ın toplantının bitiminden sonra yapacağı konuşma şahin sinyaller açısından yakından izlenecek.


11 görüntüleme0 yorum

Comentários


bottom of page