top of page

Fed yetkilisi Bullard'dan enflasyon ve faiz açıklaması

Piyasalar Ocak ayında tahmin edilen düşüş gücünü gösteremeyen enflasyonun ardından bugün açıklanacak FOMC tutanaklarını beklerken Fed yetkililerinden de şahin açıklamalar geliyor.


St. Louis Fed Başkanı James Bullard, bugün özel bir yayın organına verdiği röportajda Komite’nin en riskli gördüğü noktanın enflasyonun yeniden yükselmesi olduğunu belirtti ve böyle bir olasılıkta harekete geçilmek zorunda olduğunu söyledi.


Bugünkü açıklamasında piyasaların resesyon riskini aşırı fiyatladığını, fakat ABD ekonomisinin tahminlerden daha dayanıklı olduğunu ve son verilerin de resesyon riskini azalttığını belirtti.


Bu ay içinde bazı kanallara verdiği röportajda Mart ayı toplantısında 50 baz puanlık faiz artışı olasılığının göz ardı edilmemesi gerektiğini vurgulayan Bullard, bugünkü ifadesinde ise faiz artışlarının devam etmesi gerektiğini, nihai orana gelindiğinde yavaşlamaya geçilebileceğini söyledi.


Yumuşak iniş olarak ifade edilen işgücü piyasasına zara vermeden enflasyonu düşürme olasılığını ise güçlü gören Bullard, sıkı para politikası için biraz daha yol olduğunu ifade etti.Gözler tutanaklarda


Yılın ilk FOMC toplantısını 1 Şubat’ta gerçekleştiren Fed, faizi 25 baz puan artırarak %4,75’e çıkardı. Faiz artışlarının enflasyonu düşürmede işe yaradığını, ancak aradaki yüksek makasın kapanmasının zaman alacağını belirten Fed, verilere göre gelecek aylarda bir ya da iki faiz artışının daha olabileceğini belirtti. Bugün TSİ 22.00’de açıklanacak tutanaklarda yetkililerin enflasyon trendi hakkındaki görüşleri okunacak.

27 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page