top of page

Fed'in faiz oranlarını artırmasının ardından doların düşmesiyle altın fiyatları yükseldi.

Altın fiyatları, önceki seansta Federal Rezerv'in faiz artırımına olumlu tepki vermesinin ardından Perşembe günü hafifçe yükseldi ve dolardaki zayıflık metal piyasalarına daha fazla nefes alma alanı sunuyor.

Dolar , Fed'in faiz oranlarını beklendiği gibi 25 baz puan (bps) artırmasının ardından Çarşamba günü geri çekildi ve ABD'de olası bir resesyona ilişkin dilini yumuşattı. Ancak merkez bankası, işgücü piyasasındaki güç ve nispeten yapışkan enflasyonu gerekçe göstererek, Eylül ayında başka bir olası zam için de kapıyı açık bıraktı.

Altın, merkez bankasının gelecekteki faiz artırımları için veriye dayalı bir yaklaşım sinyali vermesiyle birlikte biraz güçlenerek ons ​​başına 1.900$ yüksek bölgesine doğru ilerledi.

Ancak sarı metal, son iki haftadır görülen dar işlem aralığında kalmaya devam etti ve daha fazla kazancın habercisi olması beklenen ons başına 2.000$ seviyesinin altında mücadele etti.

Spot altının onsu 1.972.49$'da yatay seyrederken,vadesi Ağustos'ta dolacak olan altın vadeli işlemleri %0.1 artışla ET 20:57 (00:57 GMT) itibarıyla %0.1 artışla 1.972.70$'a ulaştı. Yatırımcılar bu hafta daha fazla merkez bankası kararı beklerken, sarı metaldeki diğer kazanımlar bastırıldı.

ECB ve BOJ toplantıları da bu hafta yapılacak

Bu hafta Fed'in yanı sıra Avrupa Merkez Bankası (ECB) ve Japonya Merkez Bankası'nın (BOJ) faiz kararları da dikkat çekiyor. ECB'nin günün ilerleyen saatlerinde faiz oranlarını 25 baz puan artırması bekleniyor.

BOJ'un Cuma günü aşırı düşük faiz oranları tutması ve güvercin politikalarını sürdürmesi beklenirken, enflasyonun yıllık hedefinin üzerinde seyretmesi göz önüne alındığında, tacirlerin küçük bir kısmı da Japon bankasından olası bir şahin sürprizi bekliyor.

Artan faiz oranları, metal piyasaları için kötü bir işaret ve bu yıl altında herhangi bir büyük kazancı sınırlaması bekleniyor. Fed ayrıca, bu yıl faiz indirimi olasılığını küçümsedi ve ABD oranlarının 22 yılın en yüksek seviyesinde kalması nedeniyle metal piyasaları üzerindeki baskının devam ettiğine işaret etti.

Diğer değerli metaller de Perşembe günü zayıf dolardan yararlanarak yükseldi. Platin vadeli işlemleri %0,1 yükselirken, gümüş %0,4 arttı.

Bakır yükseldi, Çin teşviğine odaklanıldı

Sanayi metalleri arasında, bakır fiyatları da dolardaki zayıflıktan yararlanarak Perşembe günü hafif yükseldi. Ancak piyasalar, önemli ithalatçı Çin'de teşvik önlemlerine ilişkin daha fazla ipucu beklerken, kırmızı metaldeki kazançlar sınırlı kaldı.

Bakır vadeli işlemleri %0,2 artışla pound başına 3,9110 dolara yükseldi ve Çinli yetkililerin ekonomik toparlanmayı desteklemek için daha fazla teşvik önlemi sözü vermesinden yararlanarak hafta boyunca yükseldi.

Ancak dünyanın geri kalanındaki zayıf imalat faaliyeti, bakır talebi üzerinde hala daha fazla baskı oluşturuyor.


16 görüntüleme0 yorum

コメント


bottom of page