top of page

Fed Toplantısı Öncesi Bilmeniz Gerekenler


ABD merkez bankası Fed’in bugünkü toplantıda varlık alımlarını bu yılın ilerleyen dönemlerinde azaltacağına ilişkin işaret vermesi beklenirken, dikkatler aynı zamanda 2022 yılında faiz artırımına gidilmesi konusunda artan iç baskıyı açığa çıkarabilecek tahminlerde de olacak.


Federal Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) Salı günü başlayan ve bugün sona erecek politika toplantısında gösterge faizi sıfır seviyesi yakınında bırakmasına ve varlık alımlarını mevcut seviyesi olan aylık 120 milyar dolarda tutmasına neredeyse kesin gözüyle bakılıyor.


Toplantı sonrası açıklama TSİ 21.00’de yapılacak ve faiz projeksiyonlarına ilişkin noktasal grafik dahil güncellenmiş çeyrek dönem tahminleri de açıklamada yer alacak.


18 Fed yetkilisinden yedisi Haziran ayında 2022 yılında bir faiz artışı beklediklerini ifade ederken, medyan tahmini faizlerin 2023 yılına kadar sabit tutulacağını işaret ediyor.


Enflasyon tahminlerinin bu toplantıda muhtemelen yükselecek olması ile birlikte, 2022’de faiz artırımı bekleyenlerin kampına daha fazla yetkilinin katılması da öngörülüyor. Erken faiz artırımına yönelik artan destek Fed Başkanı Jerome Powell’ın Kovid-19 tehdit olarak kalmaya devam ederken sabırlı olunması gerektiği yolundaki mesajını ve varlık alımlarının azaltılmasının faiz artırımı için geri sayımı başlatmayacağı yolundaki iddiasını zayıflatıyor.


Cornerstone Macro LLC ortağı ve eski Fed ekonomisti Roberto Perli, “Varlık alımlarının azaltılması konusu oldukça fazla dile getirilmiş durumda, bu yüzden şaşırtıcı olmayacak. Noktasal grafik konusu daha az belirgin. Noktasal tahminlerin daha yukarıda olacağını düşünmek daha kolay ve aşağı gideceğini hayal etmek imkansız” dedi.


Powell’ın ekonomiye yönelik değerlendirmeleri Beyaz Saray tarafından da incelenecek. Başkan’ın dört yıllık görev süresi Şubat ayında doluyor. Ekonomistlerin büyük çoğunluğu ABD Başkanı Joe Biden’ın Powell’ın görev süresini uzatmasını bekliyor, ancak bazı yenilikçiler Beyaz Saray’ın başka birini göreve getirmesini istiyor. Biden’ın kararını bu sonbaharda vermesi bekleniyor.
18 görüntüleme0 yorum

Commentaires


bottom of page