top of page

Fed’in gözü bilançolarda

Enerji ve gıda darboğazı nedeniyle artmaya devam eden enflasyon Fed’in yanı sıra onlarca merkez bankasına vites yükselttiriyor. Bu hafta piyasalar Fed’in temmuz kararını etkileyebilecek şirket finansal sonuçlarına, ECB’nin beklenen faiz kararına ve temmuza ilişkin öncü PMI verilerine odaklanacak.

Küresel piyasaların odağı ABD Merkez Bankası (Fed) ve Avrupa Merkez Bankası (ECB) gibi büyük merkez bankalarının rekor düzeylere ulaşan enflasyon karşısında vites yükselttiği parasal sıkılaşma süreci olmaya devam ediyor.

“Şirket sonuçları Fed’in ne yapacağına yön verebilir”

Geçen haftanın son işlem gününde Fed’in artan resesyon endişeleri karşısında 100 değil 75 baz puan faiz artırım yapacağı beklentisi tekrar güçlenmişti. Cuma itibariyle stratejistlerin hafta başında yüzde 82 ihtimal verdiği 100 bps faiz artırımı için olasılık yüzde 20’ye geriledi. Bu hafta ABD’den gelecek şirket finansal sonuçların Fed’in temmuz sonunda gerçekleşecek faiz toplantısında ne adım atacağına ilişkin beklentileri daha da netleştirmesi bekleniyor. Bank of America, Goldman Sachs, Johnson & Johnson, Netflix, Lockheed Martin salı günü finansal sonuçlarını açıklıyor. Tesla, United Airlines, AT&T, American Express ve Verizon da hafta boyunca sonuç açıklayacak diğer bazı büyük şirketler.

Olumsuz finansal sonuçlar hissede yeni düşüşler getirebilir

Yüksek enflasyon ve ABD’de 10 yıllık tahvil getirilerinin yüzde 3’e ulaşmasıyla sert kayıplar yaşanan hisse piyasalarında şirket sonuçlarının karamsar bir görünüme işaret etmesi, resesyon endişelerini güçlendirerek hisselerde yeni düşüşler getirebilir.

Temmuz ayına ilişkin öncü PMI’lar yakından izlenecek

Enerji darboğazı nedeniyle resesyon endişeleri devam ederken, özel sektörün ve sanayinin nasıl etkilendiği ise haftanın son işlem gününde açıklanacak PMI verilerinde belirginleşmeye devam edecek. Ukrayna Savaşı sonrası hız kesen büyümeler petrol ve doğalgaz fiyatlarının yüksek volatiliteyle seyrettiği temmuz ayında talepteki bozulmayla birlikte daha fazla momentum kaybedebilir.4 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page