top of page

Fed Gerginliği Ortasında 1.750 Dolar Altın Düzlüğü, Çin Teşviki Bakır İçin Çok Az Yapıyor

Altın fiyatları Perşembe günü çok az hareket etti, ancak tüccarlar ABD para politikasına ilişkin daha fazla ipucu beklerken bakır fiyatları Çin'in son teşvik paketinden etkilenmemiş göründüğü için son kazançlarını sürdürdü.
Spot altın , ons başına 1.752$ civarında çok az değişiklik gösterirken, altın vadeli işlemleri 20:31 ET (00:31 GMT) itibarıyla %0.2 artarak ons ​​başına 1.765.0$'a yükseldi.
Dolar endeksinin yaklaşık yirmi yılın en yüksek seviyesinden geri çekilmesiyle sarı metal fiyatları son iki günde marjinal bir şekilde yükseldi . Ancak trader'lar, Fed Başkanı Jerome Powell'ın Cuma günkü Jackson Hole Sempozyumu'na yapacağı konuşma öncesinde sarı metale daha fazla alım yapmakta tereddüt ediyor .
Dolar Perşembe günü yatay işlem gördü.
Yatırımcılar genel olarak Başkan'ın bankanın şahin duruşunu yinelemesini bekliyor ve bu da Fed'in faiz artırım oranlarını düşürme olasılığını çok az artırıyor.
Piyasa katılımcılarının yaklaşık %61'i , Fed'in enflasyonu 40 yılın zirvesinden devirmeye doğru ilerlerken, Eylül ayında 75 baz puanlık faiz artırımı yapmasını bekliyor.
Birkaç Fed yetkilisinin şahin yorumları da Fed'in politika sıkılaştırma yoluna devam edeceği beklentilerini güçlendirdi. Merkez bankası bu yıl şimdiye kadar dört kez faiz artırdı.
Bu, Rusya-Ukrayna ihtilafının başlangıcında elde edilen tüm kazanımları reddederek altın fiyatlarını ciddi şekilde düşürdü. Daha yüksek getiri, doları altından daha çekici bir bahis haline getirdi.
Diğer değerli metal fiyatları da Perşembe günü büyük ölçüde sessiz kaldı.
Endüstriyel metaller arasında bakır fiyatları yükseldi, ancak yeni bir Çin teşvikinden çok az destek alıyor gibi görünüyor.
Bakır vadeli işlemleri %0.1 artışla pound başına 3.6433$'a yükseldi.
Çin Çarşamba günü, COVID-19 karantinalarından, devam eden bir sıcak hava dalgası ve potansiyel bir güç krizi nedeniyle büyümede ciddi bir yavaşlama ile karşı karşıya olduğu için toplam GSYİH'sının yaklaşık %1'i değerinde bir teşvik paketi açıkladı.
Çin'in dünyanın en büyük kırmızı metal ithalatçısı olduğu göz önüne alındığında, ülkenin sanayi sektöründeki zayıflık bu yıl bakır fiyatlarını ciddi şekilde düşürdü. Ülkede kötüleşen bir emlak krizinin de ekonomik beklentilerini düşürmesi bekleniyor.
Yine de, Çin Halk Bankası'nın ekonomik büyümeyi desteklemek için faiz oranlarını tekrar düşürmesinin ardından bakır bu hafta bir miktar destek gördü .


5 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page