top of page

Federal Rezerv Faiz Oranı Kararı Beklentileri: Piyasanın odağı nokta grafiği üzerinde!

  • Federal Rezerv'in faiz oranlarını 25 baz puan artırması bekleniyor.

  • Nokta grafiği olarak bilinen Ekonomik Projeksiyonların Özeti, piyasaların nasıl tepki vereceğini şekillendirecek.

  • FOMC'nin enflasyon baskıları ile bankacılık sorunları arasında bir denge bulması gerekecek.

ABD Merkez Bankası'nın (Fed) 22 Mart çarşamba günü 18:00 GMT'de (22:00 TSİ) politika faizini 25 baz puan (bps) artırarak %4,75-%5 aralığına yükseltmesi bekleniyor.

Piyasa pozisyonu, böyle bir kararın zaten büyük ölçüde fiyatlandığını ve Fed'in iletişimine, revize edilmiş Ekonomik Projeksiyonlar Özeti'ne (SEP) ve Başkan Jerome Powell'ın gelecekteki politika eylemlerine ilişkin basın toplantısına önemli bir tepki için kapıyı açtığını gösteriyor.

CME Group'un FedWatch aracına göre, bu hafta 25 baz puanlık bir artırım olasılığı %84 civarında, yani neredeyse kesin. 22 Mart toplantısı için piyasa şu anda Fed'in politika faizi olan federal fon oranını %4,5-%4,75 aralığında sabit bırakma ihtimalini yalnızca %16 olarak fiyatlıyor.Federal Rezerv faiz oranı kararı: Piyasalarda 22 Mart Çarşamba günü ne olacak?

  • ABD Doları (USD) geçtiğimiz hafta, düşen ABD Hazine tahvil getirileri ve Silikon Vadisi Bankası ve İmza Bankası'nın çöküşünün ardından Fed'in faiz görünümünün yeniden fiyatlandırılmasının baskısıyla ağır kayıplar yaşadı.

  • Fed'in politika açıklamaları öncesinde yatırımcılar kenara çekilirken, ABD Dolar Endeksi kayıplarını pekiştiriyor.

  • ABD hisse senedi endeks vadeli işlemleri Salı günkü risk rallisinin ardından karışık seyrederken, 10 yıllık ABD Hazine tahvil getirisi %3,5'in üzerinde dalgalanmaya devam ediyor.

  • Avrupa ekonomisinde Çarşamba günü yüksek etkili veri açıklamaları olmayacak ve USD'nin Fed'e vereceği tepki EUR/USD'nin hareketini yönlendirecek.

Fed toplantısı ne zaman ve EUR/USD'yi nasıl etkileyebilir?

Federal Rezerv'in faiz oranı kararını açıklaması ve nokta grafiği olarak adlandırılan revize edilmiş Ekonomik Projeksiyonlar Özeti'ni (SEP) 22 Mart Çarşamba günü 18:00 GMT'de (22:00 TSİ) yayınlaması planlanıyor. Bunu, toplantı sonrası FOMC basın toplantısı 18:30 GMT'de (22:30 TSİ) takip edecek. Yatırımcılar, geçen hafta iki orta ölçekli ABD bankası olan Silicon Valley Bank ve Signature Bank'ın çöküşünün ardından Fed'in politika görünümünü yeniden fiyatlandırmaya başlamıştı.

Bununla birlikte, yatırımcılar Fed tarafından alınan hızlı önlemlerin ardından derinleşen likidite krizine ilişkin korkuların hafiflemesi nedeniyle hala 25 baz puanlık bir faiz artışı öngörüyor. Bu durum, Credit Suisse destanıyla ilgili olumlu bir gelişmeyle birlikte, Fed'in enflasyonla mücadeleye odaklanmaya devam edebileceğini gösteriyor. Bununla birlikte, nokta grafiğindeki nihai faiz projeksiyonu ve Fed Başkanı Jerome Powell'ın politika görünümü ve piyasadaki çalkantılara ilişkin yorumları, gelecekteki potansiyel politika adımlarına ilişkin yeni ipuçları sağlayacaktır.

Fed'in Aralık ayı SEP'si, Eylül ayı SEP'sinde %4,6 olan 2023 yılsonu politika faizi medyan görüşünün %5,1 olduğunu ortaya koymuştur. Bu noktada, nihai faiz projeksiyonunda yukarı yönlü bir revizyon şaşırtıcı olmamalıdır. Bununla birlikte, nihai oranın nereye ulaşacağı, politika yapıcıların faiz artırımlarına devam etme konusunda isteksiz olup olmadıklarını ortaya koyacaktır. Ayrıca piyasa katılımcıları, yüksek faiz oranlarının finansman koşulları üzerindeki olumsuz etkisi göz önüne alındığında, politika yapıcıların yıl sonundan önce bir faiz indirimi öngörüp öngörmediğini bilmek isteyecektir.

