top of page

FED'in Tahvil Alımlarını Azaltması Bir Sonraki Piyasa Düzeltmesine Yol Açabilir

Hisseler, FED'in tahvil alımlarını azaltma görünümüne rağmen daha da yüksek seviyelere doğru tırmanmaya devam etti. Tahvil alımlarında azaltımın ne zaman başlayacağının bir önemi yok, çünkü bu yaşanacak ve hisse fiyatları üzerinde ciddi bir etki yaratabilir. Bu gelişmeye yönelik beklenti doların güçlenmesine yardımcı oldu, 10 yıllık da dahil olmak üzere tahvil faizlerini yükseltti ve hatta dünyadaki bazı hisse piyasalarını düşürmeye başladı.

ABD piyasaları ise farklı bir yol izledi; FED'in politikada sıkılaşma mesajlarını görmezden gelerek, rekor zirve ardına rekor zirve kırdı. Hisse piyasasının inkarına rağmen, mali koşullar sıkılaşmaya başladı. Bu durum genellikle oynaklıkta ciddi bir artışla sonuçların ve bu yüzden mevcut dönem özellikle risk taşıyor.

Mali Koşullar Sıkılaşmaya Başlıyor

Chicago FED'in Ulusal Mali Koşullar Endeksi (NFCI), geçmişten bu yana S&P 500'deki risk iştahı ve riskten kaçış hissiyatlarıyla yüksek bir korelasyona sahiptir. Gevşeyen mali koşullar hisse fiyatlarının yükselmesine yardımcı olurken, daha sıkı koşullar türbülansa ya da çok keskin gerilemelere yol açtı. Salgının başlamasının ardından, para politikası son derece uyumlu hale gelerek koşulların da çok gevşemesine yol açtı ve S&P 500'ün rekor zirvelere tırmanmasına yardımcı oldu. Ancak koşullar Haziran sonunda taban yapmanın ardından tersine döndü ve şu an yükselişte; endeks 2 Temmuz'daki -0,72'den 25 Ağustos itibariyle -0,67'ye ulaştı.
Sıkı Koşullara Yönelik Antipati

Bu sıkılaşma hafif—ve koşullar görece hala gevşek—olsa da, hisse piyasasında bir bozulmanın yaşanması için sıkılaşmanın çok büyük olmasına gerek yok. 2018'in Ocak ve Nisan ayları arasında koşullar yaklaşık -0,65'ten -0,50'ye doğru daralırken, S&P 500 %11 civarında düşüş yaşadı. Aynı şey yine 2018'in Eylül ve Aralık ayları arasında yaşandı; koşullar -0,61'den -0,44'e sıkılaşırken, S&P 500 neredeyse %20'lik bir düşüş kaydetti.

2013 ve 2014'te, FED tahvil alım programını sonlandırdığında, mali koşullar dramatik bir şekilde sıkılaştı ve Haziran 2014'teki -0,75 civarından Şubat 2016 itibariyle -0,27'ye yükseldi. Bu hareket sonucunda S&P 500 bu sürede %5'in üzerinde düşerken, aynı zamanda yaklaşık %10'luk üç düşüşe tanık oldu.


58 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page