top of page

Fed’in şahin tutumu altını, COVID-19 dalgası da bakırı baskı altına aldı

Altın fiyatları Cuma günü hafif yükseliş yaşadı ancak Fed yetkililerinden gelen şahin yorumların, faiz artırımlarının devam edeceği beklentisiyle doları güçlendirmesi üzerine haftayı düşüşle kapatma hazırlığına girdi. Çin'de artan COVID-19 vakalarına ilişkin endişeler de bakırı vurdu.

Külçe altın fiyatları da bu hafta başında yaklaşık üç ayın en yüksek seviyesine ulaştıktan sonra bir miktar kâr realizasyonuna maruz kaldı. Rusya-Ukrayna anlaşmazlığının tırmanacağına dair endişeler, hafta başında sarı metale yönelik güvenli liman talebini artırmış ancak tansiyonun düşmesi bu durumu hızla tersine çevirmişti.

Spot altın %0,2 artışla 1.764,27 dolara yükselirken altın vadeli işlemleri %0,2 artarak 1.766,20 dolar oldu. Her iki enstrüman da bu hafta yaklaşık %0,3 değer kaybedecek gibi görünüyor.

Bir dizi Fed konuşmacısının, merkez bankasının önümüzdeki aylarda faizleri daha yavaş bir hızda artıracağını ancak artırımlara ara verme fikrinden uzak olduğunu öne sürmesinin ardından altının bu hafta yaşadığı artış, dolar ve Hazine getirilerindeki güçlenmeyle hızla kesildi.

Son olarak St. Louis Fed Başkanı James Bullard, şimdiye kadarki hamlelerin yalnızca "gözlemlenen enflasyon üzerinde sınırlı etkileri" olmasından dolayı merkez bankasının faizleri yükseltmeye devam etmesi gerektiğini söyledi.

Bullard, Fed'in hedef faiz oranının fiyat baskılarını engellemeye yetmesi için en az 150 baz puan daha artması gerektiğini söyledi. Bullard'ın yorumları; bu hafta beklenenden daha güçlü gelen perakende satış verilerinin, enflasyonun yakın vadede yüksek kalmaya devam edeceğini göstermesinden sonra geldi.

Bu ayın başlarında açıklanan veriler, ABD’de Ekim ayında enflasyonun beklenenden daha fazla yavaşladığını gösterse de fiyat baskıları, Fed'in yıllık hedefi olan %2'nin oldukça üzerinde seyretmeye devam ediyor. Merkez bankası, enflasyonu hedefine yaklaştırmanın ana önceliği olduğunun sinyalini verdi ki bu hamlenin önümüzdeki aylarda metal piyasalarını etkilemesi muhtemel.

Altın fiyatları, artan faizlerin getirisi olmayan varlıkları elde tutmanın fırsat maliyetini artırmasıyla 2022'nin en yüksek seviyelerinden keskin bir düşüş yaşadı. Diğer değerli metaller de benzer kayıplar yaşarken ekonomik yavaşlama endüstriyel metallere olan talebi azalttı.

Artan faiz oranı beklentileri ve Çin'de yeni bir COVID-19 dalgası yüzünden küresel ekonomik görünümün kötüleşmesiyle, bakır fiyatları bu hafta sert bir düşüş yaşadı.

Bakır Cuma günü %0,4 yükselirken bu hafta yaklaşık %6 değer kaybetme yoluna girerek Ağustos sonundan bu yana en kötü performansını sergilemiş olacak.

Çin, son yedi ayın en kötü vaka dalgasıyla boğuşuyor ve bu durum ülkede geniş çaplı aksaklıklara neden oldu. Karantina tedbirleri nedeniyle ekonomik faaliyetlerde daha fazla yavaşlama olması bekleniyor.

Çin'de yavaşlayan talep bu yıl bakır fiyatları üzerinde ağır bir baskı oluştururken Şili ve Peru'da düşen üretim nedeniyle arzın daraldığına dair işaretlerin etkisini büyük ölçüde dengeledi.10 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page