top of page

Fed toplantısı, IMF tahminleri, Euro Bölgesi’nin resesyondan kaçışı,OPEC+ - Piyasalarda neler oluyor


Uluslararası Para Fonu (IMF), tüm yıl için tahminlerini bir miktar yükseltmiş olsa da Fed, ekonomik verilerin zayıfladığı bir ortamda iki günlük politika toplantısına başlıyor. Euro Bölgesi, geçen yılın ikinci yarısında resesyondan kaçınmış gibi görünse de yıl sonunda o da ivme kaybından muzdarip. ExxonMobil rekor bir kâr açıkladı ve McDonald's, Caterpillar ve Advanced Micro Devices gibi şirketlerden de kazanç raporları geliyor. Ve Gautam Adani, Hindistan sermaye piyasaları için önemli bir hisse arzını karşılayacak kadar teklif almış görünüyor.


İşte 31 Ocak Salı günü finans piyasalarında bilmeniz gerekenler:


1. IMF, büyüme görünümünü yükseltirken Fed toplantısı başlıyor


Fed, fonlar için hedef aralığın 25 baz puan artırılarak %4,50-4,75'e yükseltilmesiyle sonuçlanması beklenen iki günlük bir toplantıya başlıyor. Bu, merkez bankasının, son aylarda kötüye giden ekonomik verilere yanıt olarak politika sıkılaştırma hızını yavaşlattığı art arda ikinci toplantı olacak.


Bu tablo, daha sonra konut fiyatları ve tüketici güvenine ilişkin yeni rakamlarla daha da netleşecektir ancak Fed yetkilileri, aynı zamanda dördüncü çeyrek istihdam maliyet endeksine de dikkat edecek – bu veri, enflasyon baskısından kurtulmak için bankanın, faizleri artırmaya ihtiyaç olduğunu düşünme sebebini gösterebilir.


Uluslararası Para Fonu (IMF), ABD büyümesinin bu yıl %1,4'e ve Fed'in faiz artırımının etkisiyle %1'e yavaşlamasını beklediğini açıkladı. Bununla birlikte Çin ve Hindistan'daki daha güçlü dinamikleri yansıtarak bu yılki küresel büyüme tahminini %0,2 artırıp %2,9'a yükseltti.


2. Euro Bölgesi resesyondan kurtuldu ancak ivme de durdu


Euro Bölgesi ekonomisi her şeye rağmen geçen yılın ikinci yarısında resesyondan kaçınmış görünüyor. Dördüncü çeyrekte büyüme %0.1 olarak gerçekleşerek toptan enerji fiyatlarının zirvede olduğu önceki üç aydaki düşüşü tersine çevirdi.


Bununla birlikte ekonomideki ivmenin durduğuna dair kanıtlar görülüyor. Almanya’nın perakende satışları ve Fransa’nın tüketici harcamaları, Aralık ayında beklentilerin oldukça altında kalırken Avrupa Merkez Bankasının (ECB) son çeyrek için yayımladığı Banka Kredilendirme Anketi, özellikle hanehalklarının kredi talebinde keskin bir düşüş olduğunu gösterdi. İngiltere’de de krediler, Aralık ayında ciddi ölçüde yavaşladı.


ABD'de olduğu gibi Avrupa'da da ana destekleyici faktör, esnekliğini koruyan iş gücü piyasası olmaya devam ediyor. Almanya'da mevsimsellikten arındırılmış işsizlik Ocak ayında 15.000 kişi ile beklenenden fazla düştü.


Rakamlar, ECB ve İngiltere Merkez Bankasının (BoE) son para politikası kararlarından iki gün önce geldi. Piyasalar her iki kurumdan da yarım puanlık bir artış bekliyor ancak analistler, son rakamların en azından gelecekteki faiz patikası hakkında daha temkinli bir kılavuza kapı araladığını söyledi.


3. Hisse senetleri büyük kazanç gününe hazırlanıyor; Exxon ve Huawei ilgi odağında


İşten çıkarma duyuruları ve hayal kırıklığı yaratan kılavuzlarla noktalanan bir kazanç sezonunun, önümüzdeki yıla olan güveni aşındırmasıyla, ABD hisse senetleri Salı günü yine baskı altında açılmaya hazırlanıyor.


