top of page

Fed’le ilgili belirsizlik doları yükseltirken altın 2.050 doların altında.

Altın fiyatları Asya ticaretinde hafifçe yükseldi ancak Fed’in faiz oranlarını tam olarak ne zaman düşürmeye başlayacağına dair artan şüpheler ile doların toparlanmasıyla kilit seviyelerin altında seyretti.

Önemli tarım dışı istihdam verilerinin beklentisi de yatırımcıları dolar dışında alım yapmaktan büyük ölçüde alıkoydu ve bu da altın gibi getirisi olmayan varlıklar için daha fazla engel oluşturdu.

Sarı metal, Fed'in Mart 2024 gibi erken bir tarihte faiz indirimine başlayabileceğine dair artan iyimserlikle, 2023'ün son birkaç gününde güçlü bir yükseliş kaydetti.

Ancak metal, yeni yılın başında bir miktar kâr alımına maruz kalırken yatırımcılar da merkez bankasının erken faiz indirimlerine ilişkin beklentilerini bir miktar azalttı.

Spot altın %0,1 artarak 2.043,68 dolar olurken altın %0,4 artışla 2.050,95 dolara yükseldi. Her iki enstrüman da 2024'ün ilk iki gününde yaklaşık %1 değer kaybetti.

Fed tutanakları faiz indiriminin zamanlaması konusunda detay sunmazken istihdam verileri bekleniyor

Altın dünkü seansta kayıplarını derinleştirirken Fed'in Aralık ayı toplantı tutanaklarının, bankanın bu yıl faizleri ne zaman düşürmeye başlayacağına dair pek ipucu vermemesinin ardından dolar yükselişini sürdürdü.

Çoğu Fed yetkilisi, faiz oranlarının 2024 yılında 75 baz puana kadar düşeceğini düşünürken faiz indirimlerinin zamanlaması konusunda çok az ortaklaşıldığı görüldü.

Merkez Bankası, geçtiğimiz yıl yaptığı faiz artışlarıyla enflasyonu düşürme yolunda kaydettiği ilerlemeyi kabul etti. Ancak birçok politika yapıcı, ABD'nin ekonomik görünümüne ilişkin artan belirsizliğe atıfta bulunarak yakın vadede sıkı para politikasına ihtiyaç duyulduğunu belirtti.

ABD ekonomisi soğurken enflasyon hâlâ Fed'in yıllık %2'lik hedefinin üzerinde seyretmeye devam ediyor. İş gücü piyasası da nispeten güçlü seyrediyor ve yarın açıklanacak olan tarım dışı istihdam verilerinin, bu konuda daha fazla ipucu vermesi bekleniyor.

CME Fed İzleme Aracı, işlemlerin Mart ayında 25 baz puanlık bir faiz indirimi için %65'lik bir ihtimali fiyatladığını gösterdi. Hafta başında %70'in üzerinde ihtimal veriliyordu.

Altın 2024'ün başında bir miktar zayıflık görse de 2023'te %10'un üzerinde bir kazanç elde etti. Sarı metalin bu yıl faiz oranlarındaki gevşemeden faydalanması bekleniyor, zira yüksek oranlar külçe altın satın almanın fırsat maliyetini artırıyor.

Bakır, Çin'den gelen rüzgarla düşüşe geçti

Endüstriyel metaller arasında bakır fiyatları, daha da düşerek doların baskısı ve en büyük ithalatçı Çin'e ilişkin endişelerin yenilenmesiyle son dönemdeki kayıplarını genişletti.

Mart ayında vadesi dolan bakır fiyatları %0,5 düşüşle 3,8502 dolara geriledi.

Fitch, Çin'in emlak piyasasına ilişkin endişeler ve tutarsız hükümet desteğini gerekçe göstererek devlet destekli dört büyük varlık yöneticisinin kredi notlarını düşürdükten sonra bakır, yeni bir satış dalgasına maruz kaldı.

Bu hareket, Çin'e yönelik hissiyatı daha da azalttı ve ülkedeki kötüleşen ekonomik koşulların bakır iştahını azaltabileceği endişelerini artırdı.


3 görüntüleme0 yorum
bottom of page