top of page

Fed'in 'kapsayıcı' istihdam vaadi, enflasyon kontrolünün gerçekliğini vuruyor

Geçtiğimiz on yılda ABD'deki azınlık grupları arasında işgücü piyasasındaki geniş kazanımları güçlendirmeyi amaçlayan Federal Rezerv Başkanı Jerome Powell, 2020'de "geniş tabanlı ve kapsayıcı" istihdama bir statü vererek bu ilerlemeyi sürdürmeye çalışmak için tarihi bir söz verdi. Merkez bankasının düşük enflasyon taahhüdüne eşit değilse de üstün.
Bununla birlikte, fiyatlarda hâlâ şiddetli bir yükselişin ortasında, bu taahhüt bir darbe aldı. Fed'in 13-14 Aralık tarihli politika toplantısındaki yetkililer, enflasyonu durdurmak için gereken ekonomik yavaşlamanın "bazı demografik gruplar - özellikle Afrikalı Amerikalılar ve Hispanikler - için işsizlik oranının muhtemelen ulusal ortalamanın üzerinde artacağı" anlamına geldiğini kabul ettiler.
Bu, Fed'in 1980'lerden bu yana en kötü enflasyon patlak vermesiyle mücadelesini "ikili" görevinin ikinci hedefine, yani toplum genelinde tam istihdama yönelik olası zarara karşı dengelerken karşı karşıya olduğu ikilemi vurgulayan kesin bir itiraftı.
Cuma günkü yeni verilerin, Aralık ayında 200.000 işin eklendiğini göstermesi bekleniyor; bu, Fed'in sürdürülebilir olduğunu düşündüğü miktarın yaklaşık iki katı, Siyahlar ve Hispanikler için rekor düşük seviyelerde veya buna yakın seviyelerde ücret artışı ve işsizlik oranları. İstihdam piyasasının gücü ne kadar uzun süre devam ederse, o kadar fazla Fed yetkilisi onu daha yüksek faiz oranlarıyla kırmaya mecbur hissedebilir.
SGH Macro Advisors'ın ABD'li baş ekonomisti Tim Duy, Aralık toplantısının Fed'i gösterdiğini hissettiği tutanakların Çarşamba günü yayınlanmasının ardından, "İşgücü piyasalarının çok sıkı kaldığı görüşü, hem şahinlerin hem de güvercinlerin paylaştığı fikir birliğidir." işsizlik oranını daha yükseğe zorlamanın bedelini ödemeye isteklidir.
Duy, "İşgücü piyasası sonuçlarının önemini hafife alabileceğimizi düşünmüyorum" diye yazdı. "İstihdam piyasası yakında belirgin bir şekilde yavaşlamazsa, Fed'in politika oranlarını" çoğu yetkilinin artık son nokta olarak gördüğü %5.00-%5.25 aralığının ötesine itmesi gerekecek.
Hedef federal fon oranı şu anda %4,25 ila %4,50 aralığında ayarlanmıştır.


