top of page

Fed konuşmalarının ardından düşüşe geçen altın, haftayı %2 kayıpla kapatma yolunda

Fed yetkililerinden gelen bir dizi şahin yorumun ardından piyasalar, yeni faiz artışlarına ara verme beklentilerini yeniden değerlendirirken altın fiyatları düştü.


İsrail-Hamas savaşına ilişkin endişelerin azalması karşısında azalan güvenli liman talebi de altına yönelik iştahı büyük ölçüde cansız tuttu.


Ekim ayındaki %10'luk sıçramanın ardından altın fiyatları, Kasım ayı başlarında yoğun bir kâr realizasyonuna maruz kaldı ve sarı metal bu hafta üç haftanın en düşük seviyesine geriledi. Ancak fiyatlar hala 1900 doların ortalarında seyretmeye devam ediyor.


Spot altın %0,1 düşüşle 1.957,01 dolara gerilerken Aralık ayında vadesi dolan altın %0,4 düşüşle 1.961,90 dolara indi. Her iki enstrüman da bu hafta yaklaşık %2 değer kaybederek Eylül sonundan bu yana en kötü haftasını yaşadı.


Yine de hayal kırıklığı yaratan Hazine ihalesinin, devlet tahvillerinde daha çok satışa yol açması ve bazı yatırımcıların altına yönelmesinin ardından altın fiyatları, dün bir miktar kazanç elde etmişti. Ancak buna karşılık Hazine tahvillerinde görülen artış, altındaki kazançların sınırlı olmasına neden oldu.


Şahin Powell, doları ve getirileri yükseltti

Dolar, Fed yetkililerinden gelen bir dizi şahin yorumun ardından bu hafta altı haftanın en düşük seviyelerinden toparlandı. Başkan Jerome Powell dün Fed'in para politikasının yeterince kısıtlayıcı olduğu konusunda ikna olmadığını ve yapışkan enflasyonun yeni faiz artışlarına davetiye çıkarabileceği konusunda uyardı.


Fed Başkanı'nın yorumları, diğer Fed yetkililerinden gelen ve hafta boyunca altın fiyatlarını aşağı çeken benzer yorumların hemen ardından geldi.


Fed'in faiz artırım döngüsünün sona ermesine yönelik beklentiler, yatırımcıların Powell'ın toplantıdaki yorumlarını daha az şahin olarak yorumlamasının ardından geçen hafta önemli ölçüde arttı. Bu beklentilerin büyük bir kısmı hâlâ devam etse de piyasalar artık bankanın, 2024'te faizlerde geniş bir marjla indirime gideceğine daha az güvenmeye başladı.


Yüksek faiz oranları, külçe altına yatırım yapmanın fırsat maliyetini artırdığından bu, altın için kötü bir işaret. Bu durum, altında büyük artışlar olmasını engelledi ve Fed'in, faizleri daha uzun süre yüksek tutmaya hazır olmasıyla, sarı metal için yakın vadeli görünüm belirsizliğini korudu.


Çin'de hissiyatın kötüleşmesiyle bakır haftalık kayba hazırlanıyor

Endüstriyel metaller arasında bakır fiyatları hafif bir düşüş yaşadı ve Çin'den gelen bir dizi hayal kırıklığı yaratan ekonomik verinin ardından hafta bazında son üç haftanın ilk kaybına yöneldi.


Aralık ayında vadesi dolan bakır fiyatları %0,1 düşüşle 3,6303 dolara geriledi ve bu hafta %1,4 değer kaybetmeye hazırlanıyor.


Perşembe günü açıklanan verilere göre; dünyanın en büyük bakır ithalatçısı olan Çin, bu yıl ikinci kez dezenflasyon bölgesine girdi. Bu verilerden önce gelen ve hayal kırıklığı yaratan ticaret verileri, Çin ekonomisinin en büyük motorları için sorunların artabileceğine işaret etti.3 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page