top of page

Fed/Williams: Faiz oranlarının enflasyon bastırılana kadar oralarda kalmasını bekliyorum

New York Fed Başkanı John Williams, faiz oranlarının yükselmeye devam etmesini ve enflasyon bastırılana kadar o seviyelerde kalmaya devam etmesini beklediğini söyledi.Wall Street Journal'a konuşan Williams, enflasyon aşağı gelene kadar faizlerin yüksek kalmaya devam etmesi gerektiğine inananlardan olduğunu vurguladı.

"Bir süre için sınırlayıcı bir politikaya sahip olmamız gerekli" diye konuşan Williams, "Bu, bizim çok kısa bir dönem için uygulayacağımız ve sonra rota değiştireceğimiz bir politika değil" dedi.

Faiz oranlarının nereye kadar gittiğini görmek istediği konusunda bilgi vermeyen Williams, enflasyonun düşürülmesi için reel faizini pozitif olması gerektiğine inandığını belirtti.

Fed'in hali hazırda politika faizi yüzde 2,25-2,50 arasında ve enflasyonu ölçmek için dikkate aldığı çekirdek PCE ise Temmuz'da yüzde 4,6 oldu.


Fed/Bostic: Enflasyonun aşağı çekilmesinde ilerleme faiz artırımını yavaşlatma imkanı verir.


Atlanta Fed Başkanı Raphael Bostic, enflasyonun yavaşladığına dair gelecek verilerin kendisinin Fed'in son 2 toplantıda yaptığı 75 baz puanlık faiz artırımlarından daha düşük bir faiz artırımı yapmasına destek vermesini sağlayacağını söyledi.

Bostic, "Eğer gelen veriler, enflasyonun yavaşlamaya başladığını net şekilde gösterir ise, FOMC'nin son toplantılarında yaptığı 75 baz puandan daha az bir faiz artırımına destek olmak için bize neden verebilir" diye konuştu.

Bununla birlikte Fed'in enflasyonu yüzde 2 hedefine doğru getirmeden faiz artırımlarına son veremeyeceğini belirten Bostic, bir süre için daha yüksek işsizlik oranları görülse de faiz artırımlarının durmayacağını vurguladı.

"Bu yaz veriler enflasyon ile mücadelede iyi haberlerin pırıltılarını gösterdi" diye konuşan Bostic, "Burada anahtar kelime parıltı. Enflasyon konusunda zafer ilan etmek için çok erken olduğu açık" dedi.


5 görüntüleme0 yorum

Kommentare


bottom of page