Dow Jones %0,4 düşerken S&P 500 %0,5 ve Nasdaq 100 %0,7 düşüş gösterdi.


Salı günü Pfizer (NYSE:PFE), United Parcel Service (NYSE:UPS), McDonald's (NYSE:MCD), Caterpillar (NYSE:CAT), General Motors (NYSE:GM) ve ExxonMobil (NYSE:XOM), piyasa öncesinde rapor vermeye hazırlanırken kapanıştan sonra gözler, geçen hafta Intel'in (NASDAQ:INTC) endişe verici derecede zayıf raporu sonrasında Advanced Micro Devices (NASDAQ:AMD) üzerinde olacak. Amgen (NASDAQ:AMGN), Stryker (NYSE:SYK), Chubb (NYSE:CB), Mondelez (NASDAQ:MDLZ) ve Electronic Arts (NASDAQ:EA) da rapor sunacak isimlerden.


İlgi çekebilecek diğer hisse senetleri arasında; talk pudrası ile ilgili toplu davalarla devam eden mücadelesine ilişkin son haberlerin ardından Johnson & Johnson (NYSE:JNJ) yer alıyor. Huawei ile iş yapan ABD şirketlerine yönelik toptan bir yasak olasılığına ilişkin raporlar, teknoloji sektöründe yavaşlamaya yol açabilir.


4. Adani, hisse plasmanı için yeterli teklifi aldı sayılır


Gautam Adani, bir gün daha savaşmak için yaşıyor.


Hintli patronun 2,4 milyar dolarlık hisse satışı, Salı günü Mumbai'deki işlemlerin sonuna kadar tamamen abone olmak için yeterli teklifi çekti.


Adani Enterprises (NS:ADEL) hisseleri, Salı günü üst üste ikinci gün yükselerek %2,8 değer kazandı. Ancak açığa satış yapan Hindenburg Research'ün, kendisinin ve iştiraklerinin hisse fiyatlarını yükseltmek için piyasada kapsamlı bir manipülasyon yapmakla suçlamasından önceki seviyesine göre hâlâ yaklaşık %20 düşmüş durumda.


BAE'nin Uluslararası Holding Şirketi (ADX:IHC), Pazartesi günü yaptığı açıklamada teklifin yaklaşık %16'sını alacağını belirtirken Jupiter Asset Management, BNP Paribas (EPA:BNPP), Société Générale (EPA:SOGN) ve Goldman Sachs (NYSE:GS) da Financial Times tarafından çapa yatırımcılar olarak raporlandı.


Anlaşma sadece Adani'ye değil, oligarşik gruplar ile Başbakan Narendra Modi hükümeti arasındaki yakın ilişkilerin sık sık tartışmalara neden olduğu, Hindistan'ın büyüme modeline duyulan uluslararası güvenin bir testi olarak görülüyordu. Hindenburg, diğer hususların yanı sıra, Adani'nin devlet bankalarından aldığı orantısız kredi miktarına da dikkat çekmişti.


5. Exxon rekor kâr açıkladı; OPEC+ politikasında değişiklik beklenmiyor


ExxonMobil, Rusya'nın Ukrayna'yı işgalinin ardından petrol ve doğal gaz fiyatlarındaki artışa bağlı olarak 2022 yılında 59 milyar dolar kâr ederek kendi rekorunu kırdı. Şirket, dördüncü çeyrekte hisse başına kazancın (EPS) 3,40 dolar ile tahminleri aştığını ve üretimin, günde 3,822 milyon varil petrol eşdeğerine yükseldiğini söyledi.


Daha genel olarak petrol fiyatları, ay sonu kâr alımlarının bu ay biriken zayıf spekülatif uzun pozisyonların bir kısmını sarsmasının ardından sabit kaldı. OPEC ve müttefiklerinin, Çarşamba günkü bakanlar toplantısında üretimi artırmaları beklenmiyor.


Öte yandan Amerikan Petrol Enstitüsü (API), stok verilerini her zamanki gibi TSİ 00.30’da paylaşacak.

7 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör

Comments


bottom of page