top of page

Fed korkularının yeniden ortaya çıkmasıyla Asya FX zayıflıyor, dolar güçleniyor

Federal Rezerv yetkililerinin şahin yorumları artan faiz oranlarına ilişkin yeniden korkuları körüklerken, bu da doların bir yılın en düşük seviyesinden toparlanmasını sürdürmesine yardımcı olurken, çoğu Asya para birimi Pazartesi günü düştü.

Dolar endeksi ve dolar endeksi vadeli kontratları , Fed Başkanı Christopher Waller'in enflasyonun düştüğüne dair son işaretlere rağmen merkez bankasından daha fazla faiz artırımı çağrısı yapmasının ardından Cuma günü elde ettiği kazanımları artırarak %0,2 yükseldi .

Tanınmış bir şahin olan Waller, Fed'in enflasyonu %2 hedefine geri getirme konusunda çok fazla ilerleme kaydetmediğini de belirtti. Onun yorumları, piyasaların Mayıs'ta bir faiz artırımı için daha büyük bir şansla fiyatlandığını gördü ve Fed'in faiz artırımlarını Haziran'a kadar durduracağına dair beklentileri sarstı.

Çoğu Asya para birimi, birkaç bölgesel merkez bankasının enflasyonun düşmesi ve ekonomik büyümenin yavaşlaması nedeniyle faiz artış döngülerini zaten duraklatmış olması nedeniyle bu düşünceyle zayıfladı. ABD oranlarında uzun süreli bir artış, riskli ve düşük riskli getiriler arasındaki farkı daha da kapatabilir.

Güney Kore wonu %0,7 düşüşle Pazartesi günü en kötü performansı gösterirken, Endonezya rupisi bu hafta açıklanacak olan merkez bankası faiz oranı kararı öncesinde %0,6 düştü .

Japon yeni %0,1 düşerken Çin yuanı %0,1 değer kaybetti.

Çin Halk Bankası'nın (PBOC) Salı günü açıklanacak ilk çeyrek ekonomik büyüme raporu öncesinde orta vadeli borç verme oranlarını tarihi düşük seviyelerde tutması da yuanı vurdu.

Ülkenin anti-COVID önlemlerinin çoğunu gevşettikten sonra verilerin büyümede bir miktar iyileşme göstermesi bekleniyor.

ING'deki analistler, PBOC'nin Pazartesi günü yaptığı hamlenin, merkez bankasının ekonomik toparlanma konusunda “özellikle endişeli” olmadığını gösterdiğini, ancak büyümedeki toparlanmanın ilk çeyrekte sınırlı olacağı konusunda uyardığını söyledi.

Sanayi üretimi ve perakende satış verileri de Salı günü yayınlanacak ve PBOC,bu hafta kilit kredi faiz oranına karar verecek.

Avustralya doları, Merkez Bankası'nın Salı günü açıklanacak olan Nisan ayı toplantı tutanakları öncesinde yatay seyretti . Tutanakların, RBA'nın faiz artırımlarını durdurma kararına daha fazla ışık tutması bekleniyor.

Hindistan rupisi ayrıca, enflasyonda daha fazla gevşeme göstermesi beklenen toptan eşya fiyat endeksi enflasyon verileri öncesinde yatay işlem gördü.11 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page