top of page

Fed toplantısı yaklaşırken Asya dövizi yükseldi, dolar tökezledi

Asya para birimlerinin çoğu Salı günü, doların zayıflığı ve daha fazla Çin teşvik vaatlerinin karışımının yardımıyla değer kazandı ve şimdi dikkatler yaklaşan Federal Rezerv toplantısına çevrildi.

Bir gecede açıklanan zayıf ABD işletme faaliyeti verileri, Salı günü başlayacak iki günlük toplantı öncesinde, Federal Rezerv'in faiz oranlarını artırmaya devam etmek için sınırlı bir boş alana sahip olacağına dair daha fazla iddiayı teşvik etti.

Dolar, Asya ticaretinde 15 ayın en düşük seviyelerinden gelen toparlanmanın hızının bitmesiyle düştü. Dolar endeksi ve dolar endeksi vadeli işlemlerinin her ikisi de Salı günü yaklaşık %0,1 düştü.

Çin yuanı, teşvik konuşması ve PBOC desteğiyle yükseldi

Yuan Salı günü %0.4 yükseldi ve bu hafta başlarında gördüğü 7.2 seviyesinden keskin bir şekilde toparlandı. Çin Halk Bankası tarafından önemli ölçüde güçlenen günlük orta nokta düzeltmesi para birimine yardımcı oldu.

Basında çıkan haberler ayrıca Çin devlet bankalarının yuanı desteklemek için bir kez daha dolar sattığını ileri sürdü.

Komünist Parti'nin en üst düzey karar alma organı olan Politbüro yetkililerinin ekonomik toparlanmayı desteklemek için teşvik çabalarını hızlandırma sözü vermesinin ardından Çin'e yönelik duyarlılık yükseldi.

Kurum ayrıca, para birimi bu yıl dolar karşısında %4'ün üzerinde değer kaybettikten sonra yuanı istikrara kavuşturmak için yeni çabaları da işaret etti.

Ancak teşvik önlemleri Çin ekonomisi için iyiye işaret olsa da, özellikle PBOC faiz oranlarını daha da düşürürse, artan likidite yuan üzerinde daha fazla baskının habercisi olabilir.

Diğer birçok Asya para birimi Salı günü yükseldi. Japon yeni, hafta içinde Japonya Merkez Bankası toplantısı öncesinde %0,1 yükselirken , Endonezya rupisi günün ilerleyen saatlerinde Endonezya Bankası toplantısı öncesinde yatay seyretti .

Avustralya doları % 0,3 yükselirken Hindistan rupisi %0,1 artışla iki ayın en yüksek seviyesine ulaştı. Güney Kore wonu, verilerin ülke ekonomisinin ikinci çeyrekte beklenenden fazla büyüdüğünü göstermesiyle %0.1 yükseldi.

Fed faiz artışı fiyatlandı, görünüm belirsiz

Fed'in Çarşamba günü yapacağı iki günlük toplantının sonunda faiz oranlarını 25 baz puan artırması bekleniyor . Zam büyük ölçüde piyasalar tarafından fiyatlanıyor gibi görünse de, trader'lar Fed'in ne sinyal verebileceği konusunda belirsizliğini koruyor.

ABD enflasyonu, Fed'in Çarşamba günkü hamlesinden sonra bu yıl en az bir artış planına bağlı kalmasına yol açabilecek olan merkez bankasının hedef aralığının oldukça üzerinde olmaya devam ediyor.

Ancak Fed Fonu vadeli fiyatları, piyasaların bankanın yılın geri kalanında faiz oranlarını sabit tutma ihtimalini fiyatladığını gösteriyor.
4 görüntüleme0 yorum
bottom of page