top of page

Fed, gümüşe diş geçirmeye çalışıyor

Rusya-Ukrayna barış görüşmeleri piyasalarda havayı yumuşatarak ons gümüşü baskılıyor. Bazı analistler ise ‘yatırımcı bir süre sonra Fed’in faiz artırarak bile enflasyonun yönetemediğini görerek gümüşe yönelebilir’ diyor.

Rusya ve Ukrayna barış görüşmelerinin piyasalarda iyimser bir hava yaratmasıyla ons gümüş 24.0 dolar seviyesinin altına düştükten sonra toparlayarak 24.50 bölgesine geri döndü. Ancak yükseliş için aşılması gereken 25.50 doları geri alınmadıkça baskı bertaraf edilmiş olamayacak. Mart ayında fiyatları destekleyen savaş primi şimdilik azalmış görünüyor, gözler yine Fed’e çevriliyor. Bu noktada değerli metal uzmanı Peter Krauth, “Fed’in gücü enflasyonu durdurmaya yetmeyecek. Enflasyon psikolojisi gümüşü yılın geri kalanında 28 dolara taşıyacak” diyor.

Rusya-Ukrayna barış görüşmeleri piyasalarda havayı yumuşatıyor. Öte taraftan Çin’de devam eden COVID-19 karantinaları, enerji fiyatlarındaki genel artışlar, enflasyon baskılarının giderek artıyor olması, küresel tedarik zincirlerinde yaşanmaya devam eden tıkanıklıklar değerli metalleri yukarı yönde hareket ettirecek unsurlar olarak gösteriliyor.

Ancak madencilik sektörü uzmanı ve Silver Stock Investor editörü Peter Krauth, Fed’in faiz artırımına resmen başlamasının aslında gümüşü çoğu kimsenin düşündüğü gibi negatif değil pozitif etkileyeceğini ileri sürüyor. Krauth gümüşte yükseliş tezini şöyle açıklıyor.

“Çünkü Fed enflasyonu durduramaz. Enflasyonu kontrol altına almak için faiz oranlarında büyük ve hızlı artışlar gerekecek. Ancak bu, hisse senedi piyasalarında geri teper. Fed’in hızlı faiz artırması, ekonomik büyümeyi daha da yavaşlatacak ve muhtemelen bazı zombi şirketlerinin batmasına neden olacak. Bu da mortgage oranlarını yükseltir ve konut sektörünü zor duruma sokar. Böylelikle inşaat ve inşaat malzemeleri sektörü hız keser. Yani güçlü faiz artışı domino etkisi yaratır. Bir durgunluk oluşması halinde Fed ekonomik aktiviteyi canlandırmak için oranları düşürmeye çalışır. Ancak faiz düşürecek alan yok. Yatırımcı bir süre sonra enflasyonun yönetilemediğini görecek. Enflasyonist psikolojinin devreye girecek. İnsanlar enflasyonun önümüzdeki birkaç yıl boyunca yüksek seviyelerde kalacağını kabul etmeye başlayacak. Sürmesi beklenen enflasyon şoku gümüş alımlarını destekleyecek. Bunun örneği 1970’lerde gümüşte yaşanan artışlarda görüldü. Gümüşün yukarı yönlü hedefl eri 26.50, 27 ve ardından 28 dolar.9 görüntüleme0 yorum
bottom of page