top of page

Fed toplantısı yaklaştıkça petrol fiyatları düşüyor, M.East ikinci plana atılacağından korkuyor

Petrol fiyatları Pazartesi günü Asya ticaretinde düştü ve Fed'in toplantı beklentisi ve bu haftaki önemli ekonomik okumaların bir miktar kar alımlarını teşvik etmesiyle önceki oturumda elde edilen kazanımların çoğunu tersine çevirdi.

İsrail'in hafta sonu Gazze'ye kara saldırısı başlatmasının ardından tüccarlar İsrail-Hamas savaşı konusunda dikkatli olmaya devam etti. Ancak savaşın hemen tırmanmadığına dair işaretlerin yanı sıra Orta Doğu'nun petrol arzında yaşanan birkaç gerçek kesinti, çatışmaya ilişkin endişeleri bir miktar sınırlı tuttu.

İsrail-Hamas savaşının bölgedeki petrol arzını sekteye uğratabileceğine dair korkular, Ekim ayı başlarında fiyatlarda büyük bir artışa neden olmuştu; ancak tüccarlar savaşın gerçek etkisinin ne olacağını ölçmekte zorlanıyordu. Bu durum, Brent'in son seanslarda sürekli varil başına 90 dolar seviyesiyle oynamasıyla ham petrol piyasalarını büyük ölçüde dalgalı tuttu.

Brent petrol vadeli işlemleri %0,6 düşüşle varil başına 88,74 dolara gerilerken, West Texas Intermediate ham vadeli işlemleri TSİ 21:12 itibarıyla varil başına %0,7 düşüşle 84,94 dolara geriledi. Her iki sözleşme de geçen hafta yaklaşık %3 oranında değer kaybetti.

Fed toplantısı ve Çin PMI'ları bu hafta odak noktası oldu

Petrol piyasaları, Fed'in bu Çarşamba günü yapacağı toplantı öncesinde büyük ölçüde gergindi ve merkez bankasından gelen şahin sinyaller, ham talep için daha fazla ters rüzgara işaret ediyordu.

ABD'de faiz oranlarının uzun süre yüksek kalacağına dair korkular son aylarda petrol fiyatları üzerinde baskı yarattı ve arzın daralmasından kaynaklanan artışı bir miktar dengeledi. ABD'nin yakıt talebi yüksek oranlara rağmen sabit kalırken, tüccarlar bu durumun önümüzdeki aylarda değişebileceğinden korkuyor.

Fed'in bu hafta faiz oranlarını sabit tutması bekleniyor. Ancak yetkililer, özellikle de beklenenden daha sıcak enflasyon verilerinin ardından, bu yıl bir faiz artırımına daha kapıyı açık tuttu.

Dolar Pazartesi günü yatay seyrederek son kazanımlarını korudu ve petrol fiyatları üzerindeki baskıyı da sürdürdü.

Ancak Fed toplantısı öncesinde piyasalar, dünyanın en büyük petrol ithalatçısının iş faaliyetlerine daha fazla ışık tutacak olan Çin'den gelecek önemli satın alma yöneticileri endeks verilerini de bekliyor.

Çin ekonomisi , bu yıl büyümede keskin bir düşüş gördükten sonra son aylarda bazı istikrar işaretleri gösterdi . Ülkenin havacılık düzenleme kurumu geçtiğimiz günlerde iç hat uçuşlarını salgın öncesi seviyelerin %34 üzerine çıkaracağını söyledi; bu petrol talebi için olumlu bir işaret, ancak hava yolculuğu hala Çin'in genel yakıt tüketiminin küçük bir bölümünü oluşturuyor.

Japonya Merkez Bankası da Salı günü toplanacak ve traderlar artan enflasyonla mücadele eden bankada olası bir politika değişikliğini fiyatlayacak.
8 görüntüleme0 yorum
bottom of page