'ARTIŞ FİYATLANDIRMA'
İş piyasası, COVID-19 salgını sırasında enflasyon kadar merkez bankacılarının kafasını karıştırdı. Bir işçi akışının işgücü piyasasına geri dönmesinin ücret ve işe alım koşullarını kolaylaştıracağına dair erken beklentiler iyimser çıktı. Aralık toplantı tutanakları, işgücüne katılım oranının salgın öncesi seviyenin altında durduğunu ve bazı yetkililerin arzın "kısıtlı göründüğünü" düşündüğünü gösterdi.
Ekonomiyi çevreleyen belirsizlikle bile, işe alma talebi güçlü olmaya devam ediyor. Hâlâ iş arayan insanlardan çok daha fazla iş fırsatı var.
Bu, istikrarlı bir şekilde artan ücretler için olası bir reçete olsa da, Fed'in gelecekteki enflasyonun olası bir itici gücü olarak işgücü piyasasına odaklanması tartışmasız değil.
Bazı ekonomistler ve politika yapıcılar, enflasyonun kaynaklarının başka yerlerde olduğunu ve düzeltmek için önemli ölçüde daha yüksek işsizlik gerektirmemesi gerektiğini savundu. Örneğin, Fed Başkan Yardımcısı Lael Brainard, kurumsal kar marjlarının hala yüksek olduğunu belirtirken, Minneapolis Fed Başkanı Neel Kashkari kısa süre önce mevcut dinamiği, araç çağırma firması Uber Technologies (NYSE: UBER ) gibi şirketler tarafından kullanılan bir tür "dalgalanma fiyatlandırmasına" benzetti. ) Yüksek talep, sabit arz ile karşılaştığında artar.
Diğerleri, %2'lik enflasyona tam dönüşün beklenenden daha zor olabileceğini ve son artışın büyüme ve istihdama olan maliyetinin dayanılamayacak kadar yüksek olabileceğini savunuyor.
Fed'in kendisi, işsizlik oranının 2023'ün sonunda mevcut %3,7'den yaklaşık bir puan artarak %4,6'ya çıkacağını tahmin ediyor; bu, aşırı sert olmasa da tipik olarak bir durgunlukla ilişkilendirilebilecek bir artış.
Bununla birlikte, geçen ayki toplantının tutanakları, önümüzde neler olduğuna dair bir uyarı olabilir ve Fed tarafından 2020'nin ortalarında resmi olarak benimsenen ve güçlü bir istihdam piyasası ve düşük büyümenin geleceği görüşüyle ​​hazırlanmış istihdam dostu çerçeveye bir darbe olabilir. enflasyon bir arada bulunabilir.
2009'da başlayan ve pandemi vurduğunda hala devam etmekte olan rekor uzunluktaki genişleme boyunca durum buydu.
Yetkililer daha sonra enflasyonun, Fed'in kendi devasa tahvil alımlarından istikrarlı bir şekilde düşen işsizlik oranına kadar birçok nedenden dolayı yükselmesini beklediler. Düşmedi ve o kadar ısrarla düşük kaldı ki, politika yapıcılar, merkez bankasının enflasyonu %2 hedefine yükseltememesinin kendi risklerini taşıdığı Japonya'nın kaderiyle yüzleşebileceklerinden endişe ettiler.

ÜCRET-FİYAT SARMASI'
Yeni çerçeve, enflasyon sadece %2 düzeyine geri dönmekle kalmayıp onu geçene kadar oranların yükseltilmesine karşı yerleşik bir önyargıyla bunu düzeltmeyi amaçlıyordu ve gevşek kredinin ekonomiye güç vermesine ve fiyatların yükselmesine izin veriyordu. Teorik olarak, daha fazla iş ve daha düşük işsizlik de sonuçlanacaktır.
2021'de artan enflasyonun hakim olduğu kritik aylarda politika açıklamalarında somutlaşan bu yaklaşım, Fed'i yetkililerin terk etmekte çok yavaş kaldığı bir eylem planına demirlemekle eleştirildi.
Politika yapıcılar, birkaç ay önce enflasyona karşı harekete geçselerdi bunun çok az fark yaratacağını savunsalar da, bunu kabul ettiler.
Şu anda gelişmesinden korktukları şey, tamamen farklı bir sorun: Teşvik etmeye söz verdikleri işgücü piyasası koşulları tarafından yönlendirilebilecek enflasyon.
Enflasyon şu ana kadar ortalama ücret artışlarını aştığı için, "ücret-fiyat sarmalı" kavramı tartışmalı olmaya devam ediyor.
Ancak enflasyon, Fed yetkililerinin 2022 ortasındaki en yüksek noktayı kanıtlayacağını umduğu seviyeden gerilerken, Powell ve diğerleri de ücret artışlarında bir ılımlılık bekliyor.
Tutanaklarda, enflasyonun şu anda kökünden kazınmasının en zor olduğu, fiyatların işçilerin kazançlarına en duyarlı olduğu ve bu nedenle "işgücü piyasası çok sıkı kalırsa muhtemelen sürekli olarak yüksek kalacağı" emek yoğun hizmetler sektöründe olduğu belirtiliyor. "Şu anda olumsuz ücret-fiyat dinamiklerine dair çok az işaret olsa da (politika yapıcılar), enflasyonun bu bileşenini zorunlu kılınan tutarlı seviyelere indirmenin işgücü talebindeki büyümede bir miktar yumuşama gerektireceğini değerlendirdiler."

Bu sonuç, yeni çerçevenin öldüğü anlamına gelmez. Aslında, Fed bu yaklaşımı 31 Ocak-Şubat tarihlerinde neredeyse kesin olarak yeniden onaylayacaktır. 1 politika toplantısı. Powell, görevi yerine getirmenin en iyi yolunun, aslında, daha sürdürülebilir bir iş piyasasının ortaya çıkması için enflasyonu şimdi kontrol etmek olduğunu savundu.
Ancak ikisi arasındaki acil çatışma yakınlaşıyor olabilir.


6 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page