top of page

FED toplantısı bugün 21.00 de açıklanacak.

Fed yetkililerinin dün başladığı FOMC toplantısı bugün TSİ 21.00'de açıklanacak. Mart 2020'de varlık alımına başlayan Fed, Haziran 2021'de azaltımı gündeme getirmiş, sonraki toplantılarda da yıl bitmeden başlanacağını belirtmişti. Piyasalar bugünkü toplantıda azalım sürecinin başlamasını bekliyor. Fakat asıl merakla takip edilen nokta ise %5 üzerinde olan enflasyondaki orta vade planları ve buna bağlı faiz politikası. Bu yöndeki açıklamaların yakından takip edileceği toplantı öncesinde Dolar Endeksi 94,0 yakınında yatay 10 yıllık tahvil faizi ise 1,52'ye geriledi.
Dolar bugün gelişmiş ülke paralarından sadece Kanada doları karşısında %0,10 kadar primli işlem görürken gelişen ülke paralarından ise Güney Afrika randı hariç tamamı karşısında yükseliş yaşıyor. Günlük bazda en çok yükseliş yaşayan kur ise USD/TRY .
Türkiye'de enflasyonun Ekim ayında %20 sınırına yaklaşması ve ÜFE'nin ise %46'yı aşarak 2002 sonrası en yüksek seviyeye çıkması, aradaki farkın rekor yüksek seviyede olması TL'de düşüşe neden oldu. Ayrıca TCMB'nin enflasyona rağmen faiz indirimine Kasım ayında da devam edeceği düşünülürken beklenti 50 ila 100 bp puan aralığında bir indirim yapılması yönünde. Para politikası ve diplomatik gerginliğin etkisiyle Ekim ayında dolar karşısında tarihi dip seviyeye gerileyen TL, Kasım ayının ilk işlem haftasında da düşüş yaşıyor.

9 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page