FXStreet Analisti Yohay Elam'a göre, "ilk tepkinin ardından odak noktası faiz oranı projeksiyonlarına kayacak. Ben 2023 için önemli bir değişiklik beklemiyorum - Fed muhtemelen bu yıl borçlanma maliyetlerini düşürmeyi reddetme konusunda silahlarına sadık kalacaktır. Fed, faiz oranlarının %5,50'ye yakın olacağının sinyalini vererek güven mesajı vermeye devam edecektir. Fed, 2024 ve 2025 yıllarına ilişkin projeksiyonlarında göstermelik bir indirim önerebilir ama piyasalar o kadar uzağa bakmaz."

FOMC Başkanı Jerome Powell bankacılık sektörünün durumuna ilişkin zorlu sorulara yanıt vermek zorunda kalacak. Fed'in enflasyonu nasıl kontrol altına almayı planladığı ve SVB kargaşasının kontrol altında tutulacağı konusunda güvence vermesi, ABD Hazine tahvil getirilerindeki hareketi ve ABD Dolarının başlıca rakipleri karşısındaki performansını etkileyecektir.

Powell'ın basın toplantısının önsözünde şu ifadeler yer alıyor: "Enflasyonla mücadele, resesyonla sonuçlansa bile, öncelikli bir konu olursa, hisseler düşer ve Dolar yükselir. Böylesine net bir mesajın verilme ihtimali de düşüktür," diyor Elam. "Powell'ın, Fed'in fiyat istikrarının yanı sıra ikinci resmi görevi olan işgücü piyasasına önemli bir vurgu yapmasını ve zaman ayırmasını bekliyorum. Bankanın bir sonraki hamlelerini yalnızca bankalar ve enflasyon yerine istihdam verilerine bağlayabilir."

FXStreet Avrupa Seansı Baş Analisti Eren Şengezer, EUR/USD için görüşlerini paylaşıyor: "Önemli merkez bankası etkinlik riskine doğru ilerlerken, EUR/USD paritesi 1,0700'ün üzerinde rahatça pozitif bir önyargı ile işlem görüyor. Günlük grafikteki Göreceli Güç Endeksi (RSI) göstergesi 60'a yakın seyrediyor ve bu da paritenin teknik olarak aşırı alıma geçmeden önce yukarı yönde daha fazla alana sahip olduğunu gösteriyor."

"Bununla birlikte, Powell'ın enflasyonu kontrol altına almaya odaklanacaklarına dair güvencesiyle birleşen şahin bir nokta grafiği, ABD Dolarının güç kazanmasına ve paritenin güneye dönmesine yardımcı olacaktır. Bu senaryoda, 50 günlük Basit Hareketli Ortalama'nın (SMA) 1,0700 civarında dinamik destek görevi görmesi muhtemeldir. Bu seviyenin altında bir günlük kapanış, 1,0600 (100 günlük SMA) ve 1,0540'a (statik seviye) doğru uzun bir düşüşün kapısını açabilir."

Eren ayrıca, "Yukarı yönde, EUR/USD 1.0900 (psikolojik seviye, statik seviye) ve 1.1000'i (psikolojik seviye) hedeflemeden önce 1.0850'de (statik seviye) geçici dirençle karşılaşabilir," diye ekliyor.

Federal Rezerv İlgili içerikler

  • Bugünün sorusu Fed'in ne kadarlık bir artışa gideceği.

  • Fed'in son bankacılık stresine ne kadar önem vereceğini kimse bilmiyor [Video].

  • Faizler ateşleniyor: Baraj, Fed için tam zamanında tutuldu.

Federal Rezerv Hakkında

Federal Rezerv Sistemi (Fed) Amerika Birleşik Devletleri'nin merkez bankacılığı sistemidir ve iki ana hedefi ya da varlık nedeni vardır: biri işsizlik oranını mümkün olan en düşük seviyede tutmak, diğeri ise enflasyonu %2 civarında tutmaktır. Federal Rezerv Sistemi'nin yapısı, başkan tarafından atanan Guvernörler Kurulu ve kısmen başkan tarafından atanan Federal Açık Piyasa Komitesi'nden (FOMC) oluşmaktadır. FOMC yılda 8 toplantı düzenleyerek ekonomik ve finansal koşulları gözden geçirir. Ayrıca para politikasının uygun duruşunu belirler ve uzun vadeli fiyat istikrarı ve sürdürülebilir ekonomik büyüme hedeflerine yönelik riskleri değerlendirir. FOMC Tutanakları Federal Rezerv Guvernörler Kurulu tarafından yayınlanır ve gelecekteki ABD faiz oranı politikası için açık bir rehberdir.11 görüntüleme0 yorum

Comments


bottom of page