top of page

Fed yetkililerinin son açıklamaları piyasalar için karışık sinyaller veriyor.

ABD'de istihdam rakamlarının yükselmesi ve Aralık ayı ISM Hizmetler PMI verisinin hayal kırıklığı yaratmasının ardından çok sayıda Federal Rezerv (Fed) yetkilisi ABD'nin ekonomik durumu ve merkez bankasının bir sonraki hamlesi hakkında görüş bildirdi.

Bunlar arasında Atlanta Federal Rezerv Başkanı Raphael Bostic, Giden Chicago Fed Başkanı Charles Evans, Kansas City Fed Başkanı Esther George ve Richmond Federal Rezerv Bankası Başkanı Thomas Barkin dikkat çekti. İlk olarak Wall Street Journal (WSJ), Chicago Fed Başkanı Evans'ın "Ekonomik verilerin Fed'in bir sonraki toplantısında politika faizinin 25 baz puan artırılmasını desteklemesi mümkün" sözlerini aktardı.

Reuters'ın WSJ'den aktardığına göre Chicago Fed Başkanı Evans, "Fed, Aralık ayında 50 baz puanlık bir artışa adım atarak iyi bir noktada" diye ekledi.

Haberde ayrıca Chicago Fed Başkanı'nın "Eğer tekrar 25 baz puana düşürürlerse bu, fon oranını beklediğim noktaya yükseltmeye devam ederken verilerin gelişmesine izin vermek için biraz daha zaman tanır." sözlerine de yer verildi.

Evans'ı takiben Atlanta Fed Başkanı Bostic, tatil alışveriş rakamlarının "tüketicilerin az ya da çok dirençli olması halinde" faiz kararını etkileyebileceğini belirtti. Politika yapıcı daha önce cuma günü ABD ekonomisinin yavaşlama olasılığını gündeme getirmişti.

  • Fed Başkanı Bostic: ABD ekonomisi kesinlikle yavaşlıyor

Buna ek olarak Kansas City Fed Başkanı Esther George, enflasyon ne kadar uzun süre yüksek kalırsa, yerleşik hale gelme şansının o kadar artacağını ve mücadele etmenin daha maliyetli olacağının sinyalini verdi. Politika yapıcı ayrıca enerji, mahsul fiyatlarından kaynaklanan yenilenen enflasyon baskılarının 'çok gerçek bir risk' olduğunu belirtti. Fed Başkanı George'a göre, "Ne kadar ek politika sıkılaştırmasına ihtiyaç duyulacağı, müzakerelerin 'önemli bir yönüdür'."

Richmond Fed Başkanı Barkin, son iki aylık enflasyon raporlarını "doğru yönde atılmış bir adım" olarak nitelendirerek övdü, ancak yüksek medyan rakamlarından duyulan endişeye dikkat çekti. Barkin, "Çalışmalar, talepteki geri çekilmelerin enflasyon oranını sakinleştirmesinden 6-12 ay öncesini öngörüyor," diye ekledi.

Politika yapıcı ayrıca, daha kademeli faiz patikasının ekonomiye zararı sınırlaması gerektiğini belirtirken, "(Bu) politika gecikmeleri bağlamında faiz oranlarını daha bilinçli bir şekilde yönlendirmek mantıklı" diye ekledi.

Piyasa etkileri

Fed yetkililerinden gelen karışık yorumlara rağmen, yetkililerin çoğunluğu daha yumuşak faiz artışlarını destekliyor ve bu da ABD Doları için daha fazla zorluğa işaret ediyor.2 görüntüleme0 yorum

Commentaires


bottom of page