top of page

Fed toplantısı yaklaşırken Asya dövizi düştü, dolar istikrar kazandı

Asya para birimlerinin çoğu Salı günü geri çekilirken, piyasalar bu hafta Federal Rezerv'in faiz oranı kararı öncesinde gerilerken dolar hafifçe güçlenirken, devam eden bir bankacılık krizi korkuları da havayı baskıladı.

Güney Kore wonu , yumuşak enflasyon ve ticaret verilerinin Kore Merkez Bankası'na faiz oranlarını sabit tutmak için daha fazla ivme kazandırmasıyla %0,6 düşüşle günün en kötü performansını sergiledi .

Çin yuanı %0,1 düşerken, Tayland bahtı %0,5'lik düşüşle Güneydoğu Asya para birimlerinde kayıplara öncülük etti.

Japon yeni tatil nedeniyle zayıflamış ticarette %0.1 yükseldi . Ancak para birimi, ABD ve Avrupa bankacılık krizi korkularının güvenli liman talebini artırmasıyla son seanslarda güçlü kazanımlar üzerinde oturuyordu.

ABD'li ve Avrupalı ​​düzenleyiciler bankacılık sistemini desteklemek için likidite önlemlerini uygulamaya koyarken, sektör faiz oranlarında keskin bir artışla mücadele ederken, piyasalar daha fazla bankanın iflası konusunda tedirgin olmaya devam ediyor.

Piyasalar, Federal Rezerv'in bankacılık sistemi üzerindeki daha fazla baskıyı durdurmak için şahin söylemini potansiyel olarak yumuşatabileceğine dair bahse girerken, dolar sınırlı güvenli liman talebi gördü. Bu aynı zamanda, piyasaların altın ve diğer değerli metaller gibi geleneksel güvenli limanlara dönmesiyle dolar ticaretinin geçen hafta düştüğünü gördü .

Ancak dolar endeksi ve dolar endeksi vadeli işlemleri , Çarşamba günü Fed'in iki günlük politika toplantısının sonuçlanması öncesinde Salı günü yaklaşık %0,1 yükseldi. ABD enflasyonunun hala hedef aralığının oldukça üzerinde seyretmesi göz önüne alındığında, merkez bankasının faiz oranlarını 25 baz puan artırması bekleniyor .

Olası bir bankacılık krizi karşısında Merkez Bankası'nın para politikası görünümü de yakından izlenecek. Diğer Asya para birimleri bu belirsizliğin ortasında geri çekildi, Hindistan rupisi ve Singapur doları her biri %0,2 düştü.

Avustralya doları, Merkez Bankası'nın Mart ayı toplantı tutanaklarının politika yapıcıların enflasyondaki düşüş ve ekonomik büyüme üzerindeki baskı ortamında faiz artırımlarına nihai olarak ara vermeyi düşündüklerini göstermesinin ardından %0.4 düştü .

Ancak tutanaklara göre bankanın yakın vadede faiz oranlarını artırmaya devam etmesi muhtemel ve enflasyonun RBA'nın hedef aralığına ancak 2025 ortasına kadar ulaşması bekleniyor.
4 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page